Hamak - hit sezonu! Co warto wiedzieć przed zakupem?

Poczuj się w domu jak na wakacjach. Powieś hamak i ciesz się wiosną już od pierwszych ciepłych dni.

Do relaksu nikogo nie trzeba namawiać, prawda? Jednak zanim wyposażysz swój balkon czy ogród w hamaki i inne outdoorowe gadżety, przeczytaj, co warto przemyśleć przed zakupem.

Hamak czy fotel hamakowy?

Przyznaj, jak często zdarza Ci się tak po prostu nic nie robić i wyluzować? Hamak w ogrodzie to obowiązkowy mebel zarówno dla zapracowanych jak i leniuchów. Możesz wybrać klasyczny hamak - łóżko lub coraz popularniejszy fotel hamakowy podwieszany do gałęzi drzewa lub do sufitu. Duży, klasyczny hamak pomieści nawet dwie lub trzy osoby. Pozwoli na wygodne spanie pod chmurką. Jest to dobre rozwiązanie, jeśli mamy słupki lub drzewa, między którymi można go powiesić.

Fotel hamakowy - inaczej nazywany krzesłem brazylijskim - sprawdzi się na zadaszonym tarasie, w cieniu dużego drzewa lub na nieużywanym trzepaku. Dzieci pokochają taką wygodną huśtawkę do zabawy, a Ty odpoczniesz, poczytasz książkę lub wypijesz kawę.

Jaki materiał najlepszy do ogrodu i do domu?

Hamak to letnie siedzisko, które przede wszystkim ma być wygodne i przewiewne. W naszych warunkach pogodowych najlepiej sprawdzi się siatkowy hamak z surowca odpornego na deszcz i brud takiego jak nylon, poliester czy durasol. Uwaga: pisząc siatkowy hamak, mamy na myśli ręcznie tkany hamak dobrej jakości, a nie wiązane, grube sznury jak ze statku!

Jeśli chcesz kupić hamak, który będzie Twoją oazą relaksu zarówno w domu jak i w ogrodzie, wybierz po prostu bawełniane siedzisko. Hamak może służyć Ci dłużej niż jeden sezon, więc warto poświęcić chwilę na wybranie produktu dobrej jakości.

Kolor

Jeśli urządzasz dom w stylu klasycznym, skandynawskim lub prowansalskim - wybierz hamak w kolorze naturalnym. Taki element wyposażenia nada lekkości i oryginalności każdemu wnętrzu. Jasne hamaki wykonane z naturalnej bawełny są piękne, ale polecamy je raczej na zamknięty balkon lub do domu.

W momencie gdy powiesimy nasze nowe siedzisko w ogrodzie, będzie ono narażone na pyłki, ziemię, liście, żywicę, okruchy ciastek i tym podobne zabrudzenia, które nie pozwolą nam na cieszenie się pięknem jasnego hamaka dłużej niż przez pierwszy tydzień.

Na szczęście dziś możesz przebierać wśród bajecznie kolorowych hamaków, które będą odporne na zabrudzenia. Jeśli dodatkowo będą wykonane z siatki a nie z płótna, nawet nie zauważymy na nich śladów eksploatacji.

Konstrukcja hamaka

Jeśli wybierasz hamak - łóżko, a nie huśtawkę, pozostaje pytanie: wybrać hamak z drążkiem czy bez drążka? Początkujący użytkownicy hamaków najczęściej wybierają hamaki zakończone z obu stron poprzeczkami.

Dlaczego?

Przede wszystkim mają pewnie na myśli wygodę wchodzenia i wychodzenia z siedziska oraz ładniejszy wygląd. Ale przecież czynność położenia się do hamaka zajmuje nam tylko chwilę!

Najważniejszy jest komfort użytkowania, gdy już leżymy w hamaku oraz jego stabilność. Przecież nikt nie chce zakończyć sjesty bolesnym lądowaniem na tarasie. Z tego względu większości użytkowników zdecydowanie bardziej spodobają się hamaki klasyczne bez drążków, które są bardzo stabilne.

W dużym rozciągliwym siedzisku schowasz się i zanurzysz się w lekturze albo po prostu poleniuchujesz z dala od zazdrosnych spojrzeń sąsiadów. Pokochają je także najmłodsi, dla których taki hamak kokon będzie rewelacyjną huśtawką nawet dla kilkorga dzieci.

Najlepszy chillout

Nieważne jaki hamak kupisz, ważne jak często będziesz w nim leniuchować. Oby jak najwięcej! Wiosna już rozkwita, więc nie ma na co czekać.

Zawieś hamak i zacznij korzystać ze słońca już dziś!

Copyright © Agora SA