Mikołajki 2017: gdzie mieszka św. Mikołaj?

Święty Mikołaj to postać, którą znają chyba wszyscy. Czy w niego wierzą? To już inny temat. Kim jest ten brodacz? Św. Mikołaj to ktoś, o kim warto coś wiedzieć, szczególnie, że mikołajki 2017 właśnie dziś.

Mikołajki to doskonały czas, aby przybliżyć postać świętego Mikołaja. Pana z siwą brodą i w czerwonym wdzianku na pewno znacie, ale czy potraficie powiedzieć o nim coś więcej niż to, że roznosi prezenty?

Święty Mikołaj, a właściwie...

... Mikołaj z Miry. To ten średniowieczny biskup uważany jest prawdziwym świętym Mikołajem i wszystko, co wiąże się z brodatym mężczyzną rozdającym prezenty zawdzięczamy właśnie jemu. Żyjący w średniowieczu Mikołaj z Miry słynął z rozdawnictwa - pomagał biednym i potrzebującym. Wśród legend o nim znajduje się m.in. opowieść o tym, jak uratował żołnierzy skazanych na śmierć ukazując się we śnie tym, którzy ich osądzali, a także o tym, jak pomagał ubogiemu sąsiadowi uzbierać na posag dla córek (wrzucał pieniądze do zawieszonych przy kominku skarpet - skądś to znacie?).

Mikołajki, czyli święto Mikołaja

Mikołajki, czyli uroczystość obchodzona 6 grudnia, to imieniny Mikołaja, wspomnienie Mikołaja z Miry. Tego dnia grzeczne dzieci dostają prezenty. Dziś mikołajki są najczęściej symboliczne, to tzw. "mały Mikołaj", a podarunki grzecznym dzieciom św. Mikołaj przynosi w czasie świąt Bożego Narodzenia.

W niektórych domach 6 grudnia to czas, gdy drugorzędne znaczenie ma to, czy św. Mikołaj przyniesie prezent (najczęściej są to jakieś symboliczne drobiazgi). Najważniejsze jest, aby zabrał L I S T. Tak, list, w którym dzieci opisują to, co działo się w ubiegłym roku, czy robiły dobre uczynki itp., a przede wszystkim - list, w którym opisują swoje prezentowe marzenia. Mikołaj ma czas do Świąt, aby je skompletować.

Ciasteczka i mleko?

Jak dobrze wiemy, św. Mikołaj przynosi prezenty wkradając się przez komin. Co jeśli komina w naszym domu nie mamy? Cóż, może nie masz kominka, ale otwory wentylacyjne na pewno masz - św. Mikołaj na pewno sobie poradzi. Nie zapomnij zostawić brodaczowi czegoś, aby się posilił, w końcu pokonuje naprawdę długą drogą. Podobno najbardziej lubi ciasteczka (może upiekliście już świąteczne pierniczki?) i ciepłe mleko. Nie zapomnij też o przekąsce dla reniferów.

Efektowne pakowanie prezentów w rustykalnym stylu

Jak wygląda św. Mikołaj?

Biała broda, czerwony strój i - obowiązkowo - czapka z białym pomponem. Zapewne właśnie w ten sposób opiszecie św. Mikołaja. Ta postać pojawia się w kulturze od dawna, jednak jej obecny wizerunek jest stosunkowo nowy. Mikołaja jako siwobrodego staruszka znamy dzięki... Coca-Coli. W 1930 roku wystąpił on w reklamie tego napoju, stworzonej przez Freda Mizena. To właśnie za jej sprawą wizerunek św. Mikołaja w czerwonym stroju został spopularyzowany, a my dziś nie wyobrażamy sobie, aby mógł on wyglądać inaczej.

Wcześniej, w 1881 roku w magazynie "Harper's Weekly" pojawiła się karykatura przedstawiająca św. Mikołaja - na głowie miał znaną nam czapkę, a nie biskupie nakrycie głowy, mitrę.

Święty Mikołaj nie zawsze jednak był staruszkiem w czerwonym płaszczu. Wcześniej przedstawiany był w biskupich szatach, z wspomnianą już wcześniej mitrą na głowie i z pastorałem w dłoni. Tak, jak mógł wyglądać Mikołaj z Miry.

Święty Mikołaj kojarzy się z czerwonym strojem i białą brodą.Święty Mikołaj kojarzy się z czerwonym strojem i białą brodą. fot. Shutterstock

Gdzie mieszka św. Mikołaj?

Mikołaj z Miry mieszkał na terenach dzisiejszej Turcji, obecnie św. Mikołaj przybywa do nas z bieguna północnego. W wiosce, w której mieszka, przez cały rok dużo się dzieje - przede wszystkim w pracowni elfów, które tworzą prezenty dla dzieci z całego świata.

Na jaki adres wysłać list do św. Mikołaja? Doskonale wiemy, że brodacz mieszka na biegunie północnym, jednak jego najsłynniejsza siedziba znajduje się Rovaniemi w Finlandii. Ma tam nawet specjalny kod pocztowy - FIN-96930. Jak to możliwe? Cóż, najwyraźniej potrzeba kilku siedzib, aby wszystko się pomieściło i było dopięte na ostatni guzik. Jeśli chcecie, aby wasz list dotarł do św. Mikołaja, najlepiej wyślijcie go na kilka adresów. Nie wyjdziecie na nadgorliwców, on na pewno wie, dlaczego właśnie tak postępujecie.

Santa Claus
Santa Claus' Main Post Office
Tähtikuja 1
96930 Arctic Circle FINLAND

inna wersja:

Santa Claus Office

FIN-96930 Napapiiri Rovaniemi Finland

lub kanadyjski adres:

Santa Claus
North Pole H0H 0H0
Canada

Wieść niesie, że wystarczy na kopercie napisać "Świętu Mikołaj, Biegun Północny" i list trafi w odpowiednie ręce.

Renifery św. Mikołaja

Na pewno znacie Rudolfa, renifera z czerwonym nosem. Zaistniał on w popkulturze, powstało wiele piosenek i filmów o nim. Reniferów w zaprzęgu św. Mikołaja jest jednak więcej - dziewięć. Są to:

  • Amorek
  • Błyskawiczny
  • Fircyk
  • Kometek
  • Profesorek
  • Pyszałek
  • Rudolf
  • Tancerz
  • Złośnik

Imiona reniferów pojawiły się w wierszu Clementa C. Moore pt. "Noc wigilijna". Co ciekawe, mamy tam tylko osiem reniferów - zabrakło tego, który nam wydaje się być najważniejszym, czyli Rudolfa. Pojawił się on później, jednak bez niego nie wyobrażamy sobie już świąt Bożego Narodzenia.

Historię Rudolfa opisał Robert L. May - dowiadujemy się z niej, że renifer uratował święta, podczas których mgła była tak gęsta, że wyprawa św. Mikołaja stała pod znakiem zapytania. Nos Rudolfa - z którego inne renifery wcześniej się śmiały - okazał się być jednak doskonałą lampą i oświetlał drogę w ciemności. Tę historię doskonale znamy z piosenki "Rudolph the Red-Nosed Reindeer" (autorem tekstu jest John Marks, a śpiewało ją wielu artystów).

Renifery św. Mikołaja potrafią latać, a jeśli dobrze się przypatrzycie, może wypatrzycie zarys zaprzęgu na tle księżyca?

Pomocnicy św. Mikołaja

W pracowni św. Mikołaja pracuje wielu elfów, którzy dwoją się i troją, aby wszystkie prezenty były gotowe na czas. Mieszkają one na biegunie północnym, a każdy z nich odpowiedzialny jest za co innego. Popkultura wykreowała obraz elfa w zielonym stroju, w biało-czerwonych rajtuzach. Cechą charakterystyczną jest niski wzrost i trójkątnie zakończone uszy. Nie możemy zapomnieć o butach z zawiniętym czubkiem i - obowiązkowo! - dzwoneczkiem na końcu.

Elfy św. Mikołaja pomagają przygotować prezenty i nie tylko.Elfy św. Mikołaja pomagają przygotować prezenty i nie tylko. fot. Shutterstock

Święty Mikołaj na świecie

W większości zakątków świata dzieci otrzymują prezenty, jednak nie zawsze przynosi je św. Mikołaj (Santa Claus lub jego odpowiednik). Kto jeszcze rozdaje podarunki?

  • W Rosji - Dziadek Mróz (towarzyszy mu Śnieżynka),
  • Father Christmas - w Wielkiej Brytanii,
  • Babbo Natale i Trzej Królowie - w Hiszpanii,
  • Père Noël i St. Martin - we Francji,
  • Weihnachtsmann i Frau Berta - w Niemczech,
  • Jul Tomte - w Szwecji,
  • Yulemen - na Islandii,
  • Julemand - w Norwegii,
  • Babbo Natale i La Befana - we Włoszech,
  • St. Niklaas - w Belgii,
  • Sinterklaas - w Holandii,
  • Svaty Miklas - w Czechach i na Słowacji.

Kto przynosi prezenty dzieciom w Polsce?

Wbrew pozorom, robi to nie tylko św. Mikołaj. A więc kto?

  • W Małopolsce i na Podkarpaciu jest to Aniołek,
  • Na Górnym Śląsku - Dzieciątko,
  • Na Dolnym Śląsku - Gwiazdka,
  • Wielkopolska, Ziemia Lubuska, Warmia i Kujawy - tam prezenty rozdaje Gwiazdor.

Niezależnie od tego, kto rozdaje prezenty, dzieci wiedzą, że muszą być grzeczne, bo podarunków nie otrzymują ci, którzy w ciągu roku robili złe uczynki. Niezależnie od tego, czy wierzymy w św. Mikołaja, czy nie, warto tworzyć magiczny klimat, dzięki któremu oczekiwanie do Świąt będzie przyjemniejsze, a grudzień naprawdę będzie magicznym czasem.

Trasa św. Mikołaja od Google

Popularna wyszukiwarka przygotowała wyjątkowy kalendarz adwentowy - wpisując w okno przeglądarki hasło "święty Mikołaj" wyświetli się m.in. strona z Trasą św. Mikołaja. Tam, przez cały grudzień, będą pojawiały się różne atrakcje - gry, filmy, ciekawostki i inne. Są one zablokowane, kolejne funkcje odkrywane są po kolei.A 24 grudnia będziemy mogli wypatrywać św. Mikołaja.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA