7 prostych zasad, które sprawią, że poczujesz, że kontrolujesz rzeczywistość

Funkcjonowanie we współczesnym świecie wymaga szybkości działania i sporej elastyczności. Coraz bardziej zaawansowana technologia z jednej strony dobrze nam służy, jest zawsze pod ręką i ułatwia codzienne funkcjonowanie, a z drugiej może sprawić, że nasze życie nabiera tempa. Jak zachować poczucie kontroli nad rzeczywistością, a jednocześnie nie stanąć w miejscu? Oto 7 prostych zasad, które ci w tym pomogą.

1. Wyznacz cele działania


Zastanów się jak planujesz drogę do osiągnięcia celu. W jego realizacji pomoże ci na pewno określenie poszczególnych etapów, które musisz osiągnąć, żeby dotrzeć do celu. Na przykład jeśli chcesz uzbierać pieniądze na wakacje, zapisz, jaką kwotę powinieneś odkładać co miesiąc, żeby na koniec uzbierało się tyle, ile potrzeba.
Pamiętaj jednak, że cele powinny być realistyczne. Inaczej trudno je będzie osiągnąć, a za to łatwo odnieść porażkę.


2. Kieruj się priorytetami


Choć cele są ważne i określają to, co chcesz uzyskać, nie ma co trzymać się ich kurczowo i dawać im zawładnąć własnym życiem. Oprócz nich warto też ustalić priorytety, jakimi chcesz się kierować w życiu. Pomyśl o tym, co jest dla ciebie ważne? Czego nie chciałbyś zaniedbać? To właśnie priorytety. Nie zapomnij o czasie dla siebie i najbliższych. Wyznaczone cele i praca to przecież nie jedyna część życia. Trzymając się priorytetów, zachowasz równowagę.


3. Optymalizuj działanie i dbaj o swój czas


By sprawnie kontrolować rzeczywistość, warto mądrze korzystać z nowoczesnych technologii i udogodnień, które nam oferują. Dzięki nim przydatne rzeczy możesz mieć zawsze pod ręką i niepotrzebnie nie tracisz czasu. Dobrym przykładem jest tu aplikacja mobilna banku. Dzięki niej z każdego miejsca (w drodze z lub do pracy, w sklepie, czy poczekalni u lekarza) możesz zarządzać swoimi finansami, np. sprawdzić stan konta, wykonać przelew, a nawet założyć lokatę lub złożyć wniosek o pożyczkę. Aplikacja taka oszczędzi ci również niepotrzebnych zmartwień. Wyskoczyłeś po kilka rzeczy do sklepu i zapomniałeś portfela? Nic nie szkodzi, bo przecież możesz zapłacić telefonem. Paragon, którego usilnie szukałeś, okazał się wyblakły? Znajdziesz go w aplikacji. Dzięki powiadomieniom będziesz również pamiętać np. o tym, że zbliża się termin spłaty kredytu.
Wygodnie, prawda?


4. Co masz zrobić jutro, zrób dziś


Skoro chcesz osiągnąć konkretne cele i zapanować nad rzeczywistością, nie możesz spocząć na laurach. Inaczej nawarstwiające się obowiązki lub powinności mogą cię przytłoczyć i założonego celu nie uda ci się zrealizować. Załóżmy, że chcesz zebrać pieniądze na zakup nowej lodówki. Określoną kwotę powinieneś okładać systematycznie zawsze tuż po otrzymaniu wypłaty. Wtedy będzie ci łatwiej nie wydać tych pieniędzy, a cel - czyli zakup nowej lodówki - zostanie osiągnięty szybciej. Choć nasz przykład dotyczy finansów, zasada ta odnosi się do każdego celu.


5. Nie porównuj się z innymi


Porównywanie się z innymi zaszczepia się nam już w dzieciństwie. Pewnie nie raz udało ci
się usłyszeć: „Popatrz, jak zachowuje się tamto dziecko, a ty jesteś taki niegrzeczny”. Nic
dziwnego, że później sami porównujemy się do innych, często na niekorzyść.
Prawda jest taka, że praktycznie zawsze będzie ktoś lepszy - ładniejszy czy bogatszy - od nas samych. Podobnie, jak zawsze będzie ktoś gorszy. W głębi duszy wiemy też, że takie
porównywanie się często wpływa na nas negatywnie. Klucz, żeby nad nim zapanować, to po prostu nauczyć się je rozpoznawać i zastanowić się, czy na pewno chcielibyśmy być, jak osoba, która jest od nas rzekomo „lepsza”.


6. Nie musisz być we wszystkim mistrzem


Realizacja założonych celów nie idzie ci jak po maśle? Nie przejmuj się i nie rozpamiętuj
niepowodzeń w nieskończoność. Zaakceptuj, że czasem nie wszystko uda się zrealizować w wyznaczonym czasie czy dokładnie tak, jak to sobie zaplanowałeś. Jeśli jesteś perfekcjonistą, już na etapie planowania celów rozpisz sobie minimum, z którego
będziesz zadowolony. A jeszcze lepiej - potrenuj umiejętność odpuszczania. Nie mamy tu jednak na myśli „odpuszczania” w sensie „rezygnacji”. Chodzi raczej o to, byś czasem - podążając za celem - pozwolił sobie na moment odpoczynku. Niekiedy chwilowe nieskupianie się na tym, co chcemy osiągnąć, pozwala nabrać dystansu, a nawet wpaść na rozwiązanie trapiącego nas problemu. Ponoć James Watson, amerykański genetyk i
biochemik, opracował model DNA po tym, jak przyśnił mu się on w trakcie snu.


7. Zawsze miej plan awaryjny


Żeby zapanować nad rzeczywistością, przyda ci się jeszcze jedno - plan awaryjny. W końcu ma go każdy dobry strateg. Warto go opracować już na etapie planowania celów. Dzięki temu, gdy coś się stanie, będziesz przygotowany, a i na co dzień będziesz czuł się pewniej. Plany takie zazwyczaj dotyczą pieniędzy. O ile nie dbając o nie, można je bowiem stracić, o tyle - trzymając rękę na pulsie - można się łatwo zabezpieczyć przed wszelkimi problemami. Dobry przykład to założenie konta oszczędnościowego na „czarną godzinę”. Dzięki niemu możesz elastycznie zarządzać zgromadzonym kapitałem i w razie potrzeby, wypłacić wszystko nie tracąc przy tym odsetek. Na koniec dodamy jeszcze, że choć lista ta jest pełna, nie oznacza to, że nie możesz wprowadzić swoich zasad, dzięki którym będzie ci jeszcze łatwej. W końcu to twoje życie i ty wiesz najlepiej, jak chcesz, żeby wyglądało.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.