DO WYBORU, DO KOLORU

RODZICE W AKCJI

Wybierajcie produkty przeznaczone dla dzieci poniżej trzeciego roku życia.

Większość z nich jest zmywalna - można je łatwo usunąć zarówno z ciała i ubrania dziecka, jak i ze ścian czy mebli (wyjątkiem są flamastry do tkanin, którymi można trwale ozdobić ubranie). Wszystkie wykonane są z nietoksycznych substancji, nie zawierają glutenu - maluchowi nic nie grozi, jeśli pogryzie kredkę lub obliże palce umoczone w farbie czy kleju. Specjalne nożyczki dla dzieci są dostosowane do małych rączek, mają zaokrąglone końcówki i nie sposób się nimi skaleczyć. Już dwulatek poradzi sobie z nożyczkami, wcześniej jednak musicie pokazać mu, jak się nimi posługiwać, i wytłumaczyć, że używając nożyczek, trzeba siedzieć przy stole, a nie chodzić czy biegać.

Pokażcie dziecku różne techniki.

Pozwólcie rysować pastelami i malować farbami. Za każdym razem wprowadzajcie do zabaw plastycznych nowy element. Może dziecku spodoba się malowanie palcami? Lepienie z plasteliny, samoutwardzalnej gliny lub masy solnej? A może wspólnie ozdobicie duży karton, przekształcając go w dom, namiot lub pojazd kosmiczny? Wasze propozycje muszą być dostosowane do wieku dziecka - oczekując zbyt wiele, łatwo je zniechęcicie.

Pokażcie, jak stworzyć coś z niczego .

Do tworzenia wyjątkowych prac plastycznych może wam się przydać niemal wszystko, co do tej pory uznawaliście za śmieci: papiery o różnych kolorach i fakturach (kartony, fragmenty starych gazet, kopert, pocztówek), tekturowe rolki po papierze toaletowym, materiałowe wstążki, folia aluminiowa, sznurki, plastikowe pojemniki po jogurtach... Możecie ze starych gazet wyciąć postaci i przedmioty, a później przykleić je na kartkę, tworząc kolaż. Zróbcie pieczątki z ziemniaka i zobaczcie, jak fajnie jest stemplować czystą kartkę papieru. Do lepienia i ugniatania, poza specjalnymi masami plastycznymi, wykorzystajcie... ciasto. Przykłady interesujących recyklingowych zabaw plastycznych znajdziecie w internecie, np. na blogach: alittlelearningfortwo.blogspot.com oraz pomyskowo.blogspot.com.

Gdzie się bawić?

Nie jesteście pewni, czy dwulatek poradzi sobie z farbami? Zastanawiacie się, jak zachęcić dziecko do rysowania?

Rozejrzyjcie się po pracowniach malarskich w waszych miastach, po galeriach, osiedlowych klubach malucha i domach kultury, w których coraz częściej aktywni zawodowo artyści plastycy prowadzą zajęcia dla małych dzieci (od 2. roku życia). Już sama aura pełnej sztalug i obrazów pracowni rozbudza wyobraźnię i zachęca do niczym nieskrępowanej twórczej aktywności. Takie zajęcia - poza tym, że rozwijają zdolności plastyczne i manualne - są okazją do poznania nowych środków ekspresji i technik plastycznych oraz do pracy w grupie. Warsztaty, często urozmaicane muzyką, grami i zabawami, będą atrakcją dla dzieci, a dla was - kopalnią pomysłów na to, jak aktywnie i twórczo możecie spędzać z dziećmi czas.

KRAKÓW:

Mały Klub Bunkra Sztuki (pl. Szczepański 3a), bunkier.art.pl/maly_kbs;

Famiga (ul. Lea 179), famiga.pl.

POZNAŃ:

Księgaręka (ul. Dolna Wilda 87), ksiegareka.com;

Pracowania Sztuka Puka (ul. Matejki 44/2), sztukapuka.pl.

TRÓJMIASTO:

Klub Plama (Gdańsk, ul. Pilotów 11), plama.art.pl;

Pracownia Artystyczna Sztuka Odnowa (Sopot, ul. Chopina 13), sztukaodnowa.pl.

WARSZAWA:

Fundacja Atelier (ul. Foksal 11), atelier.org.pl;

Stacja Plastyczna (ul. Czerniakowska 28 B), stacjaplastyczna.pl;

Sztukarnia (ul. Lewicka 10/7 ), sztukarnia.pl.

WROCŁAW:

Galeria ATOA (pl. Zgody 3), atoagaleria.pl;

Wrocławskie Centrum Twórczości Dziecka (ul. Kuźnicza 29a), wctd.wroclaw.pl.

Copyright © Agora SA