Lalka chora na odrę. To nie żart. Można ją wyleczyć pocierając krostki chusteczką

Włosi sprzedają chorą na odrę lalkę. Żeby ją wyleczyć należy przetrzeć chusteczką krostki, posmarować kremem. Według lekarzy to kpina, bagatelizowanie choroby. Szczególnie, kiedy w Europie lawinowo rośnie liczba osób chorych na odrę.

Lalka została wyprodukowana przez znaną we Włoszech firmę zabawkarską. Dziecko bawiące się bobasem ma wczuć się w rolę lekarza. Pocierać krostki chusteczką, smarować kremem, zakładać bandaże.

Cytowany przez włoskie media lekarz Roberto Burioni apeluje, aby lalkę wycofać ze sprzedaży. Jego zdaniem to bagatelizowanie problemu, szczególnie w momencie, kiedy rośnie liczba niezaszczepionych dzieci i z roku na rok coraz więcej ludzi we Włoszech choruje na odrę.

- Teraz czekamy na lalkę - niemowlaka z chłoniakiem i zapaleniem opon mózgowych - mówił lekarz.

Tylko w 2017 r. włoskie Ministerstwo Zdrowia zarejestrowało prawie 5 tysięcy chorych, sześć razy więcej niż w 2016 r. W 2018 r. we Włoszech zachorowało już ponad 400 osób, w tym dwie zmarły.

Według szefa włoskiego Krajowego Instytutu Zdrowia Waltera Ricciardi, który wypowiadał się na łamach portalu ANSA "kojarzenie choroby zakaźnej z zabawą jest nie na miejscu". Wyjaśnił też, że odry nie da się wyleczyć poprzez pocieranie chusteczką.

Producent lalki Cicciobello Morbillino (można ja kupić za 30 euro tutaj) na profilu na Twitterze zachęca: Od dzisiaj (przyp.red: lalka trafiła do sprzedaży 3 kwietnia) możesz się bawić w leczenie krostek.

W maju 2017 r. włoski rząd przyjął dekret wprowadzający obowiązkowe szczepienia m.in. na odrę jako warunek przyjęcia dzieci do żłobka, przedszkola i szkoły. Mają nim być objęte dzieci do lat 6. Podobne prawo od dwóch lat obowiązuje na Litwie.

Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób wieku dziecięcego

Zachorowanie niesie ze sobą ryzyko ciężkich powikłań w postaci zapalenia płuc, mięśnia sercowego czy problemów neurologicznych.

Przez Europę przetacza się fala wirusa odry. W 2017 r. liczba osób chorych wzrosła czterokrotnie w stosunku do 2016 r. Odnotowano ponad 21 tys. przypadków, w tym 35 śmiertelnych. Najwięcej w Rumunii – ponad 5,5 tys. przypadków, we Włoszech – 5 tys. chorych i na Ukrainie – 4,8 tys.

W ubiegłym roku w Europie liczba chorych na odrę wzrosła o 300 proc. w porównaniu z 2016W ubiegłym roku w Europie liczba chorych na odrę wzrosła o 300 proc. w porównaniu z 2016 Fot. AG

Eksperci wiążą atak wirusa z coraz mniejszym odsetkiem osób, które się szczepią, oraz z dużymi migracjami ludzi, wśród których coraz częściej są osoby nieszczepione. Według WHO kraj, w którym jest najwięcej zachorowań, to Indie; kolejne pozycje zajmują: Kongo, Nigeria, Chiny, Pakistan, Indonezja, Włochy, Bangladesz, Rumunia i Gabon. Od 2016 r. Polska jest uznana za kraj wolny od odry.

W Polsce bezpłatnie i obowiązkowo wykonuje się szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gruźlicy, błonicy, tężcowi, krztuścowi, zakażeniom haemophilus influenzae typu b, polio, odrze, śwince i różyczce. Obowiązkowa jest także dawka przypominająca przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio, odrze, śwince i różyczce. Od dwóch lat w Polsce jest również obowiązkowe szczepienie przeciwko pneumokokom.

Więcej w naszym kalendarzu szczepień obowiązkowych i zalecanych na rok 2018

Więcej o:
Copyright © Agora SA