Skrzaty na Boże Narodzenie - jak je wykonać domowym sposobem?

Skrzaty na Boże Narodzenie są niezbędnym elementem dekoracyjnym ostatnich lat. Można je kupić w sklepie, ale o wiele lepiej wykonać samemu - w domu. Nie tylko można dzięki temu zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale również stworzyć oryginalnego krasnala, pasującego do wnętrza domu. Jak samodzielnie zrobić świątecznego skrzata?

Skrzaty na Boże Narodzenie - moda ostatnich lat

Skandynawskie skrzaty na Boże Narodzenie to jeden z większych hitów ostatnich lat. Według najnowszych trendów, każdy polski dom powinien mieć wśród bożonarodzeniowych ozdób chociaż jednego świątecznego skrzata. Te sympatyczne, dekoracyjne postaci doskonale wpisują się w klimat Świąt. Wykonane z pluszu lub innego miękkiego materiału są miłe i zabawne - w za dużych czapach, z puszystą brodą, uśmiechnięte. Z tego powodu podbiły nie tylko skandynawskie serca.

Skrzaty na Boże Narodzenie - gdzie można je kupić?

Skandynawskiego krasnala można kupić w wielu miejscach. Nie tylko na internetowych aukcjach czy w sklepach internetowych, ale z uwagi na rosnącą popularność są coraz częściej dostępne w sklepach stacjonarnych. Gotowe, świąteczne skrzaty mogą kosztować nawet kilkadziesiąt złotych, choć materiały niezbędne do ich stworzenia nie są wcale tak bardzo kosztowne. Jeśli zatem chcielibyście mieć oryginalnego, idealnie psującego do wnętrza domu świątecznego skrzata, dlaczego nie mielibyście zrobić go samodzielnie?

Tworzenie bożonarodzeniowego skrzata będzie doskonałą zabawą dla całej rodziny -  sprawi, że wszyscy członkowie rodziny poczują klimat zbliżających się Świąt, a samodzielne wykonanie pozwoli sporo zaoszczędzić. Skrzat wykonany własnoręcznie będzie z pewnością oryginalny, unikalny, w dopasowanej kolorystyce i w odpowiednim rozmiarze. Przygotowanie krasnala zazwyczaj nie zajmuje więcej niż 30 minut. Jest to także świetny pomysł na niezobowiązujący prezent. Jak wykonać własnoręcznie świątecznego skrzata?

Skandynawskie skrzaty własnoręcznie wykonane - przygotowanie

 Zanim zaczniemy tworzyć świąteczne skrzaty, powinniśmy przygotować niezbędne akcesoria i dodatki. Należy przygotować:

  • kilka skarpetek w wybranym według uznania kolorze - to właśnie z nich będziemy tworzyć czapę oraz ubranie skrzata,
  • jedną skarpetkę w cielistym kolorze  - będzie ona potrzebna do zrobienia nosa krasnoludkowi,
  • ryż w dużym opakowaniu,
  • sztuczne futro w białym kolorze,
  • opakowanie waty (nie wacików, tylko tradycyjnej waty),
  • nożyczki,
  • przybory potrzebne do szycia,
  • włóczka, najlepiej w kilku kolorach,
  • woreczek foliowy.

Nie tylko krasnale mogą ozdobić nasz dom. Jak zrobić własnoręcznie bombki choinkowe?

Zobacz wideo

Skandynawskie skrzaty własnoręcznie zrobione - krok po kroku

Po zebraniu wszystkich niezbędnych dodatków i przyborów, można zabrać się do pracy. Od czego powinno się zacząć pracę nad tworzeniem świątecznego krasnala? Oto krótka instrukcja wykonania skrzata. Przekonacie się, że nie zajmie wam to dużo czasu.

Instrukcja krok po kroku:

  1. Zaczynamy od rozcięcia skarpetki - odcinamy ją za piętą. Z dolnej części skarpety wykonamy brzuch krasnala, a z górnej czapkę.
  2. Następnie przesypujemy ryż z opakowania do woreczka foliowego i starannie zawiązujemy woreczek. Dobrze zawiązany woreczek wkładamy do skarpetki. Powinien on znaleźć się w części skarpetki, która pierwornie przeznaczona była na palce.
  3. Gdy umieścimy już woreczek wypełniony ryżem we właściwym miejscu, wiążemy skarpetkę w taki sposób, aby przypominała kulkę.
  4. Bierzemy do ręki skarpetkę w cielistym kolorze i wypełniamy ją watą. Formujemy z niej małą kulkę, która posłuży jako nos krasnoludka. Tak sporządzoną kulkę zawiązujemy, a następnie przywiązujemy do twarzy skrzata.
  5. Teraz kolej na futerko - do ręki bierzemy futerko w białym lub ewentualnie siwym kolorze i wycinamy z niego trójkąt, z którego będzie wykonana broda krasnala. Brodę należy przyszyć w miejscu pod ustami/nosem. Nie trzeba jej dokładnie przyszywać - wystarczające będzie lekkie przyszycie z prawej i lewej strony.
  6. Resztę skarpetki należy zaszyć w stożkowaty kształt; ma ona posłużyć za czapkę skrzata. Czapka powinna być przymocowana do nosa i brzucha - dobre będzie w tym przypadku zastosowanie kleju na ciepło.

Życzymy doskonałej zabawy i udanych, świątecznych krasnali!

Więcej o:
Copyright © Agora SA