Nowy numer miesięcznika "Dziecko"

Lutowy numer miesięcznika "Dziecko" jest już w kioskach. Sprawdź, o czym piszemy w tym miesiącu.

Co czuje niemowlę?

Choć nie potrafi jeszcze mówić, przeżywa całą gamę uczuć. Cała sztuka polega na tym, by nauczyć się owe emocje odczytywać. Niemowlę i małe dziecko nie powie nam bowiem, co czuje. Musimy się tego domyślić. Radość, zaskoczenie, ciekawość, smutek, złość, strach - to wszystko można odczytać z jego mimiki i zachowania. Jak to zrobić, przeczytacie w lutowym numerze „Dziecka”.

Wychowanie bez stereotypów

Kiedy rodzi się dziecko, często okazuje się, że jego płeć ma dla rodziny spore znaczenie i na różne sposoby to podkreślamy. Choćby przez wybieranie dla dziecko koloru ubranek (różowe dla dziewczynki, niebieskie dla chłopca) czy kupując mu „odpowiednie” zabawki (dziewczynce wózek i lalki, chłopcu samochody). Różnic w podejściu nie brakuje też, jeśli chodzi o emocje. Chłopcom często odmawiamy prawa do łez, a dziewczynkom – do wyrażania gniewu. Z czego to wynika? Jakie może mieć konsekwencje nierówne traktowanie chłopców i dziewczynek? O tym piszemy w tekście „Wychowanie wolne od stereotypów”.

Rozwój małych rączek

Od chwili, gdy dziecko odkryje, że ma rączki, pilnie ćwiczy sprawne posługiwanie się tym fascynującym narzędziem. Najpierw zaczyna się przyglądać swoim dłoniom i bawić paluszkami, następnie wkłada palce do buzi, skubie ubranko, stara się dotknąć wszystkiego, co ma w zasięgu rąk, by za miesiąc, dwa wodzi oczami za interesującą go zabawką i próbować trafić weń dłonią. Prezentujemy zabawki, które zachęcą malca do chwytania i ćwiczenia sprawności rączek.

BLW, czyli kuchnia rodzinna

Rozszerzanie diety to jeden z kolejny etap rozwoju dziecka. Wydarzenie ważne, ale bywa, że jest bardzo stresujące dla rodziców. Dwie mamy Anna Piszczek i Joanna Anger, autorki bloga alaantkoweblw.pl, też to przeżywały. Na szczęście odkryły metodę BLW, która okazała się idealna dla ich dzieci i teraz wspierają inne matki. O tym, na czym polega ta metoda oraz kilka przepisów dobrych dla niemowląt na początek, przeczytacie w tekście „BLW, czyli kuchnia rodzinna”.

W ogniu dziecięcych pytań

Łańcuch pytań rozpoczynający się od „Dlaczego?” pojawia się przeważnie w 3. i 4. roku życia. Jednak maluchowi nie chodzi o wyjaśnianie dokładnych przyczyn. On pyta o to, czemu coś służy, po co coś jest, jaka korzyść z tego wynika, co da się z tym zrobić. Często wystarczy krótka odpowiedź – umiejscowienie problemu na szerszym tle, przejście od szczegółu do ogółu. Pytania typu „Dlaczego?” są wyrazem żywej ciekawości dziecka wobec świata. Służą także podtrzymywaniu kontaktu
i zatrzymaniu uwagi dorosłego. Jak w codziennym pośpiechu nie zdławić dziecięcej ciekawości świata piszemy w tekście „Kto pyta, nie bładzi”.

Powrót do formy po porodzie

Czy wiecie, że proste i nic nie kosztujące ćwiczenia mogą przywrócić kobiecie radość życia i znacznie poprawić jej życie seksualne, nawet w porównaniu z tym, jak było przed ciążą? Statystyki mówią, że 80 proc. kobiet w czasie porodu doznaje mniejszego lub większego urazu (i to nie tylko po porodzie drogami i siłami natury). Ich skutkiem może być wysuwanie się lub wypadanie narządu rodnego, nietrzymanie moczu, kału i gazów, niechęć do seksu, brak orgazmów, zaburzenia czucia w okolicach intymnych. Z artykułu „Lepsze życie po porodzie” dowiecie się, w jaki sposób można poprawić napięcie mięsni Kegla odpowiednio dobraną terapią.

Ślad po dziecku

Od dawna wiadomo, że łożysko nie stanowi szczelnej bariery między matką a dzieckiem. Wymiana materiału genetycznego następuje w obie strony. W ciele dziecka znajdują się komórki pochodzące od matki. Jednak w znacznie większej liczbie
komórki płodu wędrują do krwiobiegu matki, osadzają się w jej tkankach i pozostają tam na długie lata, nawet do późnej starości - co to jest i na czym polega zjawisko zwane mikrochimeryzmem embrionalnym przeczytacie w artykule „Więcej niż pępowina”.

Toksoplazmoza wrodzona

Toksoplazmoza to choroba często kojarzona z kotami i dlatego często zapominamy o innych, bardziej istotnych drogach zakażenia. Takich choćby jak niedomyte surowe produkty spożywcze czy niedopieczone lub niedogotowane potrawy mięsne.
Co robić, by uniknąć zakażania pierwotniakiem toxoplasma gondii, który może powodować wady wrodzone u dzieci.

Sposób na zdrowe zęby

Większość z nas źle myje zęby: niedokładnie, pospiesznie, niesystematycznie. Nasze dzieci robią to jeszcze gorzej. W jaki sposób, ile czasu i czym szczotkować zęby dziecka opowiada profesor Ewa Iwanicka-Grzegorek w tekście „Sztuka mycia
zębów”.

Ponadto w numerze:

- O tym, co jest najważniejsze dla udanego karmienia piersią, mówi Malwina Okrzesik, psycholożka i doradczyni laktacyjną, która służy mamom wsparciem na forum Karmienie Piersią na eDziecko.pl

- Rozmowa z psychologiem o niepokojach rodziców dzieci, które urodziły się za wcześnie. Jak można pomóc rodzicom i jak ich wspierać.

- Samo zasypia, nie budzi się w nocy... marzenia niewyspanych rodziców niemowlaka. Jakie miejsce do spania zaproponować maluchowi, by słodko i bezpiecznie spał? Łóżeczko, kołyskę, koszyk, a może hamak?

- Ćwiczenia, które wzmocnią odpowiednie partie mięśni niemowlęcia, by sprawnie podnosiło główkę.

- W jaki sposób wspierać rozwój społeczny niemowlęcia.

- Mleczne nowości - jakie i kiedy mogą się pojawić w diecie niemowlęcia.

- Pediatra rozwiewa wątpliwości na temat karmienia mlekiem modyfikowanym.

- Przy stole z niejadkiem, czyli co robić, żeby malec chętnie jadł.

- Przyszywana babcia - mądre spojrzenie na wychowanie.

- Psycholog o problemach ze szczypaniem i biciem.

- Sezon narciarski czas zacząć - kiedy pierwszy raz założyć dziecku narty, jak zaplanować naukę, jaki sprzęt wybrać dla dziecka i gdzie uczyć maluchy. Stoki przyjazne dzieciom nie tylko w górach.

- Nowości książkowe dla dzieci

- Felieton mamy półtorarocznej Jagny, która zastanawia się, czy da się „wychować” dziecko za pół ceny.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.