20 pomysłów na świętowanie Dnia Dziecka

Nie trzeba wydawać fortuny, nie trzeba kupować najdroższych zabawek. Trzeba - włożyć trochę wysiłku w przygotowania, by TEN DZIEŃ był naprawdę niezwykły, wspaniały i niezapomniany.

Czym obdarować nasze dzieci w tym dniu? Z pewnością będą zadowolone, gdy dostaną jakiś prezent, ale od samych prezentów ważniejsza jest atmosfera. A to już nie zależy od ilości pieniędzy, lecz od naszych chęci i pomysłowości.

Może powinniśmy poprzedniego wieczoru udekorować mieszkanie (baloniki, trochę serpentyn i duży transparent: "Dzień Dziecka - dziś rządzą dzieci"), a rano podać dzieciom niezwykłe śniadanie. Albo zróbmy wspaniałe przyjęcie z lubianymi przez dziecko smakołykami. Albo wybierzmy się do lasu. Po prostu przygotujmy ten dzień DLA NICH i spędźmy go Z NIMI.

Pierwszy czerwca to zwykle festiwal zakupów, rewia zabawek, ruina dla kieszeni i okazja do zagracania dziecinnych pokoi. Zmęczeni wystawaniem w kolejkach dziadkowie, ojcowie i mamy gotowi są w końcu kupić cokolwiek, byle tylko dopełnić dorocznego obowiązku. Ale czego tak naprawdę chcą dzieci? Zapytaliśmy o to samych zainteresowanych.

W Dniu Dziecka dla przedszkolaka okazało się, że najbardziej w cenie jest OBECNOŚĆ TATY W DOMU. Błażej chciałby grać z ojcem w "Chińczyka", Ola - we wszystkie gry, a Lila nawet spróbowałaby z tatą pobawić się lalkami.

Wiele dzieci najbardziej ze wszystkiego uwielbia być Z RODZICAMI NA DWORZE. Anetka najchętniej na działce, gdzie tata pomógłby zbudować jej, siostrom i bratu domek do zabawy. Marcin marzy o zbudowaniu z tatą drewnianej łodzi, tak dużej, żeby mogli nią latem wypłynąć wraz z mamą na morze. Michał i Dominik chcieliby ze swoimi tatami pojeździć konno. Adaś chciałby zagrać w piłkę (dla mamy nie ma propozycji, bo mama najlepiej gra w kapsle).

Ewa w Dniu Dziecka chce pościgać się z tatą: na pewno to ona wygra, bo bardzo szybko biega. A Piotrek chciałby po prostu POJECHAĆ DO LASU. O tym samym marzy Asia: w czasie wakacji była z rodzicami na leśnym spacerze, bawili się w chowanego - chciałaby to powtórzyć.

Jeśli zabawy z mamą, to koniecznie coś "extra", coś, na co normalnie mama nie ma czasu: dziewczynki najbardziej w Dniu Dziecka chciałyby BAWIĆ SIĘ W SZYCIE. Iza chce z mamą uszyć pluszowego misia i ubranka dla lalki. Miłka - czarownicę i czarnego kota, żeby się bawić w teatrzyk. Tata też może wziąć w tym udział, ale niekoniecznie. Paulinka chciałaby uszyć z materiału księżniczkę, a Sylwia przytulankę-pluszowankę.

Monisia chciałaby Z MAMĄ I Z TATĄ poskładać z papieru rodzinę pingwinów. Asia chce zrobić kalendarz (ma już kartki i portrety miesięcy, ale nie potrafi sama wpisać cyferek oznaczających dni). Maciek z mamą i tatą chętnie ulepiłby smoka z plasteliny albo dinozaury - "w ogóle niech każdy robi, co chce". Asia ulepiłaby pełno ludków, a Jacek chciałby z tatą zrobić statek z papieru.

Z rodzicami nie trzeba koniecznie zajmować się czymś niezwykłym, żeby było świetnie: WYSTARCZY BYĆ RAZEM, grać w nogę albo w "Narysuj i zgadnij". Tego jednego dnia tata z mamą mogliby dołączyć do zabawy w coś, co zwykle robią dzieci: Kasia zbudowałaby z nimi z klocków dom dla lalek, a Ola zapełniałaby kolorowanki.

Ani jedno dziecko nie powiedziało: "Chcę iść do sklepu z zabawkami i wybrać sobie, co tylko zamarzę".

Zobacz wideo

20 pomysłów na świętowanie Dnia Dziecka

Żeby Dzień Dziecka był niezapomniany, wystarczą dobre chęci, zapał i kilka pomysłów. Dzieci nie potrzebują drogich prezentów. Potrzebują naszego czasu, uwagi, obecności. Poczucia, że robimy coś razem z nimi i dla nich, bo je kochamy, lubimy, bo są dla nas ważne, bo chcemy im sprawić przyjemność, bo lubimy spędzać z nimi czas.

1. Śniadanie do łóżka

Domowe przysmaki własnoręcznie przygotowane przez mamę i tatę, podane na pięknie nakrytej tacy to miły początek tego szczególnego dnia.

2. Telegram do malucha

Trzeba go wysłać dzień lub dwa dni wcześniej. Na dzieciach robi piorunujące wrażenie. Przyniesie go rano prawdziwy pan listonosz, zapyta o pannę Marysię czy pana Jasia i wręczy dziecku ozdobny blankiet z wierszykiem lub życzeniami od mamy i taty. Telegramy mogą też przysłać babcia i dziadek oraz dalsza rodzina.

3. List-laurka

Co każdy maluch chciałby usłyszeć od mamy i taty? Że jest ważny, kochany, że lubimy spędzać z nim czas. Napiszmy o tym - wierszykiem lub prozą, z obrazkami lub bez, jak najprościej. Niektóre dzieci przechowują takie listy jak największe skarby i domagają się wielokrotnego odczytywania.

4. Wycieczka rowerowa

Koniecznie całą rodziną. Może w okolicy są jakieś piękne miejsca, które nasze dziecko szczególnie lubi. Częste postoje można urozmaicić liścikami, obrazkami lub małymi prezencikami ukrytymi wcześniej na trasie wycieczki.

5. Piknik

Wystarczy koc, kosz piknikowy pełen ulubionych smakołyków i jakaś łączka albo leśna polana. W zależności od zainteresowań i wieku dzieci atrakcją może być turlanie się po trawie, zapasy z tatą, włażenie na drzewa, gra w piłkę, obserwowanie robaczków przez lupę albo podglądanie ptaków przez lornetkę.

Dobre na piknik - pomysły Agnieszki Kręglickiej >>

6. Puszczanie latawców

Najpierw trzeba je wspólnie zrobić - dwie skrzyżowane lekkie listewki, półprzezroczysta kalka z pięknym malowidłem, długi kolorowy ogon. Potrzebny będzie też kawałek otwartej przestrzeni, trochę wiatru i znakomita zabawa gwarantowana.

Jak zrobić latawiec? Zobacz naszą instrukcję wideo >>

7. Wyprawa na basen

Wygłupy w wodzie z mamą i tatą to duża frajda. Dla malutkich dzieci warto wybrać basen z cieplejszą wodą, starszym spodobają się zjeżdżalnie i wodospady.

8. Dom w namiocie

Namiot możemy rozbić we własnym ogrodzie, u dziadków, na działce. Dla starszych dzieci atrakcją będzie spanie w namiocie na materacach i w śpiworach oraz (to duże wyzwanie) gotowanie na ognisku i inne traperskie przyjemności, np. zbieranie chrustu.

9. Podchody

Warto je zorganizować z zaprzyjaźnionymi dziećmi i ich rodzicami. Ważne, żeby starannie przygotować trasę i dostosować stopień trudności do wieku i temperamentu dzieci. Im młodsze maluchy, tym częściej zaplanujmy postoje, znaki, wskazówki i inne atrakcje.

10. Wyprawa po skarb

Do drewnianego kuferka pakujemy skarby - mogą to być np. duże, kolorowe korale z hinduskiego sklepu kupowane na sztuki, półszlachetne kamienie, muszle. W wersji dla młodszych dzieci zakopujemy kuferek w ogrodzie lub na działce i wręczamy piękną, stylizowaną mapę z oznaczoną drogą prowadzącą do skarbu oraz różnymi zadaniami, przygodami i utrudnieniami. Starszym dzieciom można zorganizować dłuższą wyprawę, np. do najbliższej leśniczówki, gdzie wcześniej, w porozumieniu z leśniczym, zakopaliśmy skarby.

11. Wycieczka w nieznane

Przyjemność dla trochę starszych dzieci. Wstajemy rano i wyruszamy samochodem lub pociągiem, trzymając w tajemnicy cel podróży. W zależności od tego, w jakim regionie mieszkamy, po kilkugodzinnej podróży możemy znaleźć się nad morzem, w górach, nad jeziorem, w prawdziwej puszczy albo w starym zamczysku.

Fascynujące dla dzieci, ciekawe dla rodziców - niezwykłe miejsca w Polsce >>

12. Wielki bal

Szczegóły i oprawa zależą od naszej inwencji - można np. zrobić bal przebierańców, na który dorośli przebiorą się za dzieci, a dzieci za dorosłych. Można zbudować z kartonowych pudeł zamek i przebrać balowiczów za rycerzy, księżniczki i smoki albo (dla najmłodszych) pobawić się w farmę, dżunglę lub podwodny świat, poprzebierać maluchy i dorosłych za różne zwierzaki i balować w zaimprowizowanej obórce, wśród lian lub w gąszczach wodorostów.

Urządzamy kinderbal - pomysły na zabawy >>

13. Domowa cukiernia

Cała rodzina wspólnie robi coś, co dzieci szczególnie lubią - domowej produkcji lody, babeczki czekoladowe, krówki, kruche ciastka z truskawkami.

Domowe lody i inne zimne desery >>

14. Muzeum

Niektórym dzieciom wielką przyjemność sprawi wizyta w Muzeum Techniki albo w Muzeum Ziemi lub Ewolucji. Warto oczywiście dokładnie sprawdzić wcześniej, jakie są wystawy i wypytać o dodatkowe atrakcje - pokazy, samodzielnie przeprowadzane doświadczenia.

15. Szałas

Budujemy go wszyscy razem w ogrodzie, na działce, w lesie. Powinien mieć przemyślaną solidną konstrukcję - wtedy będzie służył do zabawy przez całe lato. Można go umeblować prostymi siedzonkami i stolikiem z pieńków. W takim szałasie można się bawić, jeść podwieczorek, a nawet nocować.

16. Teatr

Maluchy, które lubią przedstawienia, będą zachwycone. W niektórych teatrach można wcześniej zamówić rozmaite atrakcje - np. spotkanie z aktorami, zwiedzanie teatru "od kuchni", zabawy, małe przyjęcie.

17. Zabawa na całego

Na pewno wiesz, czym pasjonuje się twoje dziecko i na jakie zabawy najczęściej cię namawia. Może uwielbia Kubusia Puchatka, Muminki, Harry`ego Pottera? Zainscenizujmy zabawę w ulubionych bohaterów - z przebraniami, dekoracjami, rekwizytami. Niech dziecko obudzi się w Stumilowym Lesie, w Dolinie Muminków, w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. A najważniejsze, żebyśmy się sami dobrze bawili.

18. Teatrzyk domowy

Z dwoma lub trzema parami zaprzyjaźnionych rodziców przygotowujemy inscenizację jakiejś bajki z prawdziwymi kostiumami i dekoracjami. Dzieci na widowni, rodzice na scenie, no i oczywiście bilety, programy, szatnia z numerkami. Może przy okazji odkryjemy w sobie aktorskie talenty?

19. Przebieranki

Potrzebne będzie wielkie pudło śmiesznych, charakterystycznych ubrań, aparat fotograficzny, najlepiej taki, w którym od razu można obejrzeć zdjęcia, i dużo fantazji. Do tej zabawy warto zaprosić większą grupkę dzieci i rodziców - wtedy maluchy szybciej się rozkręcają.

20. Ognisko

To dobre, uspokajające zakończenie dnia pełnego wrażeń. Możemy przygotować różne przysmaki do pieczenia (szaszłyki, kartofle, kiełbaski), możemy po prostu posiedzieć, porozmawiać, pośpiewać piosenki, popatrzeć w gwiazdy.

Piknik przy ognisku - przepisy Agnieszki Kręglickiej >>

Szukasz pomysłu na prezent na Dzień Dziecka? Zajrzyj tutaj: najciekawsze prezenty dla dzieci

Więcej o:
Copyright © Agora SA