Poradnik dla Mam karmiących piersią - już jest

Karmienie piersią jest dla dziecka niezwykle ważne, jednak nie zawsze łatwe. Eksperci programu edukacyjnego dla rodziców Zdrowy Start w Przyszłość właśnie stworzyli Poradnik dla Mam karmiących piersią. Ma on pomóc kobietom przygotować się do karmienia piersią i przezwyciężyć ewentualne trudności w przystawianiu maluszka do piersi.

Poradnik dla Mam karmiących piersią

Mamom brakuje rzetelnego i łatwo dostępnego źródła informacji na temat karmienia piersią. Internet pełen jest sprzecznych ze sobą informacji, a nie wszystkie mamy otrzymują niezbędną wiedzę i wsparcie od opiekujących się nimi lekarzy czy położnych. Eksperci programu edukacyjnego Zdrowy Start w Przyszłość postanowili w związku z tym stworzyć materiał, który będzie stanowił dla mam kompendium wiedzy na temat karmienia piersią. W ten sposób powstał wydany właśnie Poradnik dla Mam karmiących piersią. Poruszone zostały w nim takie zagadnienia jak:

  • Korzyści płynące z karmienia piersią i znaczenie poszczególnych składników mleka kobiecego,
  • Pierwsze karmienie,
  • Pozycje do karmienia piersią,
  • Dieta karmiącej mamy,
  • Najczęstsze mity związane z karmieniem piersią,
  • Najczęstsze trudności w karmieniu piersią i sposoby ich przezwyciężania,
  • Kolka niemowlęca i zaparcia u dziecka.

Publikacja zawiera także 16 pytań zadawanych często przez karmiące mamy wraz z odpowiedziami na nie.

Broszura dostępna będzie w wybranych szpitalach i poradniach opiekujących niemowlętami. Mamy mogą zapytać o nią swojego lekarza lub położną.

Dlaczego powstał Poradnik?

Karmienie piersią to najlepszy sposób żywienia niemowlęcia. Mleko mamy to pokarm najlepiej dostosowany do potrzeb niemowlęcia na każdym etapie jego rozwoju - dostarcza składniki odżywcze niezbędne do zdrowego wzrostu i rozwoju oraz pomaga budować odporność dziecka. Dodatkowo, karmienie piersią to szansa na stworzenie wyjątkowej więzi i bliskości między matką a jej dzieckiem.

Eksperci zalecają wyłączne karmienie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Niestety, wyniki badań wskazują, że w 6. miesiącu karmi piersią tylko 68 proc. mam. Przyczyną może być niewystarczająca wiedza na temat korzyści płynących z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i jej maluszka. Dodatkowo, część mam bardzo chciałaby karmić piersią, jednak natrafiają na trudności takie jak nawał pokarmu czy kryzys laktacyjny, zapalenie piersi czy bolesność brodawek wynikająca z nieprawidłowego przystawiania dziecka do piersi. Są też mamy, które obawiają się, że maluch nie najada się ich mlekiem. Nie mając wsparcia i nie wiedząc, gdzie mogą szukać pomocy często zbyt szybko rezygnują z karmienie piersią mimo, iż trudności, których doświadczają, można byłoby przezwyciężyć.

Ważne informacje dla matek:

W okresie pierwszych 6 miesięcy życia dziecka zalecane jest wyłączne karmienie piersią. Po tym okresie należy rozpocząć wprowadzanie żywności uzupełniającej o odpowiedniej wartości odżywczej przy jednoczesnej kontynuacji karmienia piersią do ukończenia przez dziecko 2 lat i dłużej.

Copyright © Agora SA