Zapalenie krtani u dzieci - objawy, leczenie, zapobieganie

Zapalenie krtani jest nieprzyjemne, długo trwa i ma tendencję do nawracania. Ale naprawdę groźne jest tylko dla małych dzieci. Zapalenie krtani u dzieci - jak sobie z nim radzić?

Zapalenie krtani wywołują wirusy, które powodują obrzęk błony śluzowej krtani i początkowej części tchawicy. Tymczasem drogi oddechowe niemowląt i dzieci poniżej piątego roku życia są wąskie. Nawet niewielki stan zapalny i obrzęk może doprowadzić do poważnego zwężenia krtani oraz tchawicy i utrudnić oddychanie. Na tę chorobę szczególnie narażeni są mali alergicy. Częste objawy zapalenia krtani mogą nawet zwiastować astmę .

  • - Zapalenie krtani u dziecka często nie jest poprzedzone innymi dolegliwościami
  • - Charakterystyczne objawy to szczekający kaszel, trudności z oddychaniem

Zapalenie krtani u dzieci: objawy

Zapalenia krtani na ogół nie poprzedzają żadne dolegliwości. Jedynie u niemowląt chorobę mogą zwiastować lekka gorączkę i katar zatykający nosek.

Nagle, zwykle w środku nocy, dziecko dostaje ataku szczekającego, urywanego kaszlu. Ma przy tym trudności z oddychaniem. Dół jego klatki piersiowej zapada się, jakby wsysany do wewnątrz przy każdej próbie zaczerpnięcia oddechu. Gdy dziecko wciąga powietrze, by krzyczeć, wydaje głośne, chrapliwe dźwięki. Mówi bezgłośnym szeptem lub nie może wydobyć głosu. Atak mija po kilku godzinach, ale zdarza się, że trwa trzy dni, a nawet dłużej. Gorączka jest zwykle niewielka.

Zobacz wideo

Zapalenie krtani u dzieci: jak reagować?

Zapalenie krtani jest naprawdę niebezpieczne. Musisz więc działać szybko. Nie wpadaj jednak w panikę - maluch lepiej zacznie oddychać, widząc, że panujesz nad sytuacją. Najpierw wezwij lekarza. A czekając na niego:

Weź dziecko na ręce, przytul i uspokój. Krzyk sprawia, że jeszcze trudniej mu oddychać. Im bardziej szlocha, tym bardziej brakuje mu powietrza. Namów je, by leżało spokojnie. Przekona się, że nawet mniejsza ilość powietrza mu wystarczy.

Podejdź z maluchem do otwartego okna i namów go, by pooddychał zimnym powietrzem. Chłód i wilgoć zmniejszają obrzęk krtani, ułatwiając oddychanie.

Gdy objawy znów się nasilą, podejdź ponownie z maluchem do otwartego okna na kilka haustów zimnego powietrza.

Możesz także zabrać dziecko do łazienki, zamknąć drzwi i okno, a następnie odkręcić kurki z gorącą wodą. Powietrze szybko zrobi się wilgotne i choremu łatwiej będzie oddychać.

Kiedy dziecko nie ma już trudności w oddychaniu, posadź je w leżaczku lub połóż w łóżeczku (z poduszką pod głową) i daj mu odpocząć. Zostań przy nim. Jeśli oddech znów staje się trudny, skorzystaj ponownie z którejś z przedstawionych wyżej metod.

Jak zapobiegać atakom?

Nie pozwalaj palić w domu. Dym papierosowy podrażnia drogi oddechowe.

Kup nawilżacz powietrza.

Dwa ataki to już znak, że dziecko jest podatne na zapalenie krtani, miejcie w domu zalecony przez lekarza lek przeciwhistaminowy i sterydy w czopkach. Można także kupić nebulizator do podawania sterydów wziewnie.

Zapalenie krtani u dzieci: natychmiast do szpitala

Jeśli po 10 minutach spędzonych przez dziecko przy oknie lub w mocno nawilżonym pomieszczeniu:

oddech nie poprawia się i kaszel nie słabnie;

oddech staje się ciężki lub maluch walczy o niego i wpada w panikę;

twarz robi się szara lub sina;

dziecko jest ospałe i wyczerpane, wciąż sapie i głośno oddycha;

natychmiast odwieź je na ostry dyżur laryngologiczny (czekanie na karetkę może trwać zbyt długo, a tu liczy się każda minuta).

Lekarz obejrzy dziecko, posłucha jego oddechu i oceni, jak poważny jest stan. Jeżeli nie zagraża życiu, poda choremu dożylnie lub domięśniowo lek sterydowy albo zaleci go do wdychania. Przepisze także zapewne któryś z tzw. leków przeciwhistaminowych. Może również zalecić lek sterydowy do wdychania w tabletkach lub czopkach.

Jeśli poprawa nie nastąpi, lekarz skieruje dziecko do szpitala. Tam otrzyma odpowiednie leki, a jego oddech będzie stale obserwowany i kontrolowany, być może konieczne będzie podanie tlenu do oddychania. Poza tym w razie jakichkolwiek problemów możliwa będzie natychmiastowa pomoc.

Jeśli maluch musi zostać w szpitalu, zrób wszystko, by zostać tam z nim. Przy tobie będzie czuł się bezpieczniej i szybciej wróci do zdrowia.

Zapalenie krtani u dziecka : porady lekarzy

To także może cię zainteresować: Zapalenie dróg oddechowych u dziecka Antybiotyki - poznaj całą prawdę Zapalenie płuc u dzieci - objawy, diagnoza, leczenie

Więcej o:
Copyright © Agora SA