Jak urządzić pokój dla niemowlaka

Dla nowo narodzonego dziecka niektórzy rodzice przeznaczają osobny pokój, inni - kącik we własnej sypialni. To drugie rozwiązanie jest na początek znacznie wygodniejsze.

Łóżeczko

Jeśli chcecie kupić dla dziecka osobne łóżeczko, wybierzcie takie ze szczebelkami z każdego boku, by dobrze było przez nie widać dziecko. Materac musi dawać się zamontować na różnych poziomach. Ważne, by łóżeczko miało wyjmowane szczebelki lub jeden bok nadający się do demontażu. Gdy dziecko podrośnie, będzie miało jak wychodzić z łóżeczka.

Pamiętajcie, że w pierwszych 3 miesiącach życia malucha łóżeczko może zastąpić np. gondola wózka.

Pościel

Potrzebne wam będą prześcieradło i cienki kocyk lub śpiworek. Nie kupujcie poduszki ani obszernej kołdry. Nie tylko nie są potrzebne, ale mogą stanowić dla malucha zagrożenie.

Podłoga

W pokoju zajmowanym przez niemowlę lepiej nie kłaść dywanu ani wykładziny. Zbiera się na nich kurz, a ich włókna zawierają niezdrowe związki. Gdy dziecko skończy pół roku, przydadzą się za to piankowe maty-puzzle. Stanowią idealne podłoże przy próbach pełzania i raczkowania.

Kolorystyka

Być może wzruszają was tapety w misie i chcielibyście z ich pomocą stworzyć w pokoiku dziecka słodki klimat. Uwaga jednak: wyrazisty wzór szybko się opatruje, a to, co dobre w pokoju niemowlęcia, może nieco razić we wnętrzu zamieszkanym przez przedszkolaka. Jeśli nie chcecie prędko znów robić remontu, wybierzcie w miarę neutralne wzory i kolory. W roli ozdobników doskonale sprawdzą się naklejki ścienne, które można łatwo zdjąć, gdy się opatrzą.

Komoda i przewijak

Potrzebny będzie mebel na ubranka (komoda lub szafa). Jeśli macie kłopoty z kręgosłupem, warto zainwestować w przewijak, na którym będziecie mogli wykonywać zabiegi pielęgnacyjne bez schylania się.

Farby i lakiery

Jeśli planujecie w domu większy remont, idźcie do kilku sklepów z materiałami budowlanymi i pogadajcie ze sprzedawcami. Wybierzcie preparaty nadające się dla alergików - nietoksyczne, takie, które nie mają w składzie żadnych drażniących związków. Pamiętajcie, że farby i lakiery muszą mieć nie tylko atesty, ale też pozytywne opinie towarzystw zajmujących się opieką nad małymi dziećmi lub alergikami.

Czystość

Ścianę przy przewijaku szczególnie zabezpieczcie przed zabrudzeniami (uporczywe są zwłaszcza plamy z oliwki, kremu). Obecnie można kupić farby, które czyści się środkami do mycia kafelków czy armatury. Kupując meble i sprzęty, sprawdzajcie, czy ich powierzchnie nadają się do szorowania.

Zabawki

Noworodkowi nie są potrzebne. Jeśli już chcecie coś maluchowi kupić, wybierzcie produkty oznaczone symbolem 0+, pozbawione drobnych elementów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA