Być mamą na Dominikanie - o tamtejszych zwyczajach nie tylko dla podróżujących

Matki z Dominikany wierzą, że pępowina zapewni wymarzoną przyszłość ich dzieciom. Dlatego jej nie wyrzucają. Co jeszcze może cię zaskoczyć na Dominikanie?

Co zrobić, by Twoje dziecko urodziło się piękne i zdrowe? Na Dominikanie odpowiedź jest prosta. Zaspokajaj każdą ciążową zachciankę, unikaj patrzenia na brzydkich ludzi, jedz specjalny, przylegający do garnka rodzaj ryżu zwany concón, który zapewnia bezpieczeństwo łożyska. A jeśli podczas ciąży będziesz piła napój z drzewa Cassia fistula, zapewnisz swojemu dziecku pożądany biały odcień skóry.

Pokonaj złe moce

Podobnie jak wszędzie na świecie, na Dominikanie na rodzicach nowo narodzonego dziecka spoczywa wielka odpowiedzialność za jego przyszłe losy i powodzenie w życiu. Ale mieszkańcy Dominikany zdają się podchodzić do sprawy optymistycznie.

Liczne rytuały, obrzędy i wierzenia związane z ciążą i macierzyństwem to sposób na zapewnienie dziecku szczęścia i bezpieczeństwa. A może i dominikańskie mamy rzadziej cierpią na lęki i depresję poporodową? Jest przecież tak wiele sposobów, by odpędzić złe moce i przywołać dobre duchy.

Po porodzie zachowaj pępowinę

Przyda się, gdy dziecko skończy 7 lat. Przecięcie pępowiny w tym wieku symbolicznie wypuści dziecko na wolność, pozwoli mu iść drogą własnego przeznaczenia. Nie zaszkodzi także włożyć pępowinę do odpowiedniej książki, by zapewnić dziecku wspaniałą przyszłość. Jeśli chcemy, by dziecko zostało muzykiem, wystarczy włożyć pępowinę do encyklopedii muzyki.

Wychowaj uczciwego człowieka

Dzieci czasem schodzą na złą drogę, ale i tu nie jesteśmy bezradni. Noworodkowi nie należy obcinać paznokci aż do chrztu – inaczej może wyrosnąć na złodzieja.

DominikanaDominikana Dominikanie nie zabierają malutkich dzieci na publiczną plażę, fot: materiały prasowe

Strzeż się światła księżyca

40 dni po porodzie to czas dla matki i dziecka. Najlepiej, jeśli spędzą ten okres w odizolowanym pomieszczeniu, unikając przeciągów i świeżego powietrza. W tym czasie wykluczone są odwiedziny każdego, kto miał kontakt z nocnym powietrzem lub światłem księżyca, wierzy się bowiem, że może to spowodować wiele chorób, łącznie z tężcem i zakażeniem poporodowym.

Płatki róż zamiast bólu piersi

Pierwsze dni po porodzie to dla wielu mam trudny czas, gdy gruczoły mlekowe nie produkują jeszcze wystarczającej ilości mleka, a noworodek donośnie demonstruje zdrowy apetyt. zdarza się, że na Dominikanie kobiety nie karmią mlekiem przez pierwsze trzy dni, unikając przy okazji stresów związanych z niedoborem mleka. Dzieci karmione są specjalną mieszanką zrobioną z suszonych płatków róż i oleju migdałowego, a mamy czekają na pełną laktację.

DominikanaDominikana Okolice Constanzy/ Fot. CC BY SA 2.0/ Sharloch/ Flickr.com

Chroń dziecko przed świeżym powietrzem

Może się zdarzyć, że zabierając bardzo małe dziecko na publiczną plażę spotkasz się z pełnym troski spojrzeniem tubylców. Na Dominikanie wierzy się, że noworodki i małe dzieci nie powinny być narażone na działanie żywiołów, także tych łagodnych, jak lekki wiatr, otwarta przestrzeń, świeże powietrze i słońce. Pierwsze miesiące po narodzinach dziecko powinno raczej przebywać w pomieszczeniu zamkniętym i chronionym przed czynnikami zewnętrznymi.

A gdybyś tak mogła. odpocząć od dziecka?

Mamy na Dominikanie w naturalny sposób dzielą się opieką nad dziećmi z innymi mamami, babciami i kobietami z rodziny, realizując w ten sposób ideę współ-rodzicielstwa, według której nie tylko rodzice biologiczni są odpowiedzialni za wychowanie dzieci. Mały człowiek może liczyć na opiekę również ze strony innych osób (głównie kobiet) z rodziny. Na Dominikanie widok samotnej mamy taszczącej spacerówkę z potomstwem to rzadki widok. Zazwyczaj towarzyszy jej i pomaga druga kobieta. Może to dlatego mamy na Dominikanie wolą nosić dzieci na rękach, zamiast wozić je w wózku? Zawsze znajdzie się druga para rąk do pomocy. Ach, można się rozmarzyć..

Złe oko niestraszne

Zło czai się wszędzie, ale jest na nie sposób. Z okazji chrztu noworodek otrzymuje łańcuszek z wisiorkiem o magicznej mocy odstraszania ‘złego oka’, neutralizującej wpływ ludzi i sytuacji, które mogłyby wyrządzić malcowi krzywdę.

A może wolisz skorzystać z dobrodziejstw nowoczesnej medycyny?

Zachowując wierność ludowym wierzeniom i rytuałom, szczególnie na terenach wiejskich, Dominikana należy jednocześnie do grona światowych liderów w dziedzinie porodów przez cesarskie cięcie. 55 proc. ciąż kończących się cesarskim cięciem.  To według lekarzy jednocześnie rekord i groźna epidemia, gdyż jedynie 10-15 proc.  zabiegów wynika ze wskazań medycznych. Reszta to tak zwane cesarki na życzenie lub z wyboru lekarza, podyktowanego nierzadko obawą przed odpowiedzialnością prawną w przypadku komplikacji porodu drogami natury.

98 proc. ciąż na Dominikanie prowadzonych jest przez wykwalifikowane położne, ogromna większość porodów odbywa się w warunkach szpitalnych. Na Dominikanie szpitale przyjmują wszystkie kobiety w ciąży potrzebujące pomocy; również te, które są nieubezpieczone, mają nieuregulowany status imigracyjny lub nie są w stanie zapłacić. Niestety, bywa że szpitale pracują powyżej swoich możliwości, co odbija się na jakości świadczonych usług medycznych.

DominikanaDominikana Niektóre kobiety na Dominikanie nie karmią mlekiem przez pierwsze trzy dni bo czekają na pełną laktację. Dzieci karmione są specjalną mieszanką zrobioną z suszonych płatków róż i oleju migdałowego. fot: archiwum Edziecko

Nie licz na dobre duchy

Mimo, że szpitale na Dominikanie są życzliwe kobietom w potrzebie, przed podróżą należy zadbać o odpowiednie ubezpieczenie kosztów leczenia, szczególnie jeśli podróżujesz w ciąży. Zazwyczaj konieczne będzie rozszerzenie standardowego wariantu ubezpieczenia oferowanego przez biuro podróży o opcję obejmującą usługi medyczne związane z ciążą. Większość ubezpieczycieli  ubezpiecza kobiety do 32 tygodnia ciąży, oferując jedną wizytę lekarską.  Dodatkowo, wybierając się w podróż poza teren krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii należy pamiętać, że nie należą one do obszaru funkcjonowania EKUZ , czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Planując podróż na Dominikanę, należy upewnić się, czy ubezpieczenie oferowane przez biuro podróży obejmuje ochronę kobiet w ciąży i jaki jest jego zakres.

Źródła:
Culture of the World, Dominican Republic – Erin Foley &Lesley Jermyn
Cultures and customs of the Dominican Republic – Isabel Zakrzewski Brown
UNICEF
WHO

Copyright © Agora SA