Dary jesieni

Tekst Katarzyna Mitros
27.09.2006 , aktualizacja: 02.03.2007 16:44
A A A Drukuj
Przyklejanie, ozdabianie

Przyklejanie, ozdabianie (Fot. Łukasz Zandecki / AG)

Liście i kasztany to znakomite tworzywo do zabawy. Dla małych, większych i całkiem dużych.
Czy jest milsze zajęcie podczas jesiennego spaceru aniżeli zbieranie kasztanów? Albo bieganie razem z liśćmi, które niesie wiatr? Zróbcie wielką stertę z opadłych liści i wdrapcie się na jej szczyt. Podrzućcie liście wysoko do góry i obserwujcie, jak spadając, wirują i tańczą. Poszukajcie liści żółtych i czerwonych. Maluch dołączy je do innych skarbów i zaniesie do domu. Dziecko nieco starsze poszuka liści o końcach ostrych lub zaokrąglonych, a najstarsze przyjrzy się ich brzegom. Niektóre są gładkie jak u bzu, inne ząbkowane jak u grabu czy lipy, a czasem - jak u brzozy

brodawkowatej - gładkie u nasady, a na górze ząbkowane. Znajdźcie również szkielety liści, których miękkie części zdążyły już zgnić. Czy w pobliżu jest drzewo, z którego pochodzą?

Dla zabawy i dla wprawy

DLA: Malucha

•  Kto się bawi w chowanego?

Potrzebne: koszyczek bez rączki lub plastikowe pudełko z otworkami, liście, kasztany.

Odwróć koszyk do góry dnem i ukryj pod nim kasztany lub liście. Zadanie dziecka polega na wypatrzeniu, co jest w środku. Sprawdź wcześniej, czy otwory są dostatecznie duże.

•  Lecą liście

Potrzebne: flanelowa tablica (umocuj filc albo flanelę na spodniej stronie starej szuflady czy kawałku dykty; przyda ci się jeszcze do wielu zabaw), kilka wyciętych z flaneli liści w dwóch kolorach.

Połóż tablicę na podłodze. Pokaż, jak sypać na nią flanelowe liście. Opowiedz dziecku bajeczkę. Na zakończenie ty zbierasz liście w jednym kolorze, a dziecko w drugim i je liczycie.

DLA: Starszego rodzeństwa

•  Memory

Potrzebne: tekturki jednakowej wielkości (potnij brystol lub pudełka po płatkach śniadaniowych albo kup karty katalogowe, a następnie oklej kolorowym papierem), liście różnych gatunków drzew, klej, szeroka przezroczysta taśma samoprzylepna, książka i arkusze białego papieru do wysuszenia liści.

Zmieszaj liście różnych drzew. Dziecko dobiera pary z tego samego drzewa, suszy je i nakleja na tekturki. Z pomocą dorosłego okleja je taśmą samoprzylepną. Teraz można odwrócić kartki liśćmi do dołu i zagrać w "Memory".

•  Mały paleobotanik

Potrzebne: ciastolina (masa solna z dodatkiem oleju), tacki styropianowe, płaska deseczka, liście różnych drzew.

Dziecko wypełnia tackę ciastoliną. Z tyłu przykleja nalepkę z nazwą liścia. Wyrównuje powierz- chnię (przyciskając deseczkę), układa na niej wybrany liść i odciska za pomocą deseczki. Tackę z odciskiem pozostawia do wysuszenia. W ten sposób może sobie zgromadzić kolekcję przypominającą skamieniałe odciski pradawnych roślin.

Pomysłowo, kasztanowo

DLA: Malucha

•  W kasztanowej kąpieli

  • Dary jesieni konwaliadalia 29.09.09, 16:45

    moj syn uwielbia zabawy w ludziki z kasztanów i czeka na nie przeokropnie:). polecam fajn strone dla dzieciakow nietylkodzieciaki.pl»