1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Dary jesieni

Tekst Katarzyna Mitros
27.09.2006 10:57
Przyklejanie, ozdabianie

Przyklejanie, ozdabianie (Fot. Łukasz Zandecki / AG)

Liście i kasztany to znakomite tworzywo do zabawy. Dla małych, większych i całkiem dużych.
Czy jest milsze zajęcie podczas jesiennego spaceru aniżeli zbieranie kasztanów? Albo bieganie razem z liśćmi, które niesie wiatr? Zróbcie wielką stertę z opadłych liści i wdrapcie się na jej szczyt. Podrzućcie liście wysoko do góry i obserwujcie, jak spadając, wirują i tańczą. Poszukajcie liści żółtych i czerwonych. Maluch dołączy je do innych skarbów i zaniesie do domu. Dziecko nieco starsze poszuka liści o końcach ostrych lub zaokrąglonych, a najstarsze przyjrzy się ich brzegom. Niektóre są gładkie jak u bzu, inne ząbkowane jak u grabu czy lipy, a czasem - jak u brzozy

brodawkowatej - gładkie u nasady, a na górze ząbkowane. Znajdźcie również szkielety liści, których miękkie części zdążyły już zgnić. Czy w pobliżu jest drzewo, z którego pochodzą?

Dla zabawy i dla wprawy

DLA: Malucha

•  Kto się bawi w chowanego?

Potrzebne: koszyczek bez rączki lub plastikowe pudełko z otworkami, liście, kasztany.

Odwróć koszyk do góry dnem i ukryj pod nim kasztany lub liście. Zadanie dziecka polega na wypatrzeniu, co jest w środku. Sprawdź wcześniej, czy otwory są dostatecznie duże.

•  Lecą liście

Potrzebne: flanelowa tablica (umocuj filc albo flanelę na spodniej stronie starej szuflady czy kawałku dykty; przyda ci się jeszcze do wielu zabaw), kilka wyciętych z flaneli liści w dwóch kolorach.

Połóż tablicę na podłodze. Pokaż, jak sypać na nią flanelowe liście. Opowiedz dziecku bajeczkę. Na zakończenie ty zbierasz liście w jednym kolorze, a dziecko w drugim i je liczycie.

DLA: Starszego rodzeństwa

•  Memory

Potrzebne: tekturki jednakowej wielkości (potnij brystol lub pudełka po płatkach śniadaniowych albo kup karty katalogowe, a następnie oklej kolorowym papierem), liście różnych gatunków drzew, klej, szeroka przezroczysta taśma samoprzylepna, książka i arkusze białego papieru do wysuszenia liści.

Zmieszaj liście różnych drzew. Dziecko dobiera pary z tego samego drzewa, suszy je i nakleja na tekturki. Z pomocą dorosłego okleja je taśmą samoprzylepną. Teraz można odwrócić kartki liśćmi do dołu i zagrać w "Memory".

•  Mały paleobotanik

Potrzebne: ciastolina (masa solna z dodatkiem oleju), tacki styropianowe, płaska deseczka, liście różnych drzew.

Dziecko wypełnia tackę ciastoliną. Z tyłu przykleja nalepkę z nazwą liścia. Wyrównuje powierz- chnię (przyciskając deseczkę), układa na niej wybrany liść i odciska za pomocą deseczki. Tackę z odciskiem pozostawia do wysuszenia. W ten sposób może sobie zgromadzić kolekcję przypominającą skamieniałe odciski pradawnych roślin.

Pomysłowo, kasztanowo

DLA: Malucha

•  W kasztanowej kąpieli

Potrzebne: dziecięcy basenik do kąpieli, kasztany (dużo), papierowe torby, rolki po ręcznikach papierowych, kubeczki plastikowe, ewentualnie samochód ciężarowy (oczywiście zabawka) albo wózek dla lalek, torba.

Dziecko nabiera kasztany z papierowej torebki rączkami lub kubeczkiem i wsypuje do baseniku. Może je również przywozić ciężarówką albo wózkiem dla lalek z drugiego końca pokoju. Wchodzi do basenu, zanurza dłonie w kasztanach, bawi się nimi, przesypuje przez papierowe rolki itp. Zabawa staje się ciekawsza, jeśli dzieci jest dwoje (trzeba tylko pilnować, żeby nie rzucały w siebie kasztanami).

•  Szybko i wolno

Potrzebne: kasztany, okładka z zeszytu lub inna tekturka, rolki po ręcznikach papierowych, grabki, pędzelki...

Dorosły i dziecko siadają naprzeciw siebie w rozkroku. Na komendę "toczę się szybko" lub "toczę się wolno" turlają do siebie kasztany. Potem próbują różnych sposobów wprawiania kasztanów w ruch: dmuchania, staczania po równi pochyłej (daszek ze zgiętej okładki), popychania grabkami, turlania w tunelu z rolki itp.

DLA: Starszego rodzeństwa

•  Głodny potwór

Potrzebne: kasztany, duże pudło, nożyczki, farby, klej, taśma samoprzylepna, liście, papier kolorowy, pudełka, rolki po papierze toaletowym.

Dzieci robią potwora: malują duże pudło i doklejają do niego różne przygotowane rzeczy. Dorosły wycina mu wielkie usta. Teraz na zmianę karmią głodnego potwora, celując w otwór kasztanami (w prostszej wersji celują do plastikowego wiadra).

•  Spadający kasztan

Potrzebne: szczotka do zamiatania na kiju.

Dwoje dorosłych trzyma szczotkę poziomo i delikatnie nią kołysze. Dziecko-kasztan trzyma się rączkami drążka tak długo, jak może, w końcu jednak spada jak każdy przyzwoity kasztan. Na miękkim dywanie może się też poturlać.

Przyklejanie, ozdabianie

DLA: Malucha

•  Sznur korali

Potrzebne: kasztany z przewierconymi otworami, sznurek z końcówką pokrytą parafiną lub bardzo długie sznurowadło.

Dziecko nawleka kasztany na sznurek. Aby się nie zsunęły, dorosły mocuje pierwszy nanizany kasztan.

•  Wirowanie z wiatrem

Potrzebne: paski z brystolu, liście, klej, taśma samoprzylepna, lustro, cieniutka zwiewna szmatka z dziurą w środku (np. ze starej koszuli nocnej), muzyka.

Dziecko przykleja liście do paska z brystolu. Dorosły mocuje je dodatkowo taśmą samoprzylepną i skleja opaskę. Dziecko staje przed lustrem i wkłada ją sobie na głowę (nie wszystkie dwulatki to lubią). Ubiera się w szmatkę. Przy dźwiękach muzyki toczy się po podłodze, biega, kręci jak liść na wietrze, a gdy muzyka milknie, spada na ziemię (przewraca się na podłogę). Kiedy zabrzmi znowu, podejmuje zabawę.

DLA: Starszego rodzeństwa

•  Klejnoty

Potrzebne: świeży liść, szkielety liści, miseczki, soda, farby, pędzelki, klej, kolorowa krepina...

Dziecko zanurza świeży liść w gorącej wodzie z sodą (ostrożnie!). Po kilku godzinach soda wytrawi miękkie części liścia i zostanie szkielet (trzeba go opłukać wodą).

Czy nie przypomina ażurowej broszki? Dziecko robi ozdoby własnego pomysłu, używając szkieletów liści znalezionych na spacerze.

•  W kasztanowym mieście

Potrzebne: papierowe pudełka po chusteczkach jednorazowych (albo mniejsze), rolki po papierze toaletowym, nożyczki, farby, pędzelki, klej, taśma samoprzylepna, kasztany, wykałaczki...

Dziecko buduje miasteczko - domki z pudełek (dorosły pomoże wyciąć otwory na drzwi i okna), jezdnię i trawniki, np. z papieru. W domkach zamieszkają kasztanowe zwierzątka i ludziki zrobione według własnego projektu dziecka, które wymyśla ich przygody. Można je opowiadać i nagrywać na dyktafon.

•  Liściaste pieczątki

Potrzebne: suche i świeże liście o różnych kształtach, gąbka do zmywania, farba plakatowa lub akrylowa (nie powinna jednak być zbyt rzadka), kartka papieru.

Nasączcie lekko farbą gąbkę do zmywania. Dziecko najpierw przykłada liść do niej, a potem do kartki. Czy odbity ślad przypomina liść? Dziecko wypróbowuje różne liście. Czy wyraźniej odbijają się liście suche, czy świeże?

Możecie też przygotować kilka gąbek i każdą nasączyć farbą w innym kolorze.

Gotowanie, czarowanie

DLA: Malucha

•  Zupa z liści

Potrzebne: garnek, drewniana łyżka, liście, plastikowa miseczka, łyżeczka, lalki, masa solna, taśma samoprzylepna lub kawałki sznurka.

Dziecko rwie liście na kawałki, wrzuca do garnka, miesza, "nalewa" zupę do miseczki, "częstuje" nią domowników, zaprasza na obiad lalki lub ulepione z masy solnej gąsienice. Z pomocą dorosłego robi gołąbki z nadzieniem z masy solnej (oklej je taśmą, aby się nie rozpadły).

•  Zrywanie liści

Potrzebne: pięć liści z pętelkami ze sznurka dowiązanymi do ogonków

Dorosły szeroko rozstawia palce i wiesza na nich liście (za pętelki), a dziecko je zdejmuje. Możesz wymyślić do tego jakąś historyjkę albo scenkę. Przy okazji poćwiczcie liczenie.

DLA: Starszego rodzeństwa

•  W Akademii Pana Kleksa

Potrzebne: liście czerwonej kapusty, dzbanek z gorącą wodą, salaterka, trzy przezroczyste miseczki, cytryna, soda.

Dziecko rwie na małe kawałeczki czerwoną kapustę. Dorosły zalewa ją wrzątkiem. Po kilku godzinach płyn nabierze intensywnego koloru. Dziecko rozlewa go do trzech przezroczystych miseczek i czaruje: do jednej dodaje sody, do drugiej soku z cytryny i... kolory się zmieniają. Czy są w domu i inne czarodziejskie substancje?

•  Liściowe ciasteczka

Potrzebne: składniki na ciasto (na kruche ciasteczka czy pierniczki), mocne plastikowe nożyki, blaszka do pieczenia, wałek.

Dziecko wałkuje ciasto na placek, wycina plastikowym nożykiem kształty liści (patrząc na wzory). Z pomocą dorosłego piecze, studzi i częstuje domowników. Oczywiście samo też zajada.

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX