Rady, które nie ranią
Bo na dzieciach znają się wszyscy. Każdy ma coś do powiedzenia. Staruszka w parku, pani na kasie, położne, pediatrzy, rodzina przyjaciółki, inne mamy w sieci. I wszyscy mają ogromną chęć pouczania. "Nie dawaj mu zasnąć przy piersi, nie noś go ciągle, nie jedz nic surowego, tylko suszarka ukoi kolkę, musisz spać wtedy, kiedy dziecko śpi. " Brzmi znajomo? Wyobrażam sobie, że gdyby spisać wszystkie rady powtarzane do znudzenia młodym mamom, można by je rozciągnąć od Warszawy do Krakowa.
I niestety tylko ułamek z nich miałby dla mam wartość, bo nie przyjmowałby formy krytyki czy pouczania. Socjolożka Marta Olcoń - Kubicka przeanalizowała dziesiątki blogów polskich młodych mam i ich dyskusji na forach. Wniosek był następujący: mamy chętnie dzielą się wątpliwościami, szukają wsparcia wśród bliskich i w sieci, ale nazbyt często zaraz na wstępie spotykają się z wytykaniem błędów, karcącą oceną. A nie ma nic gorszego niż rady, które ranią. Nie wnoszą nic dobrego, a mogą siać emocjonalne spustoszenie.
Jak zatem udzielać konstruktywnych rad? Jak zareagować na te niechciane, które sprawiają ból? Można zastosować technikę Gretchen Rubin, psycholożki promującej się strategiami radzenia sobie z krytyką bez bólu. Tak więc jeśli teściowa krytykuje, że dajesz dziecku jabłko skrobane zamiast tartego na szklanej tarce ("zakrztusi się, co Ty robisz?!"), żeby posłużyć się dość trywialnym przykładem, po pierwsze zatrzymaj się na chwilę, nie odpowiadaj od razu. Potraktuj takie zdanie jak obiekt, któremu możesz się przyjrzeć na chłodno, racjonalnie - czy ono dotyczy mnie? Mojego zachowania? Czy coś wnosi? Jeśli nie, możesz zdecydować, żeby go nie przyjąć, odsunąć od siebie zanim zareagujesz emocjonalnie. Czas daje szansę na odsunięcie od siebie bólu krytyki. Na przyjęcie lub odrzucenie rady bez odnoszenia ran. Na powiedzenie: "mam inne zdanie, zdecydowałam inaczej, postąpię po swojemu."
A czy w ogóle udzielać młodym mamom rad? Tak, ale jeśli i wtedy, gdy o to poproszą. I bez pouczania. Jest wielka różnica w tym czy powiemy: "kładź go do kołyski, nie powinien spać w Waszym łóżku, bo wychowasz maminsynka" czy zdaniem "jeśli macie kłopot ze snem malucha, może warto spróbować kołyski?". Radźmy, nie raniąc.
-
Szkoła. Rośnie liczba skarg. "Rodzice są bardziej roszczeniowi". Nieprzestrzeganie RODO to początek
-
Kim Kardashian przeszła pięć operacji w rok. "Kobiety umierają przez to przy porodzie"
-
Mama była przekonana, że jej dziecko nie żyje. Spotkała się z nim po 30 latach
-
Rossmann 2+2 promocja grudzień 2019. Obejmuje produkty dla dzieci - kosmetyki do pielęgnacji i higieny
-
Syn Soni Bohosiewicz miał wypadek. "Z buzi lała mu się krew". Ma ważne przesłanie. Podjęła też ciekawe postanowienie
- Opowiadanie o choince dla dzieci, czyli jak przybliżyć świąteczną tradycję
- Mandaryna opowiedziała, jakie są jej dzieci. Wyznała, co odziedziczyły po Wiśniewskim. Dogryzła mu?
- Weronika Marczuk pokazała swój huczny Baby Shower. Przyjaciółki przygotowały niesamowite atrakcje
- Natasza Urbańska została mamą 11 lat temu. Pokazała fotografie córki sprzed lat
- Bezpieczne zabawy na śniegu - w co się bawić z dzieckiem na dworze? A jakie są zimowe zabawy w domu?