Mali Polacy uczuleni na mleko, Amerykanie na orzeszki ziemne, a co uczula dzieci w innych krajach?

Czy dzieci w Polsce mają inne alergie pokarmowe niż mali Amerykanie i Azjaci? Sprawdzamy, co najczęściej uczula dzieci w różnych krajach świata.
alergie pokarmowe alergie pokarmowe fot. Shutterstock

Uniwersalne alergeny

Dane szacunkowe mówią, że w przypadku dzieci aż 9 na 10 reakcji alergicznych wywoływanych jest przez białko krowie, jaja kurze, orzechy (w tym orzeszki ziemne), soję i jej pochodne oraz gluten (np. pszenicę). Dorośli częściej uczuleni są na ryby, skorupiaki i orzechy. Dobra wiadomość jest taka, że większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowych, najczęściej do 5 r.ż. Naukowcy obserwują zależność pomiędzy częstotliwością spożywania konkretnych alergenów a liczbą dzieci, które wykazują oznaki alergii na daną żywność. Pomimo zróżnicowanej częstotliwości występowania poszczególnych alergii pokarmowych w różnych krajach, wymienione tutaj alergeny mogą uczulać wszędzie, bez względu na położenie geograficzne.

alergie pokarmowe alergie pokarmowe fot. Shutterstock

Orzeszki ziemne

Zgodnie z prawem informacja o zawartości orzeszków ziemnych musi znaleźć się na etykiecie produktów dostępnych w Unii Europejskiej. Uczulenie na orzeszki ziemne dotyczy najczęściej Amerykanów, bo tam zjada się najwięcej tych orzeszków. Z badań wynika, że w samych Stanach Zjednoczonych w latach 1997-2008 liczba dzieci uczulonych na orzeszki ziemne potroiła się. Alergia na fistaszki występuje też bardzo często w Kanadzie i w Wielkiej Brytanii. Orzechy (nie tylko ziemne) są z kolei najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych wśród dzieci mieszkających w Afryce.

alergie pokarmowe alergie pokarmowe fot. Shutterstock

Soja

Soja jest częstym alergenem, ale alergia na nią występuje o wiele częściej w krajach Azji Wschodniej niż w Europie, co ma ścisły związek z częstotliwością spożywania tej rośliny w azjatyckich potrawach. W Azji częściej występuje też alergia na ryż. Soja jest najczęstszym alergenem wśród nieletnich mieszkańców Ameryki Południowej. Uczulenie na soję wymaga dużej czujności podczas zakupów spożywczych i przygotowywania potraw, ponieważ możemy ja znaleźć w wielu produktach, m.in. w pieczywie, wędlinie, wyrobach cukierniczych itd. Informacja o zawartości soi powinna być zawarta na etykiecie produktu.

alergie pokarmowe alergie pokarmowe fot. Shutterstock

Ryby

Reakcje alergiczne na ryby obserwuje się najczęściej w krajach o ich dużym spożyciu, np. w Danii. Często uczulają też kraby i inne skorupiaki. Według badań prawie 40 proc. osób uczulonych na ryby pierwszą reakcję alergiczną zaobserwowało w dorosłości. Skorupiaki z kolei są bardzo częstą przyczyną alergii u dzieci poniżej 18 roku życia mieszkających w Ameryce Północnej.

alergie pokarmowe alergie pokarmowe fot. Shutterstock

Mleko

Mleko, a właściwie białko krowie to najczęstszy alergen u dzieci zamieszkujących Europę. Szacuje się, że ta alergia dotyczy od 2-5 proc. małych Europejczyków. Wiele dzieci wyrasta z uczulenia na białko krowie, zanim to jednak nastąpi bardzo ważne jest wykluczenie go z diety dziecka. W przypadku niemowląt zastępuje się mieszanki mleczne specjalnymi preparatami, zwanymi hydrolizatami białkowymi.

alergie pokarmowe alergie pokarmowe fot. Shutterstock

Pszenica i inne

Pszenica jest najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych u dzieci mieszkających w Azji - dotyczy to całego kontynentu. Wg. statystyk nawet 15-20 proc. populacji może mieć objawy uczulenia na gluten. Dużym problemem jest również celiakia - w ramach profilaktyki tej choroby niemowlętom wprowadza się do diety niewielkie ilości glutenu już w 5-6 miesiącu życia. Eliminacja glutenu z diety do niedawna była bardzo uciążliwa, teraz jednak dostęp do produktów bezglutenowych jest powszechny, co znacznie ułatwiło życie osób chorujących na celiakie i tych ze zdiagnozowaną alergią na gluten.

Więcej o:
Copyright © Agora SA