Szczepienia dla dzieci przed wyjazdem za granicę

Jedziecie na wakacje rodzinne do egzotycznego kraju? Sprawdźcie, na co powinniście zaszczepić dziecko i siebie przed wyjazdem za granicę.

Wakacje za granicą, szczególnie w egzotycznych krajach, to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Niestety taka podróż wiąże się także z ryzykiem zdrowotnym, dlatego aby uniknąć chorób zakaźnych warto przed wyjazdem za granicę zdecydować się na szczepienia. Nie ma chyba bardziej przykrej niespodzianki niż nagła choroba podczas wakacji marzeń lub niechciana pamiątka po powrocie do domu.

Szczepienia dzieci przed wyjazdem za granicę: co powinniście wiedzieć?

Sytuacja epidemiologiczna na świecie jest zmienna, dlatego planując wyjazd warto sprawdzać aktualne informacje o szczepieniach obowiązkowych i zalecanych do poszczególnych krajów i regionów. Takie informacje, z uwzględnieniem aktualnej sytuacji, publikowane są i uaktualniane co 2 tygodnie na stronach internetowych Światowej Organizacji Zdrowia.

Zalecenia dotyczące szczepień ochronnych przed wyjazdem do egzotycznych krajów są w dużej mierze takie same dla dorosłych i dzieci, choć do ich wykonania używa się często różnych szczepionek. Od czego zacząć? Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie radzi:

- W przypadku dzieci najpierw trzeba sprawdzić wykonane szczepienia z Kalendarza Szczepień Obowiązkowych (zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych). Potem należy wziąć pod uwagę zalecenia szczepień dodatkowych dla dzieci i dorosłych w konkretnym kraju, do którego się udajemy. Po informacje należy kierować się do Certyfikowanych Centrów Podróży. Tam znajdują się specjalizujący się w medycynie podróży lekarze, także pediatrzy, którzy zbadają dziecko, sprawdzą realizację szczepień u dziecka z Kalendarzem Szczepień Obowiązkowych i wskażą dodatkowe zalecane szczepienia.

Dokładne informacje na temat szczepień ochronnych dla dzieci przed wyjazdem za granicę uzyskamy także  w wojewódzkich i powiatowych stacjach sanitarno-epidemiologicznych w Oddziałach Nadzoru Epidemiologii.

Szczepienia przed wyjazdem za granicę: gdzie się zaszczepić ?

Szczepienia prowadzone są w punktach szczepień/centrach medycyny podróży. Listę punktów znajdziemy na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Niektóre ze szczepień można wykonać też w innych placówkach (np. miejscu, w którym zwykle szczepimy dzieci).

Warto wiedzieć, że do punktu szczepień Przychodni Szczepień Ochronnych Centrum Medycyny Podróży nie potrzebujemy skierowania od lekarza. Na miejscu zostaniemy poddani lekarskiemu badaniu kwalifikującemu nas i dziecko do szczepienia. Uzyskamy tam też porady dotyczące podróży (także profilaktyki malarii, na którą, niestety, nie ma szczepionki). Na wizytę w takim punkcie warto zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą szczepień (np. kartę szczepień dziecka).

Zobacz wideo

Jakie szczepienia dla dzieci przed wyjazdem za granicę?

Polskie dzieci otrzymują część zalecanych przed wyjazdem za granicę szczepień w ramach obowiązującego Programu Szczepień Ochronnych - przed wakacjami w egzotycznym kraju warto więc sprawdzić, czy nie przeoczyliśmy żadnego szczepienia i w razie czego uzupełnić braki.

Pozostałe szczepienia dla osób wyjeżdżających za granicę, których dziecko nie otrzymało wcześniej w ramach szczepień obowiązkowych i zalecanych, zwłaszcza szczepienie przeciwko żółtej gorączce obowiązkowe przy wyjeździe do niektórych krajów Afryki i Ameryki Południowej, wykonamy w odpowiednim punkcie szczepień. Obowiązkowe szczepienia ochronne dla dzieci przed wyjazdem za granicę

Niektóre szczepienia ochronne przed podróżą zagraniczną są obowiązkowe - wymagane przez kraj, do którego się udajemy (bez nich nie zostaniemy wpuszczeni na jego teren). Są to szczepienia przeciwko:

- żółtej gorączce (Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Demokratyczna Republika Konga - dawny Zair, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Kamerun, Kongo Liberia, Mali, Niger, Republika Środkowo-Afrykańska,  Ruanda, Sierra Leone, Togo, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Wybrzeże Kości Słoniowej); - Szczepienie przeciwko żółtej gorączce jest też bardzo ważne, jeżeli po pobycie w krajach, w których choroba występuje, albo tylko przejeżdżaniu przez nie, wybieramy się w rejony od niej wolne (np. Azja czy Australia) - brak stosownego dokumentu u podróżnych, w tym także u dzieci, równa się zatrzymaniu na granicy lub poddaniu kwarantannie, co ma zapobiec zawleczeniu choroby i wybuchowi ewentualnej epidemii - informuje rzecznika prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

- zakażeniom meningokokowym (dla pielgrzymów do Mekki lub Umrah w Arabii Saudyjskiej). Podobnie jak w przypadku szczepienia przeciw żółtej gorączce, dowód szczepienia przeciw meningokokom jest potrzebny przy dalszej podróży do krajów wolnych od tych zakażeń (np. Azja czy Australia). Zalecane szczepienia ochronne dla dzieci przed wyjazdem za granicę

Część szczepień ochronnych, mimo iż nie są wymagane przez władze krajów docelowych, są rutynowo zalecane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Są to np. szczepienia przeciwko:

- tężcowi, błonicy i krztuścowi - wzw B - zakażeniom Haemophilus influenzae typu B - polio - odrze (podawane zwykle w postaci szczepionki skojarzonej przeciwko odrze, śwince i różyczce) - ospie wietrznej - grypie - zakażeniom rotawirusowym - zakażeniom pneumokokowym - zakażeniom HPV

Warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy dawek przypominających lub czy nie przeoczyliśmy któregoś z tych szczepień u siebie lub dziecka. Inne szczepienia ochronne dla dzieci i dorosłych przed wyjazdem za granicę

Przed wyjazdem do egzotycznych krajów, ze względu na miejscowe ryzyko, zaleca się również zaszczepić siebie i dzieci przeciwko:

- WZW A - durowi brzusznemu - żółtej gorączce - zakażeniom meningokokowym - kleszczowemu zapaleniu mózgu - wściekliźnie - cholerze - japońskiemu zapaleniu mózgu

Szczepienia dzieci przed podróżą: kiedy?

To, kiedy powinniśmy przyjąć szczepienie ochronne przed wyjazdem za granicę zależy od jego rodzaju i liczby wymaganych dawek. Joanna Naroźniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie radzi, żeby koniecznie dopilnować przyjęcia wszystkich dawek przewidywanych w cyklu danego szczepienia:

- Jeżeli jest ich kilka, to trzecia najczęściej wypada po powrocie, a wtedy zwykle mamy inne sprawy na głowie - mówi. -  "Niedokończone" szczepienie nie daje pełnej odporności lub powoduje przedwczesne jej wygaśnięcie i przed kolejnym wyjazdem wszystko trzeba zaczynać od początku - przestrzega i dodaje:

-   Szczepienia przed wyjazdem są nie mniej ważne niż bilet czy paszport. Oszczędzą nam czasu i stresu (niewiele jest rzeczy gorszych niż nagła choroba w obcym kraju) oraz pieniędzy - profilaktyka zawsze kosztuje mniej niż leczenie.

konsultacja: Joanna Narożniak, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Copyright © Agora SA