Wróżby andrzejkowe 2017 - dla dzieci i dorosłych

Andrzejki 2017 już tuż-tuż! Wiecie, jakie są wróżby andrzejkowe dla dzieci (i ich rodziców)? Z nami poznacie najciekawsze wróżby na andrzejki i zabawy dla przedszkolaków - na pewno wybierzecie coś dla siebie.

Wróżby andrzejkowe to coś, co nierozłącznie jest związane z andrzejkami. Różnego zabawy, brane mniej lub bardziej na poważnie bawią małych i dużych. Wróżby miłosne, wróżby z kart, lanie wosku... Chyba każdy z nas, choć raz w życiu, tego próbował. Wróżb na andrzejki jest całe mnóstwo, my przedstawiamy te najpopularniejsze. Podobnie z zabawami dla przedszkolaków (z powodzeniem mogą bawić się także starsze dzieci i ich rodzice) – prezentujemy najciekawsze, naszym zdaniem, zabawy dla dzieci w domu.

Andrzejki 2017: kiedy je obchodzimy

Data jest stała: andrzejki świętujemy w wigilię świętego Andrzeja, czyli z 29 na 30 listopada. Andrzejki to wieczór wróżb, uczestnicy zabaw na różne sposoby pragną poznać swoją przyszłość.

W Polsce andrzejki obchodzone są od kilku pokoleń, chociaż dawniej zabawy andrzejkowe miały inny charakter niż teraz – wierzono, że tego dnia możemy poznać tajemnice przyszłości, świętowaniu andrzejek towarzyszyło wielkie skupienie. Dziś andrzejki to dużo śmiechu i dobrej zabawy, a przede wszystkim – mnóstwo andrzejkowych wróżb. I choć coraz mniej w nie wierzymy, patrzymy na przepowiednie z przymrużeniem oka, to dajemy się porwać chwili i andrzejkowym zabawom.

Andrzejki a katarzynki

Według dawnych zwyczajów, w andrzejki wróżyły panny. Wcześniej - w katarzynki (imieniny Katarzyny obchodzimy 25 listopada) - nad swoją przyszłością zastanawiali się kawalerowie. Dziś to wszystko zbiegło się w jedno i obydwie płcie sprawdzają, co się wydarzy w andrzejki.

Makijaż na Andrzejki. Wybierasz się na wieczór wróżb? Zobacz, jak pomalować się czarująco

Wróżby na andrzejki

Dawniej największą popularnością cieszyły się wróżby miłosne, dziś jesteśmy ciekawi wszystkiego, nie tylko skrywanych uczuć. Jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe? Przedstawiamy naszych faworytów.

Lanie wosku

Andrzejki bez lania wosku? To się nie liczy. Odgadywanie kształtu, jaki przyjmuje cień rzucany przez woskową figurę to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa. Co jest potrzebne?

  • Świeczki, z których należy wytopić wosk
  • Klucz z dużą dziurką
  • Miska z wodą
  • Lampka, która pomoże przy "rzucaniu cienia"

Jak wróżyć? Ciekły wosk (najlepiej, aby znajdował się w garnuszku z długą rączką), ostrożnie przelewamy przez dziurkę do klucza do miski z wodą. Gdy wosk zastygnie, wyjmujemy figurę i próbujemy odgadnąć – obserwując cień – co to takiego. Ten kształt to nasza przyszłość :) Pamiętajcie, że wosk jest gorący, małym wróżbitom muszą towarzyszyć dorośli.

Wróżba z jabłek

Wróżenie z jabłek to kolejna popularna zabawa andrzejkowa. Co jest potrzebne do tej wróżby?

  • Obieraczka (lub mały nożyk)
  • Jabłko

Jak wróżyć? Zadanie jest proste: obieramy jabłko tak, aby wężyk ze skórki był jak najdłuższy. Gdy już będziemy mieć długiego zawijasa rzucamy go za siebie – powinien przyjąć kształt litery. Jest to pierwsza litera imienia przyszłego ukochanego.

Wyścig butów

To chyba najlepsza wróżba andrzejkowa dla dzieci. Co potrzebujemy? Po jednym bucie od każdego z uczestników zabawy andrzejkowej. Buty ustawiamy w jeden za drugim (pięta jednego buta musi dotykać palców drugiego), zaczynając od miejsca najdalej odsuniętego od drzwi mieszkania. Buty z końca kolejki przestawiamy na początek, a tej osobie, której but pierwszy dotrze do mety, czyli przekroczy próg, spełni się największe marzenie.

Zabawy andrzejkowe z powodzeniem zastępują wróżenie ze szklanej kuli.Zabawy andrzejkowe z powodzeniem zastępują wróżenie ze szklanej kuli. fot. Shutterstock

Wróżba z kubeczków

Ta andrzejkowa wróżba (najczęściej w wersji bez pustego kubka) wykorzystywana jest także przy wielu innych okazjach, np. podczas świętowania pierwszych urodzin albo chrztu dziecka, jednak i podczas zabawy andrzejkowej ciężko się bez niej obejść. Co jest potrzebne?

  • Cztery kubeczki
  • Trzy przedmioty, które symbolizują różne rzeczy, mogą to być np.:
  • Obrazek lub różaniec, które symbolizują zakonne życie
  • Moneta, która symbolizuje życie w dostatku
  • Obrączka lub pierścionek, które symbolizują szybką zmianę stanu cywilnego

Trzy przedmioty, a cztery kubeczki? Tak, ponieważ jeden z nich będzie skrywał... pustkę, czyli symbol staropanieństwa/wiecznego życia w kawalerskim stanie.
Zasady tej wróżby na andrzejki są bardzo proste: przedmioty przykrywamy kubeczkami, mieszamy, uczestnicy zabawy odkrywają jeden wybrany przez siebie kubeczek – to co zobaczą symbolizuje ich przyszłość.

Wróżba z fusów

To wróżba andrzejkowa dla starszych miłośników kawy lub herbaty. Potrzebujemy wielbiciela tych napojów – a gdy już wypije, niech popatrzy w fusy, jakie zostały na dnie filiżanki, skrywają przyszłość.

Wróżba z serca

Wróżby andrzejkowe dzielą się na te dla dzieci i na te dla dorosłych. Ta wróżba należy do tej drugiej kategorii, chyba że małym wróżbitom będą pomagali ich opiekunowie. Jak wróżyć? Z kawałka brystolu (lub innej, nieprzezroczystej kartki papieru) wycinamy dwa serca – na jednym wypisujemy imiona męskie, na drugim – żeńskie. Uczestniczki zabawy andrzejkowej korzystają z serca z imionami chłopaków, uczestnicy – z imionami dziewczyn. Ta zabawa andrzejkowa polega na wbijaniu szpilki w serce, oczywiście w tę stronę bez imion, aby ich nie widzieć. Imię które przebijemy to imię naszego wybranka (lub wybranki).

Andrzejki w przedszkolu

W przedszkolu z powodzeniem można wykorzystać te same zabawy dla dzieci, które planujemy podczas domowych andrzejek. A lanie wosku możemy zastąpić inną andrzejkową wróżbą, np. przewidywaniem przyszłości za pomocą słomek. Każde z dzieci ozdabia fragment słomki (aby każdy potrafił rozpoznać swoją) – gotowe zostają rzucone na wodę znajdującą się w szerokim a płytkim naczyniu. Te osoby, których słomki się zetkną zostaną przyjaciółmi. Inną propozycją andrzejkowej wróżby dla dzieci jest wypisanie na karteczkach imion, na następnie losowanie – imię może odpowiadać nie tylko pierwszej miłości, ale i osobie, z którą zaprzyjaźni się w szkole, nowemu koledze poznanemu na placu zabaw itp. Jesteście ciekawi, w co jeszcze bawić się w andrzejki? Poznajcie nasze inne propozycje na andrzejkowe wróżby i zabawy.

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja" – dziś w andrzejki wróżą nie tylko panny, które mają nadzieje na szybkie zamążpójście. W zabawach andrzejkowych bierzemy udział wszyscy, w domu, w przedszkolu, w szkole. Andrzejkowe wróżby to doskonała okazja, aby pobyć razem, pośmiać się i popatrzeć na świat przez różowe okulary.

To z których wróżb na andrzejki skorzystacie w tym roku? :)

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA