Zabawy wielkanocne

Dla małego dziecka przygotowania do świąt wielkanocnych to świetna zabawa.

Wielu rodziców sądzi, że dwulatek czy trzylatek może w czasie świąt wielkanocnych jedynie pomagać w niesieniu koszyczka ze święconką. Nie mają racji. Oto kilka pomysłów na zabawy, które nawet małemu dziecku pozwolą poczuć świąteczną atmosferę. I dostarczą sporo zajęcia.

Podczas zabawy nie zostawiaj dziecka samego.

Zabawy dla dziecka powyżej roku

Zabawy z jajkiem

Jajko dokładnie umyj i ugotuj na twardo. Gdy wystygnie, wręcz je dziecku. Niech je obraca w dłoniach, ogląda, turla po stole, spróbuje postawić. Kiedy maluchowi znudzi się zabawa, pokaż mu jak może rozbić skorupkę. Na pewno spodoba mu się stukanie łyżeczką w jajko czy pukanie nim o stół. A potem obieranie z twardej skorupki.

Gdy jajko będzie już obrane, pozwól dziecku chwilę się nim pobawić (skorupki schowaj). Niech przekona się, że teraz jest bardziej miękkie i śliskie. I zupełnie białe. Jeśli mały odkrywca nie zgniecie przedmiotu eksperymentu, przetnij jako na pół, ale tak, żeby nie uszkodzić żółtka. Wydobycie żółtej kuleczki z białego "opakowania" zostaw dziecku. Gdy mu się to uda, porównajcie kolory i kształty obu części jajka i sprawdźcie, jak każda z nich smakuje.

Po skończonej zabawie możesz zgnieść szczątki jajka widelcem, dodać łyżeczkę posiekanego szczypiorku i majonez. Wszystko dokładnie wymieszać. Taka pasta to świetne smarowidło do kanapek. Pod warunkiem, że rączki i stół były czyste, a jajko nie wylądowało podczas zabawy na podłodze.

Zabawy dla dziecka powyżej 2 lat

Pisanki

Narysuj na białym brystolu kilka jajek różnej wielkości i wytnij je. Łatwiej jest je ozdabiać niż prawdziwe. Pokaż malcowi, że można je pokolorować kredkami lub farbami, okleić wyciętymi lub porwanymi kawałkami kolorowego papieru, skrawkami materiału. A potem pozwól dziecku zrobić pisanki według jego własnego pomysłu. Wybór materiałów plastycznych zależy od wieku małego artysty i jego upodobań. Gotowe "pisanki" możesz ułożyć w koszyczku lub powiesić na ścianie.

Domowy ogródek

Tydzień przed świętami wyłóżcie wilgotną watką lub ligniną kieliszki do jajek i do każdego z nich wrzućcie kilka ziarenek rzeżuchy. Ustawcie je w zacisznym, słonecznym miejscu i 2-3 razy dziennie zraszajcie wodą. Codziennie zaglądajcie, czy przypadkiem już się nie zielenią. Przyglądanie się powolnemu wschodzeniu roślinek na początku może się wydać dziecku nużące, ale pokaże mu, że warto być cierpliwym i wytrwałym. Własnoręcznie wyhodowana rzeżucha będzie przecież prawdziwą ozdobą wielkanocnego stołu, a potem smakowitym dodatkiem do twarożku czy kanapek.

Zabawy dla dziecka powyżej 3 lat

Zabawy przy świątecznym pieczeniu

Zaproś malca do współpracy przy ozdabianiu jednego z mazurków. Nawet mały kuchcik poradzi sobie (z niewielką pomocą mamy lub taty) z rozsmarowaniem masy kajmakowej na kruchym cieście. A potem może je udekorować gotowymi listkami (albo innymi wzorami) z białej i ciemnej czekolady, świeżymi owocami, pokrojoną na kawałki galaretką lub bakaliami. Ale uwaga na orzechy i migdały - na mazurku wprawdzie wyglądają efektownie i świetnie smakują, ale nie nadają się dla dzieci poniżej 5. roku życia, bo łatwo się nimi zakrztusić. A przecież trudno byłoby odmówić maluchowi skosztowania swego dzieła, prawda?

Zabawa w chowanego

Pierwszego dnia Wielkanocy ukryjcie w różnych częściach domu kilka pisanek (najlepiej z czekolady). Po świątecznym śniadaniu poproście malca, by spróbował je odnaleźć. W poszukiwaniach pomogą mu proste wskazówki umieszczone na karteczkach (np. szukaj tam, gdzie śpią misie, zajrzyj do najmniejszej szuflady albo sprawdź w wielkim koszyku). Oczywiście dziecko będzie potrzebować waszej pomocy w odczytaniu ich, ale z odnalezieniem pisanek na pewno poradzi sobie samo. A nagrodą może się podzieli...

Wielkanocne tradycje za granicą

W Szwecji przed każdą Wielkanocą rodzice tradycyjnie przygotowują z dziećmi "paskris", czyli świątecznie ozdobiony bukiet brzozowych lub wierzbowych gałązek. Może w tym roku zrobicie go zamiast palemki?

Potrzebnych wam będzie kilka świeżych gałązek brzozy lub wierzby i kolorowe piórka. Po te pierwsze najlepiej wybierzcie się całą rodziną na spacer. Natomiast piórka w różnych kolorach możecie kupić w dobrze zaopatrzonej kwiaciarni lub pasmanterii, często sprzedawane są także w supermarketach.

W domu najpierw dokładnie obejrzyjcie piórka. Jakie są w dotyku? Czy wszystkie są jednakowej wielkości? A może spróbujecie je podzielić na małe i duże? Potem przyjrzyjcie się barwom piórek i nazwijcie je. Posegregujcie całą kolekcję kolorami. Obejrzyjcie też gałązki. Czy są na nich malutkie listki albo bazie? Jakiego są koloru? Czy są miłe w dotyku?

Gdy już zakończycie oględziny, spróbujcie przyczepić piórka do gałązek. Można to zrobić np. za pomocą wąskiej taśmy klejącej, cienkiego giętkiego drucika lub mocnej nitki. Przedszkolak jest już w stanie sam poradzić sobie z tym zadaniem, młodszemu dziecku trzeba pomóc.

Upierzone gałązki włóżcie do wazonu z wodą, żeby nie uschły. Możecie też zawiesić na nich kilka pisanek z wydmuszek.

Więcej o:
Copyright © Agora SA