Nagłe wypadki w ciąży

Gdy kobiecie w ciąży nagle coś zaczyna dolegać, zagrożone są aż dwie osoby Na szczęście medycyna wypracowała standardy pomocy, które zapewniają bezpieczeństwo i mamie, i dziecku.

Ostry brzuch

Procesy zapalne rozwijają się w czasie ciąży znacznie szybciej niż normalnie. Zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja wrzodu żołądka, kamica żółciowa, zapalenie trzustki czy niedrożność jelit, które mogą wystąpić u kobiety oczekującej dziecka, sprawiają spore kłopoty diagnostyczne i lecznicze. Wraz z powiększaniem się macicy pętle jelit ulegają przesunięciu ku górze. Bóle brzucha nie mają wówczas umiejscowienia i charakteru typowego dla danej choroby. Również sam przebieg choroby może być nietypowy. Dlatego dla postawienia diagnozy konieczna jest współpraca chirurga i położnika.

Najczęstszym nagłym stanem wymagającym interwencji chirurgicznej jest ostre zapalenie wyrostka robaczkowego. W czasie ciąży trudniej jest postawić odpowiednią diagnozę ze względu na nietypowe objawy. Często jedynym sygnałem ostrego zapalenia wyrostka są nudności, dolegliwość typowa dla ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze.

Leczenie zapalenia wyrostka wymaga interwencji chirurgicznej. Otwarcie jamy brzusznej może zwiększać ryzyko porodu przedwczesnego, jednak gdy zastosuje się leki zapobiegające skurczom macicy, jest ono nieznaczne. Groźniejsze niż sama operacja byłyby następstwa zbyt późnego jej wykonania - perforacja wyrostka i zapalenie otrzewnej.

Wypadek

Każda kobieta ciężarna po wypadku komunikacyjnym lub innym urazie mechanicznym musi znaleźć się w szpitalu w celu obserwacji stanu zdrowia jej i dziecka. Urazy brzucha w okresie wczesnej ciąży najczęściej nie uszkadzają jaja płodowego (płód jest wtedy dobrze chroniony za silnymi kośćmi miednicy i przez otaczające go wody płodowe). Obrażenia dziecka częściej zdarzają się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy płyn owodniowy nie odgrywa już tak dobrze swej roli amortyzatora. Uraz w brzuch może też być przyczyną nagłego odklejenia łożyska i krwotoku wewnętrznego. W przypadkach krwotoku i zagrażającego wstrząsu krwotocznego organizm kobiety ogranicza przepływ krwi przez macicę, co może być groźne dla dziecka. Następstwem urazu i wstrząsu psychicznego związanego z wypadkiem może być także poród przedwczesny.

Nagły ból zęba

Oczywiście najlepiej mieć zęby wyleczone przed ciążą, nie zawsze jednak to się udaje. Leczenie stomatologiczne w czasie ciąży jest jak najbardziej możliwe. Na początku, w czasie gdy tworzą się narządy dziecka i jest ono najbardziej wrażliwe na szkodliwe czynniki zewnętrzne, lepiej jednak unikać znieczuleń i prześwietleń. W ciąży warto dbać o regularne wizyty u stomatologa, by wyleczyć ubytki w stadium niewielkiego zaawansowania, gdy nie jest konieczne stosowanie miejscowego znieczulenia ani wykonywanie zdjęć rentgenowskich. Dzięki temu można uniknąć poważnych problemów, takich jak zgorzel. Oczywiście, jeśli do niej mimo wszystko dojdzie, konieczne jest jak najszybsze leczenie, inaczej infekcja mogłaby ulec uogólnieniu i zaszkodzić matce i dziecku. W leczeniu poważnych ubytków, które wiąże się z dużą bolesnością, można zastosować miejscowe znieczulenie. Stres mamy związany z bolesnym zabiegiem jest większym zagrożeniem dla ciąży niż niewielkie dawki środka znieczulającego, które przedostają się do krwi.

Operacja

Operacje u kobiety w ciąży mogą być przeprowadzane jedynie z poważnych przyczyn, gdy nie mogą być odłożone na czas po porodzie. W ostrych chorobach brzusznych, takich jak zapalenie wyrostka czy perforacja wrzodu żołądka, operacja jest konieczna. Czasami strach lekarzy przed wywołaniem poronienia lub porodu przedwczesnego powoduje odkładanie operacji, co może być niebezpieczne. Ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego zmniejsza się, podając leki rozkurczowe i uspokajające. Jeśli ciąża jest zaawansowana, zabieg operacyjny wykonuje się w porozumieniu z pediatrami i oddziałem noworodkowym, zdolnym przyjąć ewentualnie przedwcześnie narodzone dziecko.

Gdy konieczne są badania

Wiele badań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem ostrych chorób i urazów opiera się na wykorzystaniu promieniowania jonizującego. Promieniowanie to może powodować powstawanie wad wrodzonych i poważnych chorób płodu. Prześwietlenia rentgenowskie głowy, kończyn i klatki piersiowej mogą być w ciąży wykonywane jedynie w razie absolutnej konieczności i przy starannym osłonięciu brzucha ołowiową osłoną. Bezwzględnie trzeba unikać badań rentgenowskich w obrębie jamy brzusznej w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Zalecenia te dotyczą również tomografii komputerowej, badań radioizotopowych i rezonansu magnetycznego. Natomiast badania USG są uznawane za bezpieczne w czasie ciąży

Więcej o:
Copyright © Agora SA