Jak dbać o skórę z rozstępami?

Skąd biorą się rozstępy?

Rozstępy są powodem kompleksów niejednej z nas. Nieestetyczne, wyglądem przypominające blizny, negatywnie wpływają na naszą samoocenę i samopoczucie. Najczęściej występują u kobiet w ciąży – ich powstawanie związane jest bowiem z bardzo szybko postępującym rozciąganiem się skóry, podczas którego może dojść do zerwania sieci włókien kolagenowych znajdujących się w skórze właściwej. Tworzące się w procesie gojenia zmiany na skórze nazywane się rozstępami. 

Problem przyszłych mam

Z problemem rozstępów boryka się wiele kobiet. Szacuje się, że nawet 90% przyszłych mam ma predyspozycje do ich powstania[1]. Rozstępy u kobiet będących w ciąży są więc bardzo popularnym powodem zmartwień. Pojawiają się z reguły w 3 trymestrze. Nie jest to jednak reguła i zdarza się, że mogą być widoczne znacznie wcześniej, kiedy tylko brzuch mamy nieco się zaokrągli. Rozstępy na początku mają jasny, blady kolor. Niestety wraz z upływem czasu  stają się ciemniejsze oraz bardziej widoczne. Miejsca najbardziej narażone na ich powstanie to brzuch, piersi, biodra, uda, pośladki oraz dolna część pleców.

Innym czynnikiem, który także może wpływać na wystąpienie rozstępów są zmiany hormonalne, zachodzące w organizmie kobiety.

Profilaktyka przede wszystkim

Rozstępy są trwałym uszkodzeniem skóry, dlatego też kluczowa jest profilaktyka. Najlepszą metodą na zachowanie pięknej skóry jest jej systematyczna pielęgnacja oraz zapewnienie jej odpowiedniego nawilżenia i elastyczności. Bio-Oil to specjalistyczny olejek, który z jednej strony pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów np. w czasie ciąży, a z drugiej poprawia wygląd skóry,
na której już się one pojawiły. Badania kliniczne potwierdzają, że Bio-Oil skutecznie poprawia wygląd skóry – istotną poprawę wyglądu rozstępów wykazano u 100% badanych osób po 8 tygodniach stosowania[2].

Jest numerem 1 w sprzedaży produktów na blizny i rozstępy w Polsce[3].Najlepiej stosować go już od początku II trymestru ciąży, 2 razy dziennie wmasowując w miejsca podatne na powstawanie rozstępów.

[1] Osman H, Rubeiz N, Tamim H, et al. Risk factors for the development of striae gravidarum. Am J Obstet Gynecol 2007;196:62.e1-62.e5.
[2] ProDERM, 2010
[3] Cederroth za Nielsen, Panel Handlu Detalicznego, sprzedaż wartościowa w okresie I-XII 2015 w segmencie Antistrech, kategoria Pielęgnacja Ciała, 

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.