Przeziębienie u dziecka: obalamy mity

Pytamy dr Ewę Miśko-Wąsowską, lekarza-pediatrę, o to, ile prawdy jest w popularnych opiniach na temat infekcji u dzieci.

Oto 10 popularnych poglądów na temat przeziębienia, gorączki i sposobów leczenia. Ile w nich prawdy? Poprosiliśmy o komentarz lekarza-pediatrę, dr Ewę Miśko-Wąsowską.

1. Kiedy tylko pojawi się gorączka, trzeba od razu iść z dzieckiem do lekarza.

Niekoniecznie. To zależy od wieku dziecka. Jeśli podwyższoną temperaturę - nawet taką powyżej 37,5 st. C - ma noworodek lub niemowlę do 3 miesiąca życia, potrzebna jest pilna konsultacja lekarska.

Starszemu dziecku podajemy lek przeciwgorączkowy i obserwujemy, czy są inne objawy. Jeśli po podaniu leku gorączka spada, a dziecko ma dobre samopoczucie, możemy poczekać około 2 dni z wizytą u lekarza.

Gorączki nie zbijamy od razu - decydujące jest samopoczucie dziecka. Niektóre dzieci świetnie się czują nawet przy 38,5 st., w takim przypadku możemy odczekać pół godziny i zobaczyć, czy temperatura sama zacznie spadać. Jeśli dziecko jest słabe i apatyczne, nie czekamy z podaniem leku do 38,5.

2. Na silny kaszel i infekcje dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, pomoże tylko antybiotyk. To okropne, że teraz lekarze zwlekają do ostatniego momentu z podaniem antybiotyku, gdyby przepisywali go od razu dziecko byłoby zdrowe już po 3 dniach!

Nieprawda. Zapalenie oskrzeli jest w 90 proc. przypadków wywoływane przez wirusy, więc antybiotyki tu nie pomogą. Antybiotyki podaje się np. przy zapaleniu płuc i zapaleniu ucha.

3. Zanim przepisze się dziecku antybiotyk, powinno się zlecić badanie CRP .

Niekoniecznie. Lekarz jest w stanie stwierdzić podczas badania, czy dziecko ma np. anginę lub zapalenie ucha. Może się też zdarzyć, że dziecko będzie miało atypowe zapalenie płuc, przy niskim CRP. To badanie jest przydatne, kiedy jest problem z decyzją, czy podać antybiotyk - wykonuje się je po to, by rozwiać wątpliwości.

4. Między grypą a silną infekcją (przeziębieniem) tak naprawdę nie ma różnicy.

Jest różnica. W przebiegu grypy rzadko występuje kaszel i katar. Dziecko jest osłabione i rozbite. U dzieci dodatkowo przy grypie często występują objawy z przewodu pokarmowego: biegunka i/lub wymioty. Oczywiście jest też wysoka gorączka, która utrzymuje się długo i trudno ją zbić.

5. Na przeziębienie u najmniejszych dzieci najlepiej działa witamina C w kroplach i wapno.

Nigdzie nie udowodniono, żeby witamina C rzeczywiście skracała czas infekcji. Poza tym trzeba zachować ostrożność, bo nie znamy stanu nerek dziecka, a witamina C w nadmiarze może spowodować kamicę nerkową.

Wapno może zagęszczać katar, ale tu też należy zachować ostrożność ze względu na nerki.

6. Dziecko trzeba zawsze ciepło ubierać, unikać przeciągów, zawsze zakładać czapeczkę, bo jak zmarznie to przeziębienie gotowe.

Musimy pamiętać, że dziecko na spacerze jest bardzo ruchliwe. Może łatwo się spocić, a przeziębienie bierze się też z przegrzania. Ważne więc, aby dziecko było ubrane tak jak my, a nawet nieco lżej. Czapka zimą jest dobrym pomysłem, bo najwięcej ciepła ucieka przez głowę - to nie jest przesąd.

Na odporność, zamiast cudownych preparatów z apteki, najlepiej wpływa przebywanie jak najwięcej na dworze. Dobrze, żeby dziecko spędzało na powietrzu od 2-3 godzin dziennie.

7. Przeziębionego dziecka nie należy kąpać.

Nieprawda. Jeśli w łazience jest ciepło, kąpiel nie jest zakazana. Ważne, by nie trwała zbyt długo i żeby dziecko po wyjściu z wanny szybko wysuszyć i ubrać.

Wbrew obiegowym opiniom, kąpiel nie jest też zabroniona podczas zapalenia ucha i ospy.

Jeśli dziecko ma gorączkę, powinniśmy je kąpać ok. 40 minut po podaniu leku przeciwgorączkowego, żeby uniknąć dreszczy.

8. Katar leczony i nieleczony trwa 7 dni.

To się może sprawdza u dorosłych, ale nie u dzieci. Ze względu na niedojrzałość układu oddechowego, katar u dzieci może trwać nawet 2-3 tygodnie.

U przedszkolaków często jest tak, że infekcja nakłada się na infekcję i można odnieść wrażenie, że ciągle mają katar, z tego powodu u dzieci powyżej 4 roku życia warto sprawdzać, czy nie mamy do czynienia z przewlekłym zapaleniem zatok.

10. Zielony lub żółty katar zawsze oznacza nadkażenie bakteryjne i wymaga antybiotyków.

Nieprawda. Na początku katar jest wodnisty, potem się zagęszcza, może zmienić barwę na zieloną. O nadkażeniu bakteryjnym świadczy gorączka, a nie sam kolor.

Więcej o:
Copyright © Agora SA