Jak przyspieszyć okres?

Jak przyspieszyć okres? Stosowanie antykoncepcji hormonalnej umożliwia przesunięcie terminu krwawienia. A jak wywołać okres, który się spóźnia? Czy są domowe sposoby na przyspieszenie miesiączki?

Cykl miesięczny u kobiety trwa przeciętnie 28 dni - ale to tylko teoria, tak naprawdę jest to indywidualna sprawa. Niektóre panie mają również tendencję do niewielkich opóźnień miesiączki; czasem zdarza się, że chcemy trochę "pokombinować" z jej terminem. Wtedy pojawia się pytanie: jak przyspieszyć okres? Czy to jest bezpieczne? 

Zobacz wideo

Jak przyspieszyć okres - antykoncepcja hormonalna

Panie, które na stałe przyjmują tabletki antykoncepcyjne jednofazowe, mogą spróbować przesunąć termin spodziewanej miesiączki przez zmiany w przyjmowaniu kolejnych pigułek. Dotyczy to jednak sytuacji, w których znamy datę odleglejszego w czasie wydarzenia (wyjazdu, uroczystości), wyliczymy, że wtedy wystąpi krwawienie, a wolałybyśmy, aby w ważnym dniu być już po miesiączce (i uciążliwym PMS-ie). W takim wypadku należy zrezygnować z przerwy w przyjmowaniu kolejnych tabletek - wraz z wystąpieniem krwawienia, rozpocząć kolejny blister. Jeżeli będziemy w ten sposób przyjmować pigułki przez min. 21 dni, krwawienie wystąpi wtedy, gdy przestaniemy brać leki. Po siedmiu dniach należy wznowić przyjmowanie pigułek. Nie należy jednak decydować się często na manipulowanie okresem w ten sposób. Warto również skonsultować taką decyzję z ginekologiem, a przy planowaniu np. wyjazdów brać pod uwagę termin spodziewanej miesiączki i, jeśli to możliwe, wyjeżdżać wtedy, kiedy wiesz, że jej nie dostaniesz. Jeśli bierzesz tabletki dwu- lub trójfazowe, po instrukcje powinnaś zgłosić się do lekarza. 

Okres się spóźnia - dlaczego?

W Internecie można znaleźć wiele porad na to, jak wywołać okres domowymi sposobami. Są to metody, które mają pomóc przede wszystkim w momencie, gdy miesiączka nie pojawia się w przewidzianym przez nas terminie. Opóźnienie okresu mogą powodować różne czynniki. Jednym z nich jest oczywiście ciąża, ale miesiączka może spóźniać się przez stres, niekiedy przyczyną są również choroby. Jeśli jesteś aktywna seksualnie i któryś ze stosunków mógł zakończyć się zapłodnieniem (np. uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, pękła prezerwatywa itd.), należy wykonać test ciążowy. Stres związany z niepewnością, niedowierzaniem testowi lub po prostu obawą o zdrowie również może wpływać na opóźnienie miesiączki. 

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami?

Domowe sposoby na wywołanie okresu sprowadzają się często do takich, które pomogą się zrelaksować i rozluźnić oraz które powodują lekkie rozrzedzenie krwi. Na wywołanie spóźniającej się miesiączki panie proponują:

  • kąpiel i masaż podbrzusza (ALE nie możesz przesadzić z temperaturą, gorąca woda może wywołać krwotok, omdlenie lub po prostu cię poparzyć - ciepła kąpiel połączona z masażem pomoże się rozluźnić);
  • przyjęcie aspiryny, która również ma właściwości rozrzedzające krew (ALE w zbyt dużej ilości może wywołać krwotok, ten sposób może być niebezpieczny dla twojego zdrowia);
  • większy wysiłek fizyczny (ALE nie katowanie się - u wielu kobiet ponadto miesiączka opóźnia się po nadmiernym wysiłku);
  • wypicie kieliszka czerwonego wina (ALE nie upicie się, zwłaszcza jeśli nie jest wykluczona ciąża);
  • stosunek seksualny.

Wiele kobiet zachwala również picie herbaty z czarnej malwy, którą można dostać w sklepach zielarskich - ma działanie estrogenne. 

Jak przyspieszyć okres - zachowaj rozsądek!

Lekarze nie potwierdzają skuteczności porad na to, jak wywołać okres w domowy sposób. Wiele zależy też od twojego organizmu, który może różnie reagować na różne bodźce. Jeśli miesiączka spóźnia się kilka dni, przede wszystkim postaraj się rozluźnić i zapomnieć o stresie, a niedługo powinna się pojawić. Naturalnej menstruacji nie wywołasz domowymi sposobami nagle, w dowolnym momencie cyklu, na własny kaprys - do wszelkich "domowych porad na okres na zawołanie" odnoś się z dużym dystansem. Zachowaj rozsądek - niektóre "porady" mogą być nie tyle nieskuteczne, ile szkodliwe. Duże opóźnienia miesiączki lub jej zatrzymanie mogą być również objawami poważniejszych chorób. Jeśli okres nie chce nadejść przez długi czas, skontaktuj się ze swoim lekarzem i wykonaj konieczne badania. Konsultacja lekarska jest również wskazana, kiedy twoje miesiączki są na tyle bolesne, obfite, długie, że nie pozwalają ci normalnie funkcjonować w tych dniach. 

To także może cię zainteresować:

Bolesne miesiączki: najlepsze sposoby na ból w czasie menstruacji

Więcej o:
Copyright © Agora SA