Najnowszy numer magazynu "Dziecko" już w kioskach!

Zapraszamy!

Pochwała niekonsekwencji

Tak, to nie jest żaden drukarski chochlik. To jest zupełnie serio. Chcę was namawiać do tego byście porzucili pomysł by w wychowaniu dziecka być zawsze konsekwentnym. Nie, nie bądźcie konsekwentni, bo to by oznaczało, że macie w głowie jakiś plan, który postanowiliście konsekwentnie realizować. Że jest jakiś wytyczony jasno cel i do niego droga. Nie, nie i jeszcze raz nie. W wychowaniu, a właściwie w byciu z naszymi dziećmi, w ogóle nie o to chodzi. Nie ma planu, ani celów. To nie praca w handlu ani tresura niesfornego pieska. Idea "rodzicielskiej konsekwencji" jest zmorą, która najczęściej prowadzi nas na manowce. Nasze dzieci rosną, dynamicznie się zmieniają. To, co było dobrym pomysłem wczoraj, jutro może być pomysłem zupełnie chybionym. Dziś możemy się na coś nie godzić, a za pół roku, pozwolimy z radością. Boję się rodziców, którzy wymagają "z żelazną konsekwencją". Sztuką jest postępować nie wedle ustalonych raz na zawsze reguł, lecz wedle potrzeb drugiego, bliskiego nam człowieka.

Justyna Dąbrowska

redaktor naczelna

Justyna Dąbrowska

Dodatki - niespodzianki!

Magazyn "Dziecko" w wyjątkowej cenie 1 zł (promocyjna) lub 5,99 zł (z kocykiem polarowym lub kaloszkami ze świnką Peppą)

Wyprawka dla malucha

Pierwsze zakupy dla dziecka rodzice robią jeszcze przed jego narodzeniem. Łatwo się wtedy dać ponieść zachwytowi nad słodkimi ubrankami czy przekonać argumentom sprzedawców, którzy twierdzą, że bez stosu sprzętów nie sposób opiekować się niemowlęciem. Ale nie wszystko się wam przyda, nie we wszystko warto inwestować. Podpowiadamy wam, co naprawdę przyda się dla noworodka, co można pożyczyć, kupić z drugiej ręki lub... w ogóle sobie darować. ( str. 12)

Sztuka noszenia

W ramionach rodziców noworodek i niemowlę chce czuć się bezpiecznie i dobrze. Warto zatem nauczyć się takich sposobów noszenia, które będą odpowiednie dla niemowlęcia i wygodne dla mamy czy taty. Fizjoterapeuta Paweł Zawitkowski pokazuje pozycje do noszenia małych niemowląt (które nie powinny przebywać długo w pozycji pionowej) oraz radzi, jak podnieść i odłożyć malucha do łóżeczka czy na przewijak. ( str. 18)

Skąd ta zmiana

W pierwszym roku życia dziecko dość często zaskakuje rodziców. Przesypiało całe noce, a teraz budzi się co chwila. Zmienia się jego apetyt, upodobania, reakcje. Tłumaczymy skąd biorą się te zmiany i jak sobie z nimi radzić. (str. 28)

Góry na zdrowie

Rodzice, którym marzy się wyjazd na narty, zastanawiają się często, czy zimowa wyprawa w góry z niemowlęciem jest w ogóle możliwa. Czy dziecku nie zaszkodzi zmiana klimatu? Jak przygotować je do podróży, co ze sobą zabrać i jak spędzać czas na zimowisku? Przeczytajcie nasze porady. ( str. 30)

Karmienie z miłością

Matki często czują dużą presję na to, jak powinny karmić swoje dziecko. Promowanie karmienia piersią w skrajnych przypadkach sprawia, że kobiety które z różnych powodów karmić naturalnie nie mogły, czują się gorszymi matkami. Bohaterki naszego reportażu pokazują, że sposób karmienia nie ma nic wspólnego z tym, jak mocno mama kocha swoje dziecko i jak bardzo troszczy się o jego zdrowie. Krzepiąca lektura! ( str. 32)

Pora na nowości

Wprowadzanie pierwszych dań stałych do diety niemowlęcia to dla rodziców spore przeżycie. Maluch ma po raz pierwszy zjeść coś, co nie jest mlekiem. Staje się uczestnikiem rodzinnych posiłków, poznaje nowe smaki, uczy się żuć, połykać, smakować. Jakie dania podać mu na początek, jak wprowadzać nowości, by wszystko odbyło się zdrowo, bezpiecznie i przyjemnie? (str. 40)

Menu dwulatka: Dieta bogata w wapń

Gdy dziecko jada już wszystko to, co reszta rodziny, warto zwrócić baczną uwagę, czy w jego diecie jest dostatecznie dużo składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju szybko rosnącego organizmu. Chociażby cennego wapnia. Proponujemy wam przykładowy jadłospis dla malucha - potraktujcie go jako inspirację w codziennym przygotowywaniu posiłków. ( str. 50)

Co ty wiesz o florze bakteryjnej?

Pro- i prebiotyki robią zawrotną karierę. Te składniki podaje się w formie preparatów aptecznych i dodaje do żywności. W czym pomagają? Kiedy warto je podawać dzieciom? Czy nie ma ryzyka ich przedawkowania? Proponujemy wam zabawę - quiz, który sprawdzi, a przy okazji uzupełni waszą wiedzę. ( str. 52)

Milsza koszulka ciału

W naszej ekologicznej rubryce dobieramy się do... dziecięcych ubranek. Czemu warto kupować bieliznę z bawełny organicznej? Co może siedzieć w barwionych tkaninach? Czy zdrowo jest używać ciuchy z drugiej ręki? Dowiedz się, jak zadbać o to, by ze skórą twojego dziecka bliższy kontakt miały tylko dobre materiały. (str. 56)

Na mały głód

W tym numerze Jasiek Kuroń proponuje smaczne i łatwe do przyrządzenia przekąski, w sam raz mieszczące się w małej łapce. Można je przygotować jako przekąskę na kinderbal albo zabrać w podróż. Zasmakują także dorosłym! ( str. 54)

Władca absolutny

Jeśli macie bliższy kontakt ze zbuntowanym i złoszczącym się dwulatkiem, poznajcie przyczyny jego (momentami dość przykrych zachowań). Doświadczone psychoterapeutki radzą, jak radzić sobie z napadami złości (i jak im zapobiegać), co warto zmienić w swoim podejściu do dziecka i kiedy przydałaby się konsultacja z psychologiem. ( str. 70)

Przedszkole od kulis

Jeśli nie macie szans na państwowe przedszkole dla waszego dziecka i szukacie dla niego opieki w dobrym przedszkolu prywatnym, przeczytajcie czym się kierować przy wyborze. Wysoka cena i ładny wystrój wnętrza nie zawsze bowiem idą w parze z innymi, dużo ważniejszymi zaletami. ( str.72)

Grypa czy przeziębienie?

Te dwie infekcje są często mylone, choć znacznie się od siebie różnią. Warto poznać charakterystyczne objawy odróżniające grypę od przeziębienia, bo może to pomóc ustrzec dziecko przed groźnymi, pogrypowymi powikłaniami. ( str. 80)

Postaw na bańki

Medycyna, także ta konwencjonalna zwraca honor dawnej, tradycyjnej metodzie leczenia. Z tym, że teraz bańki stawia się zupełnie inaczej niż za czasów naszego dzieciństwa. A jak? O tym opowiada lekarz, specjalista medycyny rodzinnej. (str. 84)

Ciąża na macie

O tym, że jogę warto uprawiać w ciąży wiedzą wszyscy. Ale nie wszyscy wiedzą, jakie dokładnie pozycje pomogą przyszłej mamie, na co zwrócić uwagę podczas ćwiczeń i jakich błędów uniknąć. Pozycje jogi dla kobiet w ciąży prezentuje doświadczona trenerka współpracująca z Fundacją Rodzić po Ludzku. (str. 108)

Copyright © Agora SA