Opieka w standardzie

Na oddziały neonatologiczne w całym kraju trafiły niedawno nowe "Standardy opieki medycznej nad noworodkiem w Polsce" - uzupełnione i uaktualnione. Warto wiedzieć, czego dotyczą.

Jeśli spodziewacie się dziecka albo właśnie debiutujecie w roli rodziców, z pewnością ucieszy was wiadomość, że w polskich szpitalach nowo narodzone maluchy mogą liczyć na bardzo dobrą opiekę medyczną. Jej zasady, sformułowane w specjalnie opracowanych „Standardach”, są wciąż uzupełniane i aktualizowane przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne, zgodnie z najnowszą światową wiedzą, opartą na rzetelnych badaniach naukowych.

Ważny początek

„Standardy” dotyczą wszystkich najważniejszych sfer opieki nad najmłodszymi pacjentami. Zawierają szczegółowy opis postępowania z dziećmi tuż po urodzeniu, podkreślają wagę kontaktu „skóra do skóry” mamy i dziecka, podają najlepszy schemat żywienia malucha ze wskazaniem na wybór karmienia piersią, tłumaczą potrzebę terminowego rozpoczęcia i kontynuacji szczepień ochronnych, mówią o konieczności opóźnienia pierwszej kąpieli nowo narodzonego i prawidłowej pielęgnacji skóry noworodka oraz niemowlęcia. Regulują także zasady opieki medycznej w sytuacjach,
gdy zagrożone jest życie lub zdrowie dziecka. Choć głównym bohaterem „Standardów” jest noworodek, dokument nie zapomina o rodzicach – podkreśla znaczenie pomocy psychologicznej dla rodzin dzieci urodzonych przedwcześnie, zawiera też program edukacji rodziców. Najnowsza aktualizacja „Standardów” do 28 zdefiniowanych wcześniej obszarów opieki dodała 16 nowych zagadnień.

Cenny dokument dla lekarzy

„Standardy” to specjalistyczna lektura dla lekarzy, głównie neonatologów, rodzice nie muszą po nią sięgać. Warto jednak, by wiedzieli, że taka monografia – opracowana przez zespół najlepszych specjalistów w Polsce – istnieje, a zebrane w niej wytyczne obowiązują na każdym oddziale neonatologicznym w kraju. Co to oznacza dla najmłodszych pacjentów i ich rodziców? Coraz wyższą jakość opieki i leczenia, lepszą komunikację między rodzicami a personelem medycznym, większe zaufanie rodziców wobec lekarskich decyzji. Każdy lekarz ma obowiązek wiedzieć, jakie są światowe wytyczne i leczyć według najnowszej wiedzy medycznej, w dostępnych mu realiach. Właśnie w tym pomagają mu „Standardy” – dostarczają wiedzy i aktualizują dane zgodnie z wiarygodnymi badaniami światowymi, usprawniają codzienną pracę i pomagają podejmować trudne decyzje. A jeśli dana placówka nie może sprostać światowym wytycznym? „Standardy” i w tej kwestii służą lekarzowi pomocą – podpowiadają, do jakiego ośrodka w Polsce można skierować małego pacjenta, by otrzymał specjalistyczną pomoc, której potrzebuje (np. przy użyciu sprzętu, którym nie każda placówka dysponuje). Rodzice mają prawo oczekiwać takiej wiedzy od lekarza swojego dziecka.

Nowe rekomendacje

1. Pomoc w oddychaniu

Wśród najnowszych „Standardów” znalazła się metoda nasycenia krwi tlenem poza organizmem dziecka, wspierająca leczenie noworodków z najcięższymi zaburzeniami oddychania. Polega ona na okresowym przepuszczaniu krwi przez oksygenator, czyli urządzenie, które działa jak sztuczne płuco. Do nowych zaleceń dodano także zagadnienie leczenia kofeiną. Specjalny związek tej substancji jest niezbędny w leczeniu bezdechów u wcześniaków, dzięki swojej szczególnej właściwości pobudzania ośrodka oddechowego. Ma on także korzystny wpływ na pracę mózgu, a tym samym lepszy rozwój dzieci.

2. Ochrona immunologiczna

Autorzy najnowszych wytycznych poruszyli także kwestię konieczności zabezpieczania najmłodszych noworodków przed infekcjami. Nowe „Standardy” zalecają, żeby przedwcześnie narodzone maluchy szczepić zgodnie z ich wiekiem metrykalnym. Niezwykle istotnym zagadnieniem jest też ochrona przed wirusem RS, ważna szczególnie dla wcześniaków. Rozdział jej poświęcony także znalazł się w „Standardach”. Wskazano w nich konieczność rozszerzenia grupy dzieci objętych profilaktyką zakażeń RSV.

3. Rezonans w inkubatorze

Prawidłowo funkcjonujący mózg to kluczowa sprawa dla całościowego rozwoju dziecka. Dlatego bardzo ważne jest wczesne wykrywanie zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego i szybkie wdrażanie odpowiedniej stymulacji, a czasem rehabilitacji.
Na szczęście mózg małego dziecka jest nieprawdopodobnie plastyczny – jego zdrowe obszary mogą przejąć funkcje tych zaburzonych, co często umożliwia maluchowi prawidłowy rozwój. Najnowsze „Standardy” wskazują możliwości wykonywania bardzo wczesnych badań mózgu. Jedną z nich jest rezonans magnetyczny przeprowadzany w specjalnym inkubatorze, który zapewnia badanemu maluchowi bezpieczeństwo.

Nowe wytyczne okiem eksperta - prof. dr hab. n. med. Marii Katarzyny Borszewskiej-Kornackiej:

Neonatologia to niezwykle burzliwie rozwijająca się dziedzina medycyny, tak w świecie, jak i w Europie. Polska podąża za europejską czołówką, osiągając coraz lepsze wyniki leczenia noworodków, zwłaszcza tych urodzonych znacznie przedwcześnie, i corocznie zmniejszając umieralność w tej grupie dzieci. Ale osiąganie wysokiej jakości w diagnozowaniu i leczeniu chorób wymusza ustawiczne kształcenie. Dążąc do realizacji tego celu i ułatwiając dostęp do najnowszej wiedzy, Polskie Towarzystwo Neonatologiczne wydało w 2015 roku pierwszą edycję 28 zaleceń postępowania w najczęstszych chorobach okresu noworodkowego. W marcu tego roku ukazała się kolejna monografia zawierająca uaktualnienia istniejących zagadnień i uzupełniona o 16 dodatkowych. Zawarte w tej naukowej pozycji zwięzłe i czytelne wytyczne (m.in. dotyczące nowoczesnych działań diagnostycznych, stosowania właściwych leków w odpowiednich dawkach oraz działań profilaktycznych) pozwalają na właściwe i jednolite działania neonatologów w każdym oddziale w kraju. Tym samym poprawiają jakość opieki neonatologicznej w Polsce.

To także może cię zainteresować:

Jak widzimy po urodzeniu? Zobacz świat z perspektywy noworodka [WIDEO]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.