Ferie w Małopolsce - garść atrakcji w regionie małopolskim

Ferii zimowych nie trzeba spędzać tylko na stokach narciarskich i u dziadków w rodzinnym domu. Ciekawych pomysłów na ferie jest o wiele więcej - choćby w samej Małopolsce. Ten region, którego stolicą jest dawna stolica Polski - Kraków, ma wiele do zaoferowania. Oto najlepsze propozycje na spędzenie przerwy zimowej nie tylko w samym Krakowie.

Ferie -  terminy ferii w poszczególnych województwach

Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. W 2020 roku wypadną w następujących terminach:

  • 13 stycznia - 26 stycznia w lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim, śląskim
  • 20 stycznia - 2 lutego w podlaskim, warmińsko-mazurskim
  • 27 stycznia - 9 lutego w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim, wielkopolskim
  • 10 lutego - 23 lutego w dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim.

Park w Inwałdzie

Inwałd Park to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, położone w pięknym regionie, jakim jest Małopolska. Jest to duży kompleks turystyczny składający się z kilku parków rozrywki: "Parku Miniatur Świat marzeń", "Parku średniowiecznego Warownia Inwałd", "Dinolandia" oraz "Ogrodu Jana Pawła II".

W Parku Miniatur Świat Marzeń można znaleźć zabytki charakterystyczne dla poszczególnych państw, które każdy mały i duży podróżnik powinien zobaczyć - oczywiście w wersji mini. W tym niezwykłym miejscu można w jeden dzień zrobić sobie zdjęcie pod wieżą Eiffla, obok muru Chińskiego, czy  gondoli pływającej po kanale wodnym otaczającym Plac św. Marka.

"Park Średniowieczny Warownia Inwałd" skrywa w sobie osadę wykonaną z drewna, salę tortur, zbrojownię oraz miejsca, które przenoszą turystów w średniowieczny czas. W tej części parku na najmłodszych czekają takie atrakcje, jak nauka lepienia naczyń z gliny, tkania czy zaplatania sznurków.

W Dinolandii zakochają się miłośnicy filmu "Jurassic Park", ale także dzieci, które tego filmu nie znają, a interesują się światem dinozaurów. Miejsce oferuje 50 modeli prehistorycznych gadów o różnych rozmiarach (największy ma 22-metrów i reprezentuje gatunek Memenchizaur). Poza tym, w obiekcie znajduje się minigolf, park linowy, są dmuchane zjeżdżalnie, małpi gaj, kule wodne i plaża, na której do wykonania jest szczególne zadanie - odkopanie szkieletu.

Ostatnia z wymienionych atrakcji, czyli "Ogród Jana Pawła II", to miejsce poświęcone pamięci polskiego papieża, który kochał Kraków i Małopolskę.

Kopalnia soli w Wieliczce

Kolejną atrakcją, której nie wolno pominąć planując zwiedzanie Małopolski, jest kopalnia soli w Wieliczce. Jest to zdecydowanie jedna z najciekawszych atrakcji w Polsce. Kopalnię rok do roku zwiedza prawie milion osób - zarówno dużych, jak i małych. Ma dziewięć poziomów, a najgłębszy mieści się na głębokości 327 m pod ziemią. Dla zwiedzających jest dostępne zejście do trzeciego poziomu kopalni, czyli na głębokość 135 m. Na zwiedzanie kopalni soli trzeba sobie zarezerwować ok. 1,5 godziny. Na jej terenie znajduje się również m.in. sanatorium i tężnia solankowa.

Właściciele kopalni nie zapomnieli o najmłodszych wizytorach. Dzieci będą zachwycone obejrzeniem krainy Solilandii, w której znajdują się postaci z popularnych bajek i są interesujące zagadki. Trasa pt. „Odkrywanie Solilandii” dedykowana jest dzieciom powyżej 5. roku życia, jednak organizatorzy zaznaczają, że nie ma ograniczeń wiekowych.

Termy Bukovina

Jedną z alternatyw dla jeżdżenia na nartach jest wizyta w termach. Słynne termy Bukovina to pomysł na spędzenie w atrakcyjny i rozrywkowy sposób czasu w gronie całej rodziny. Piękne widoki, szczególnie w zimowej scenerii. Jednak główną atrakcją term są gorące źródła, sauny i specjalnie organizowane seanse zapachowe w saunach, a także baseny różnej wielkości i głębokości z rozmaitymi zjeżdżalniami. Oprócz tego, dla dzieci organizowana jest nauka nurkowania – na basenie zewnętrznym lub wewnętrznym, w zależności od pogody. W takim miejscu relaks znajdą rodzice, którzy oprócz szaleństwa w basenie i czerpania radości z sauny, będą mogli wybrać się na aqua aerobic, a dzieci będą cieszyły się świetną rozrywką.

Na terenie kompleksu odbywa się "Noc basenów", czyli cykliczne show, które wiąże się z nadprogramowymi atrakcjami. Ta impreza to 4 godziny świetnej zabawy, ponad 2 000 000 litrów wody termalnej, 40 tysiące watów nagłośnienia. Całości dopełnia niezwykła oprawa wizualna wzbogacona pokazami tańca, projekcjami na ledowych ekranach i wyrzutnie ognia.

Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Zobacz wideo

Małopolskie zamki

Zwiedzanie zamków to atrakcja dla rodziców i dzieci - każdy z nich znajdzie coś dla siebie. Jeśli tylko macie dzieci, które są chętnie do zwiedzania tego typu zabytków, to w regionie Małopolski nie brakuje ciekawych zamków. Na zwiedzanie zapraszają zamek w Niedzicy, Czorsztynie albo Pieskowej Skale - wszystko zależy od tego, ile mamy czasu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.