Boże Narodzenie 2019 - kiedy, tradycje, ciekawostki, ozdoby, prezenty

Boże Narodzenie to jedno z najważniejszych świąt w religii chrześcijańskiej. Obchodzi się je, by upamiętnić przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Jakie są tradycje związane z tym świętem? Ile potraw wigilijnych powinno być na świątecznym stole? I czemu służy dzielenie się opłatkiem?

Boże Narodzenie - kiedy jest obchodzone?

Boże Narodzenie to chrześcijańskie święto, przypadające 25 grudnia, obchodzone ku czci narodzin Jezusa Chrystusa. Dzień wcześniej, 24 grudnia, wypada wigilia Bożego Narodzenia. Według nauk Kościoła, do przyjścia na świat Jezusa Chrystusa doszło właśnie 25 grudnia w pierwszym roku naszej ery, jednak zdaniem badaczy, na początku chrześcijaństwa Boże Narodzenie nie posiadało stałej daty.

Datę 25 grudnia ustalono znacznie później. Co przyczyniło się do jej wyboru ? Otóż termin ten pokrywał się z innymi istotnymi wydarzeniami, takimi jak np. rozpoczęcie się cyklu wegetatywnego. Tradycje Bożego Narodzenia do naszego kraju dotarły na początku średniowiecza i szybko zostały połączone z obrzędami słowiańskimi.

Święty Mikołaj do polskich domów przychodzi już 6 grudnia. W rozdawaniu prezentów nie jest jednak osamotniony. Zobacz, kto roznosi upominki w różnych częściach Europy.

Zobacz wideo

Boże Narodzenie - tradycje świąteczne

  • Choinka

Tradycja związana z ozdabianiem drzewka bożonarodzeniowego nawiązuje do Jezusa, wokół którego rosły iglaki. Pastuszkowie ozdobili te drzewka po jego urodzeniu różnymi ozdobami i owocami, np. jabłkami, by sprawić synu Maryi przyjemność i miło powitać go na świecie. W dzisiejszych czasach większość osób zdobi choinkę ozdobami zakupionymi w sklepie, ale można je wykonać samodzielnie, najlepiej razem z rodziną. Dla dzieci wspaniałą zabawą będzie tworzenie ozdób choinkowych wspólnie z rodzicami.

  • Uroczysta wieczerza

Dzień przed Bożym Narodzeniem, czyli 24 grudnia, cała rodzina zasiada do uroczystej wieczerzy. Powinno się do niej zasiąść wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdki na niebie. O pojawieniu się gwiazdki zazwyczaj informują najmłodsi członkowie rodziny. Wieczerza przy ozdobionym stole to w pewnym sensie punkt kulminacyjny świątecznych przygotowań. Gromadzą się przy nim rodziny i bliskie osoby. Zanim jednak zacznie się konsumpcja pysznych potraw, wszyscy członkowie rodziny powinni się pomodlić i podzielić, opłatkiem.

  • Dzielenie się opłatkiem

Jedzenie wigilijnych potraw poprzedza dzielenie się opłatkiem, który jest świętym chlebem. Przełamanie opłatkiem jest znakiem miłości, przyjaźni i przebaczenia. Tradycja ta nawiązuje do dzielenia się chlebem w czasie ostatniej wieczerzy. Dzieleniu się opłatkiem towarzyszy składanie sobie wzajemnych życzeń. Po tym obrzędzie można zasiąść do uroczystej wieczerzy.

  • Potrawy wigilijne

24 grudnia, czyli wigilia Bożego Narodzenia, nie jest właściwie świętem, ale w naszej tradycji to wyjątkowy, rodzinny i wzruszający wieczór. Z pewnością najbardziej uroczysty w ciągu całego roku. Wyjątkowy wieczór zasługuje na wyjątkową oprawę i na wyjątkowe potrawy. Według obyczajów, kolacja ma się składać z 12 potraw, czyli tylu, ilu było apostołów Chrystusa. Podczas wieczerzy wigilijnej królują potrawy rybne, takie jak: karpie, liny, śledzie, karasie, sandacze. Na stole wigilijnym pojawia się kapusta z grzybami, kapusta z grochem, sałatka jarzynowa, pierogi, barszcz, kutia, paszteciki z grzybami i krokiety. Wśród deserów króluje makowiec. W Polsce kultywowany jest zwyczaj niejedzenia tego dnia mięs.

  • Prezenty

Święta Bożego narodzenia to piękne, wyjątkowe święta, które spędza się w gronie rodziny. Ale to również prezenty, które według tradycji przynosi święty Mikołaj. Dzieci znajdują podarki pod choinką i rozpakowują je w większości domów po zakończeniu wieczerzy wigilijnej. W niektórych gospodarstwach prezenty otwiera się jednak 25 grudnia o poranku, czyli w Boże Narodzenie. Choć jest to bardziej tradycja kultywowana w Ameryce, nie jest niczym złym przyjęcie takiego zwyczaju w polskim domu.

  • Święty Mikołaj

Postać Świętego Mikołaja budzi uwielbienie wśród dzieci - to miły, starszy pan, dziadek z siwą brodą i w czerwonym ubraniu. Kochają go wszystkie dzieci, bo i on je uwielbia. Mikołaj dobrze się kojarzy - ze spełnianiem dziecięcych marzeń i przynoszeniem prezentów. Dla małych dzieci ta postać ma duże znaczenie, dlatego warto pozwolić na wiarę w istnienie Mikołaja tak długo, jak tylko dziecko będzie chciało. Nie ma sensu tłumaczyć małemu dziecku, że Mikołaj to postać wymyślona, a prezenty pod choinkę w rzeczywistości wkładają rodzice. W pewnym wieku dziecko i tak dowiaduje się od kolegów i koleżanek, że Mikołaj nie istnieje i wtedy zwraca się do rodziców z prośbą o wyjaśnienie całej historii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA