Urządzamy kinderbal

20 pomysłów na zabawy, dzięki którym przyjęcie urodzinowe będzie najwspanialszym prezentem.

W czasie każdej imprezy dla najmłodszych najważniejsze jest, żeby dzieci nie zaczęły się nudzić. I nie chodzi tu o zaganianie ("No ,pobawcie się w coś ") ani o pokój pełen zabawek. Przyjęcie trzeba wcześniej zaplanować: ustalić listę gości i zaprosić ich odpowiednio wcześniej, zdecydować, czy dorośli też będą brali w nim udział, przygotować poczęstunek i obowiązkowy tort ze świeczkami, kupić baloniki i krepinę, a także drobne prezenty na nagrody, udekorować pokój, a przede wszystkim zorganizować atrakcyjne zabawy odpowiednie do wieku dzieci.

Klasyka dla dwulatków

Takie maluchy świetnie się bawią, kiedy w rytm piosenek czy wierszyków muszą coś robić albo pokazywać, naśladując dorosłego. Dobry jest stary

Ojciec Wirgiliusz ", "Baloniku nasz malutki..." czy "Stoi różyczka...". Uwaga, dwulatki wytrzymają na przyjęciu nie dłużej niż godzinę; lepiej też nie zapraszać więcej niż pięcioro dzieci.

Chybotliwa wieża

Potrzebne będą jak największe klocki (lub tekturowe pudełka, np.po kremach). Dzieci siedzą w kręgu. Każde po kolei dokłada jeden klocek do budowanej na środku wieży. Kiedy wieża się przewróci, kolejne dziecko zaczyna budowę od nowa.

Na farmie

Dzieci siadają wokół ciebie, a ty przydzielasz każdemu rolę jakiegoś zwierzęcia, np.krowy,konia,kota czy kury oczywiście w waszej gromadce może być kilka zwierząt jednego gatunku), zaczynasz opowiadać historyjki z życia na farmie. Za każdym razem, kiedy wymienisz jakieś zwierzę, odpowiednie dziecko naśladuje jego głos. Im częściej będą się pojawiać nazwy zwierząt, tym radość większa. Prawdziwy entuzjazm wybucha, gdy zwierzęta muszą "mówić" jednocześnie.

Króliczki

Dzieci przy muzyce kicają po podłodze. Kiedy muzyka milknie, wołasz: Lisek na łące!". Króliki muszą zastygnąć w bezruchu, dopóki nie odwołasz niebezpieczeństwa. Te, które się poruszą, wypadają z gry.

Włóż kapelusz

Potrzebnych będzie dużo czapek i kapeluszy. Dzieci stoją w kręgu i przy dźwiękach muzyki podają sobie jakieś nakrycie głowy. Kiedy muzyka przestaje grać,dziecko, które zostanie z czapką w ręku, wkłada ją sobie na głowę. A potem znów: dorosły włącza muzykę, dzieci podają sobie następną czapkę itd. Śmiesznie jest wtedy, gdy któreś z dzieci musi zakładać jedną czapkę na drugą.

Talerz smakołyków

To odmiana poprzedniej zabawy. Dzieci podają sobie talerz, na którym są orzechy, suszone owoce, cząstki pomarańczy itp. Kiedy muzyka przestaje grać, osoba, która trzyma talerz, może zjeść to, na co ma ochotę.

Ciepło, zimno

Dobrze znana zabawa. Jedno z dzieci wychodzi na chwilę z pokoju, a ty chowasz np.pomarańczę. Potem wszyscy naprowadzają poszukiwacza na właściwe miejsce, wołając "ciepło " lub "zimno ". Zadbaj tylko, żeby wszystkim dzieciom udało się coś znaleźć.

Worek pełen skarbów

Wcześniej trzeba przygotować paczuszki z maleńkimi prezentami dla uczestników. Wystarczą drobiazgi (podpowiedzi znajdziesz na następnej stronie), byle ładnie zapakowane. Wnieś do pokoju worek ze "skarbami ". Każde dziecko dostaje prezent, kiedy coś zaprezentuje: zaśpiewa piosenkę, powie wierszyk, zrobi straszną minę lub fikołka.

Loteryjka

A to czysty hazard. Dzieci losują karteczki z cyframi (lub z prostymi obrazkami) i otrzymują w zamian za swoją karteczkę prezencik oznaczony tym samym numerem lub znaczkiem.

Jeż

Potrzebny będzie duży kawałek materiału, np.prześcieradło. Dzieci zamykają oczy, obracają się trzy razy wokół siebie i zwijają w kłębek na podłodze jak małe jeże. Sprawdź, czy nikt nie podgląda, i nakryj jedno dziecko prześcieradłem. Wszyscy, z wyjątkiem zakrytego jeża, otwierają oczy i zgadują, kogo brakuje. Nie wolno przy tym jeża dotykać. Czasem możesz trochę podpowiedzieć: "To dziewczynka, a jej imię zaczyna się na literę K ".

Kolorowe kąciki

Przed przyjęciem trzeba wybrać w pokoju kilka miejsc i każde z nich oznaczyć innym kolorem, wieszając np.baloniki i paski krepiny. Dzieci chodzą w rytm muzyki po pokoju. Kiedy muzyka przestaje grać, wołasz np."czerwony ", a dzieci muszą pobiec do odpowiedniego kącika.

Jakie to zwierzę

Schowaj się za przymkniętymi drzwiami i kolejno naśladuj głosy różnych zwierząt. Dzieci zgadują, czyj to głos. Można naśladować nie tylko psa, kota, kurę i świnię, lecz także lwa, osła, dzika, wilka i...rybę.

Portreciści

Pięcio-i sześciolatkom możesz zaproponować rysowanie portretu własnej mamy. Potem każda mama musi odgadnąć, które dzieło ją przedstawia. Dobrze jest powiesić na ścianie lub drzwiach szafy duże arkusze pakowego papieru, żeby dzieci mogły na nich rysować.

Urodzinowe czapki

Potrzebne będą papierowe torebki lub duże koperty, kredki, flamastry, a także wycięte z kolorowego papieru kółka, gwiazdki i trójkąty. Na początku przyjęcia każde dziecko dostaje torebkę, którą samo ozdabia, a potem zakłada na głowę jako "wspaniały urodzinowy kapelusz ". Rozmiar można dostosować, spinając torebkę np.biurowym spinaczem.

Chaps za jabłko

Przygotuj dużą miednicę z wodą i kilka jabłek. Dzieci próbują wyłowić jabłka z miski samymi ustami. Żeby było trudniej, pourywaj wcześniej ogonki. Można też polować na jabłka wiszące na wysokości twarzy maluchów.

Medaliony

Na dzień przed balem przygotuj z mąki (1 szklanka), soli (1/2 szklanki) i wody (1/2 szklanki) masę solną (przechowaj ją w lodówce owiniętą w folię). Zrób jej tyle, żeby każde dziecko dostało kulkę wielkości średniego jabłka i mogło z niej ulepić np. jakieś zwierzątko. Na koniec zaproponuj, żeby wszyscy zrobili sobie pamiątkowe medaliony z odciskiem własnej dłoni.

Nakarm mnie

Dwoje wylosowanych dzieci karmi się wzajemnie z zawiązanymi oczami. Może nie jogurtem z łyżeczki, ale na przykład wafelkiem (dzieci się nie pobrudzą, a wolną ręką będą mogły namacać twarz karmionego).

Konkurs rysunkowy

Przyklej taśmą do ściany lub szafy dużą kartkę papieru, a kolejne dzieci z zawiązanymi oczami niech spróbują narysować tam grubymi kredkami np.misia (na podstawie podpowiedzi widzów). Odmiana tej zabawy polega na przyczepianiu namalowanemu zwierzęciu ogona. Zwycięża ten, kto był najbliżej.

Mumia

Każde dziecko dostaje kartkę papieru i rysuje na niej jeden wagonik albo segment stonogi (solenizant - lokomotywę lub głowę). Po podpisaniu rysunki połącz i przyklej na ścianie.

Stonoga

W każdej z trzyosobowych drużyn jedno dziecko jest "mumią ", którą pozostałych dwoje dzieci owija szczelnie papierem toaletowym jak bandażem (wystarczą dwie rolki na drużynę, byle nie perforowanego, bo się drze). Wygrywa drużyna, która zrobi to najszybciej i najdokładniej. Kiedy mumie zostaną już odwinięte, wręcz dzieciom foliowe torby i natychmiast ogłoś nowy konkurs - na jak najszybsze pozbieranie podartych resztek papieru.

Więcej o:
Copyright © Agora SA