Czy warto czytać niemowlakom? Nowe badania są jednoznaczne: ogromne korzyści dla dziecka

Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Pediatrycznego zachęcają do czytania maluchom już od szóstego miesiąca życia. Dzieci, które słuchają czytania, m.in. szybciej zaczynają mówić.

Czytanie niemowlakom nie ma sensu, bo maluch nie jest w tym czasie zainteresowany książeczką (tylko jej gryzieniem albo oglądaniem obrazków) i i tak nic z tego pożytecznego nie wyniesie? Nic bardziej mylnego. Amerykańskie Towarzystwo Pediatryczne przekonuje, że jest wręcz przeciwnie, a na dowód przytacza najnowsze badania.

Czytać, czy nie czytać?

Badania zostały przeprowadzone na ponad 250 rodzinach. Pod obserwacją były maluchy min. półroczne, aż do ukończenia przez nie 4,5 roku. Przez czas trwania badania rodzice mieli na bieżąco śledzić, ile czasu poświęcają swoim dzieciom na czytanie książeczek, a także jak oceniają jakość czytania (wskazywanie maluchowi podczas czytania obrazków, omawianie ich, angażowanie dzieci w treść, rozmowa etc.). Po zebraniu i przeanalizowaniu danych naukowcy doszli do ciekawych wniosków.

Czytanie rozwija twoją pociechę od najmłodszych lat.Czytanie rozwija twoją pociechę od najmłodszych lat. Fot. Flickr/ Stacy Brunner CC BY-NC-SA 2.0

Same plusy

Jak się okazało, ilość czasu (wystarczy 20 minut dziennie) poświęconego na czytanie oraz jego jakość miały istotny wpływ na rozwój dziecka. Jaki? Jak przekonuje w rozmowie z HuffingtonPost kierująca badaniami profesor Carolyn Cates z nowojorskiego Uniwersytetu Medycznego, maluchy, którym regularnie czytano, szybciej nauczyły się mówić, łatwiej przyswajały naukę czytania i pisania. To nie wszystko. Czytanie na głos miało też bardzo istotny wpływ na rozwój mózgu i wyobraźni maluchów oraz przede wszystkim sprzyjało zacieśnieniu relacji z rodzicami.

Bez względu na wiek, czytanie rozwija.Bez względu na wiek, czytanie rozwija. Fot. Flickr/ cc511 CC BY-NC-SA 2.0

Tym samym profesor Cates i jej zespół badaczy gorąco zachęca rodziców do regularnego czytania swoim pociechom już od urodzenia. Namawia także do czytania książek przedszkolakom, dzieciom w wieku szkolnym, a nawet do wspólnego czytania na głos.

 

Rodzice! Pamiętajcie, że czytając swoim pociechom nawet setny raz tę samą książeczkę sprawiacie, że wasze dziecko za każdym razem się uczy i rozwija.

Zobacz też:

Ustępowanie kobietom w ciąży to fanaberia? Mama ginekolog: To obowiązek, czasem ustawowy [ROZMOWA]

Jak zachować dobry wygląd w ciąży? Ekspert rozwiewa 6 najczęstszych wątpliwości

Janusz Pałaszewski: Już dawno udowodniono, że nieprawidłowe BMI bezpośrednio wpływa na jakość plemników

Więcej o:
Copyright © Agora SA