Jak zachęcić córkę, aby chętnie chodziła do przedszkola?

Użytkownik

corka wstaje rano ubiera sie iladnie wychodzi z domu ale jak juz wejdzie do przedszkola i ma wwejsc do sali to juz trzyma sie mojej nigi i niechce isc do sali

 • 1 odpowiedzi

Odpowiedzi

  • Jestem psychoterapeutką, pisałam o wychowaniu i opiece nad dziećmi na łamach miesięcznika "Dziecko". Jeśli masz kłopoty ze sobą lub z bliskimi, być może będę mogła pomóc. Więcej: www.zpp.com.pl.

  Proponuję postawić inne pytanie: co takiego się stało, że Córka nie chce wchodzić do przedszkolnej sali.
  Czy to dopiero początki jej kariery przedszkolaka? Jeśli tak, trudność może sprawiać nowa sytuacja: konieczność rozstania z mamą, konieczność przystosowania się do przedszkolnych zasad, programu dnia, a nawet jadłospisu. Nie bez powodu zachęcamy na łamach Dziecka i na naszym forum do oswojenia malucha z przedszkolem. Do tego, by najpierw był tam krótko i - jeśli to możliwe - w towarzystwie bliskiej osoby, żeby mógł wszystko obejrzeć i poznać (także np. drogę do toalety), żeby oswoił się z towarzystwem innych dzieci, zaznajomił z wychowawcami Jeżeli nie da się zorganizować takiego łagodnego startu w przedszkolne życie, dajmy przynajmniej dziecku wsparcie i zrozumienie. To naprawdę może być dla niego bardzo trudne, więc nie zabraniajmy mu okazywania smutku czy obawy. Nazwijmy uczucia, które przeżywa, przytulmy, pozwólmy popłakać. Jego i siebie pocieszyć możemy tym, że początki mogą być trudne, ale potem plusy powinny przeważyć nad minusami
  Ale być może Córka ma już długi przedszkolny staż. Wtedy trzeba szukać przyczyn w tym, co się ostatnio wydarzyło, np. konflikt z kolegą z grupy, reprymenda od pani, zmiana przedszkolnego regulaminu Warto porozmawiać z Córką i z wychowawcą. Przyczyną może być także dłuższa przerwa, bo np. Córka chorowała, ale równie dobrze - jakieś wydarzenia w domu, które sprawiają, że Mała nie chce się z Panią rozstawać: może właśnie wróciła Pani po dłuższym wyjeździe, może to czas rodzicielskich sporów, może spodziewa się Pani kolejnego dziecka?
  Powodów może być - jak widać - naprawdę dużo. Zachęcam do tego, by skupić się na ich odkryciu, a nie na szukaniu magicznych sposobów na to, by Córeczka chętnie chodziła do przedszkola. Zrozumienie pozwoli Pani zareagować bardziej adekwatnie i lepiej wesprzeć Córkę, jeśli okaże się, że takiego wsparcia jej potrzeba.
  Życzę powodzenia.

  Czy ta odpowiedź była pomocna? Tak5

 • Piotr Albrecht

  lekarz pediatra z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Akademii Medycznej w Warszawie

 • Piotr Dawid

  Specjalista ds. badań prenatalnych w Gyncentrum. Lekarz ginekolog-położnik.

 • Agnieszka Kurczuk-Powolny

  lekarz medycyny ze szpitala LUX MED w Warszawie oraz w przychodni CMP w Piasecznie

 • Rafał Kuźlik

  Specjalista położnictwa i ginekologii plastycznej ze Szpitala św. Anny w Warszawie

 • Wojciech Fąferko

  Lekarz stomatolog oraz właściciel Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach

 • Anna Tyszkiewicz

  Specjalista ds. Żywienia edukacyjnego programu "1000 pierwszych dni dla zdrowia"

 • Agata Kowalczyk

  Administratorka platformy poradnikowej_eDziecko.pl