Luteina w ciąży - skutki, cena. Kiedy należy przyjmować progesteron?

Luteina to progesteron w postaci farmakologicznej. Lekarze przepisują ją zarówno w okresie ciąży, jak i w przypadku zaburzeń cyklu miesiączkowego. Dowiedz się, kiedy należy uzupełnić niedobór progesteronu i jak wpływa on (i luteina) na kobiecą płodność.

Luteina (progesteron) - to warto zapamiętać:

  • To progesteron w postaci farmakologicznej;
  • zapobiega poronieniu i przedwczesnym porodom;
  • objawy niskiego poziomu progesteronu w ciąży to bóle w podbrzuszu, krwawienie oraz skurcze macicy;
  • nie należy mylić z dostępną bez recepty luteiną na oczy;
  • gdy poziom tego hormonu jest za niski, znacznie utrudnione jest zajście w ciążę.

Luteina w ciąży - kiedy się ją przyjmuje?

Progesteron wytwarzany jest w jajnikach przez ciałka żółte. To jeden z najważniejszych hormonów żeńskich - odgrywa istotną rolę w cyklu miesiączkowym, odpowiada za płodność.

Gdy jego poziom jest niewłaściwy, znacznie utrudnione jest zajście w ciążę. Jak działa ten mechanizm? We wzorowym układzie na początku cyklu poziom hormonu jest niski, zaczyna wzrastać dopiero przed owulacją. To dzięki temu możliwe jest zapłodnienie. W sytuacji, gdy do niego dojdzie, poziom hormonu jest nadal wysoki. To pokazuje, dlaczego w razie problemów z zajściem w ciążę ważna jest kontrola poziomu stężenia tego hormonu we krwi.

Gdy zostaje zdiagnozowany niedobór progesteronu, lekarz przepisuje go pacjentce w farmakologicznej postaci. Jednym z takich środków jest właśnie luteina. Wiele kobiet zastanawia się, czy przyjmowanie tego hormonu na wczesnych etapach ciąży jest właściwym posunięciem. Ostrożność należy zachować, gdy lekarz przepisuje go intuicyjnie, bez wcześniejszego zbadania stężenia hormonu we kwi. W takiej sytuacji należy skonsultować się także z innym specjalistą, aby upewnić się, czy przyjmowanie luteiny jest wskazane.

Rola progesteronu w ciąży

Jakie objawy świadczą o niskim poziomie progesteronu w trakcie ciąży? To przede wszystkim bóle w podbrzuszu oraz krwawienie. Oprócz tego często pojawiają się także skurcze macicy. W przypadku tego typu sygnałów należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Dlaczego odpowiedni poziom progesteronu jest tak ważny w trakcie ciąży?

  • zmniejsza się ryzyko poronienia
  • zapobiega przedwczesnemu porodowi
  • działa rozkurczowo na mięśnie macicy
  • dostosowuje metabolizm ciężarnej do potrzeb rozwijającego się w jej organizmie płodu.

Luteina w ciąży: dopochwowa czy doustna?

Luteina to progesteron naturalny, w przeciwieństwie do duphastonu, który jest syntetykiem. Dzięki temu skutki uboczne przyjmowania leku (np. migreny, mdłości, wymioty) są znacznie łagodniejsze.

Jej cena nie jest obecnie wygórowana - za 30 tabletek zapłacimy od 10 do 15 zł (Luteina 50). Jest to lek na receptę. Nie należy jej mylić z dostępną bez recepty luteiną, którą stosuje się na polepszenie wzroku (np. Gold Luteina). 

Tabletki doustne lub podjęzykowe przyjmuje się w początkowej fazie ciąży, w przypadku niedoboru hormonu. Z kolei hormon w wersji dopochwowej zaleca się na późniejszych etapach, gdy chcemy zapobiec przedwczesnemu porodowi.

Luteina a okres - środek na wywołanie okresu

Niedobór progesteronu zaburza funkcjonowanie żeńskich narządów płciowych. Dlatego jest to niepożądana sytuacja, także poza okresem ciąży. Może prowadzić m.in. do zaburzeń miesiączkowania. Z tej przyczyny w takich sytuacjach lekarze często zalecają pacjentkom luteinę - to popularny środek na wywołanie okresu.

Zobacz także:

Duphaston - co to za lek i jaki ma wpływ na ciążę?

Okres w ciąży - czy to możliwe?

Pierwsze ruchy dziecka

Czy w ciąży mogę...

Więcej o:
Copyright © Agora SA