Sztuka Szuka Malucha, czyli festiwal teatralny dla niemowląt, małych dzieci i rodziców

Z niemowlakiem do teatru? Tak! 3 lipca startuje w Poznaniu Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych SZTUKA SZUKA MALUCHA. Sprawdźcie co (i dlaczego) warto zobaczyć.

Przedstawienia dla najnajów, czyli dzieci od pierwszych miesięcy życia, jeszcze kilka lat temu należały do niszowego ruchu, dziś powstają w wielu teatrach lalkowych oraz dramatycznych i cieszą się ogromną popularnością. Bilety często trzeba rezerwować z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.Takie spektakle powstają na całym świecie - te najciekawsze można oglądać na festiwalach - w tym roku m.in. w Poznaniu na 12. Międzynarodowym Festiwalu Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha (3 - 8 lipca).

Nadal jednak wielu rodziców nie wie, że może wybrać się do teatru nawet z półrocznym maluchem i że tak małe dziecko będzie zainteresowane i zachwycone spektaklem.

Swoboda, zabawa i bliskość rodziców

Teatr kojarzy się dorosłym z odświętnym ubraniem, wieczornym wyjściem, z siedzeniem na widowni, cierpliwym wytrwaniem do antraktu i wreszcie do końca spektaklu, oczywiście bez naruszania konwencjonalnej granicy między sceną a widownią. Jaki dwulatek (a co dopiero roczniak!) wytrwałby w takiej sytuacji? Otóż teatr inicjacyjny, teatr dla okruszków czy teatr najnajowy (wszystkie te nazwy odnoszą się do spektakli dla dzieci od pierwszych dni życia) ma zwykle bardzo niewiele wspólnego z siedzeniem w jednym miejscu. Na dzieci i rodziców czekają poduchy ułożone na podłodze, bywa też i tak, że publiczność zajmuje miejsce tuż obok aktorów na scenie. Przedstawienia dla okruszków to jedyny chyba rodzaj teatru, w którym równie ważna jak samo widowisko jest przestrzeń, dostosowana do potrzeb najmłodszych. Bliskość rodziców, aktorów, sceny, dobrze znanych przedmiotów (na scenie pojawiają się zabawki, grzechotki, poduszki) - to wszystko sprawia, że dzieci czują się na spektaklu dobrze i bezpiecznie. W takich warunkach chętnie otwierają się na nowe doznania. Jednak w wielu najnajowych spektaklach granice między widzami a aktorami nie zacierają się całkowicie. Dzieci uczą się, że nie wszędzie można wejść, nie wszystkiego dotknąć.

Akcja kreacja

Spektakle najnajowe mają dużo wspólnego z zabawą. Operują środkami wyrazu charakterystycznymi dla teatru, ale nie brakuje w nich olbrzymich kolorowych piłek, dużych mapetów, klocków, baniek, kredek, zabawek. Na pierwszy plan wysuwa się zabawa dźwiękiem, kolorem, formą i strukturą otaczających dziecko przedmiotów. I bezpośredni, bardzo wyrazisty kontakt z drugim człowiekiem.

Spektakl najnajowy to jednak nie tylko pretekst do dobrej zabawy. To okazja do poznawania i doświadczania świata w nowy sposób, przy zaangażowaniu wielu zmysłów (nie tylko wzroku i słuchu, ale często również dotyku i węchu, nawet smaku), a także do jego kreowania. Poprzez udział w charakterystycznym dla teatru -w ogóle zbiorowym - przeżyciu już kilkuletnie dziecko może poczuć się częścią większej całości, na której wygląd ma wpływ. To, co odróżnia teatr dla maluszków od klasycznego teatru, to również fakt, że w żaden sposób nie jest blokowana dziecięca ekspresja. Nikt nikogo nie ucisza, nie mnoży zakazów. Przedstawienia mają nie tylko rozbudzać dziecięcą wyobraźnię, ale także stwarzać okazję do żywego reagowania na otoczenie i na sztukę. Większość przedstawień dla najmłodszych kończy się wspólną zabawą aktorów z widzami. Pozwala to odreagować emocje, które zrodziły się w trakcie oglądania przedstawienia.

Prawdziwa sztuka

Teatr dla najmłodszych widzów powoli przestaje być w Polsce traktowany po macoszemu przez profesjonalnych twórców teatralnych. Coraz częściej powstają spektakle doskonale dostosowane do potrzeb najmłodszych odbiorców (niejednokrotnie powstają we współpracy z pedagogami i psychologami dziecięcymi), ale także mające niekwestionowane walory artystyczne. Spektakle dla najmłodszych w swoich repertuarach ma coraz więcej teatrów, m.in. Miniatura w Gdańsku, Baj Pomorski w Toruniu, Pleciuga w Szczecinie, Pinokio w Łodzi, Teatr Małego Widza, Lalka i Baj w Warszawie, Wrocławski Teatr Lalek. Dobrą okazją do zobaczenia najciekawszych spektakli z Polski i ze świata są festiwale teatralne - m.in. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży "Korczak" w Warszawie, Przegląd Nowego Teatru dla dzieci we Wrocławiu, Mały Kontrapunkt w Szczecinie, ale przede wszystkim Międzynarodowy Festiwal Sztuki dla Najnajmłodszych Sztuka Szuka Malucha, który 3 lipca rozpocznie się w Poznaniu. Potrwa do 8 lipca. W programie znalazły się najnajowe spektakle i instalacje z Meksyku, Japonii, Słowacji, Wielkiej Brytani, Norwegii oraz z Polski.

  • Księżycowo / Teatr Ochoty (Warszawa, Polska), dla dzieci w wieku 0,5 roku - 2 lata

Interaktywny spektakl dla rodzin z dziećmi do 2 roku życia inspirowany naturą i architekturą wyspy Lanzarote oraz twórczością Cèsara Manrique.
Spektakl powstał w ramach koprodukcji Teatru Ochoty z Art Fraction Foundation, w ramach Festiwalu Sztuka Szuka Malucha.

  • Cerca / Compañía Teatro al Vacío (Meksyk), dla dzieci w wieku 3 - 6 lat

BliskoBlisko Compa?ia Teatro al Vacio (Meksyk)

Przedstawienie jest zachętą do wspólnego filozofowania, zadawania pytań, otwiera się na piękny i mądry dialog z najmłodszymi.

  • Aero / Odivo (Słowacja), dla dzieci w wieku 1,5 roku - 3 lata

AeroAero Odivo (Słowacja)

Aero opowiada o lataniu, poruszaniu się w powietrzu, ruchu różnych materiałów i wibracji powietrza, która brzmi jak prawdziwy koncert.

  • A Square World / Kwadratowy świat / Daryl Beeton (Wielka Brytania), dla dzieci w wieku 3 - 5 lat

Kwadratowy ŚwiatKwadratowy Świat Daryl Beeton (Wielka Brytania)

Kwadratowy świat to spojrzenie na niesprawiedliwość bycia pominiętym w świecie zaprojektowanym dla wszystkich, oprócz ciebie. To szczery, wzruszający, refleksyjny, ale i dziwaczny kawałek autorskiego teatru dla małej publiczności.

  • Pulsar / Naciśnij / Compañía Teatro al Vacío (Meksyk), dla dzieci w wieku 1 dzień życia - 3 lata

Subtelność i delikatność to najważniejsze cechy tego przedstawienia. To radosna, dynamiczna opowieść o budowaniu relacji i tworzeniu społeczności, do której zaproszeni zostają wszyscy widzowie.

  • Den Lill Store Reisen / Mała wielka podróż / Open Window Theatre Bergen i Teatr Narodowy w Bergen (Norwegia), dla dzieci w wieku 1 rok - 4 lata

Mała Wielka PodróżMała Wielka Podróż M. Głogowska

Mała wielka podróż to spektakl sięgający po środki teatru formy i zabierający najmłodszych w pełną emocji podróż w kosmos. To opowieść o odkrywaniu świata wewnętrznego, poprzez baczne przyglądanie się temu, co nas otacza.

INSTALACJE

  • Chi no mori / Wiedzący las / Yuka Kawamoto (Japonia), dla widzów od urodzenia do 100 lat

Japońska artystka zaprasza do wspólnej zabawy w poszukiwaniu sieci połączeń pomiędzy ludźmi i książkami, które ich fascynują. Wierząc, że już od najnajmłodszych lat literatura może mieć na nas ogromny wpływ, chce stworzyć wspólnie z wszystkimi uczestnikami festiwalu las, który wie i czyta w nas, jak w otwartej księdze.

  • Gniazdo / Prowadzący: Ignacy Nowodworski i Patrycja Kucik (Opole), dla dzieci w wieku 5 - 10 lat

Wśród drzew, w parku, blisko natury, pod przewodnictwem dwójki artystów, uczestnicy poszukają schronienia. Uczestnicy zbudują schronienia - swego rodzaju azyle bezpieczeństwa - artystyczne domy (tipi) i miejsca odpoczynku (hamaki). Powstanie szałasowe osiedle wzbogacone o tkane hamaki i kokony w różnorodnej formie, wykonane z różnorakich tekstyliów.

  • Pejzaże / Alessandro Lumare (Segni Mossi), dla dzieci w wieku 3 - 10 lat

PejzażePejzaże Alessandro Lumare - Segni Mossi (Włochy)

Rodzinne warsztaty plastyczno-ruchowe ze współzałożycielem „Segni Mossi” – jednego z najciekawszych na świecie laboratoriów pracujących nad miejscami wspólnymi tańca i grafiki.

AKCJE TWÓRCZE dla dorosłych

  • Trening z Segni Mossi prowadzenie: Alessandro Lumare

Intensywne twórczo spotkanie ze współzałożycielem "Segni Mossi" - jednego
z najciekawszych na świecie laboratoriów pracujących nad relacjami pomiędzy tańcem a grafiką - zarówno w kontekście działań z dziećmi, jak i dorosłymi.

Przedstawienia będzie można oglądać na Scenie Wspólnej w dniach 3-8 lipca 2018. W tegorocznym programie znajdą się spektakle teatralne i wydarzenia interaktywne, a także warsztaty twórcze, pobudzające kreatywności dzieci i rodziców. Projekt realizowany jest przez Art Fraction Foundation, w ścisłej współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu – inicjatorem nurtu teatru dla najnajmłodszych w Polsce oraz pomysłodawcą cyklu Sztuka Szuka Malucha.

Szczegółowy program na sztukaszukamalucha.pl i csdpoznan.pl

Sztuka Szuka MaluchaSztuka Szuka Malucha materiały promocyjne

Bezpieczeństwo na placu zabaw - o czym warto pamiętać? [EDZIECKO]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.