Podkłady poporodowe - dlaczego i kiedy je stosować?

Podkłady poporodowe to niezbędny element kobiecej wyprawki do szpitala - powinny znaleźć w każdej torbie do porodu. Przydają się również kobietom po wszelkich zabiegach ginekologicznych. Czym różnią się od zwykłych podpasek? Dlaczego przez pierwsze doby połogu zaleca się używanie właśnie podkładów poporodowych? O czym należy pamiętać podczas ich stosowania?

Co to są podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe wyglądają jak większe podpaski i są przeznaczone dla kobiet w czasie połogu, ale i po zabiegach ginekologicznych. Ponieważ pierwsze tygodnie po narodzinach dziecka wiążą się z odchodami połogowymi oraz wymogiem szczególnej higieny krocza, w pierwszych dniach po porodzie zwykła podpaska to za mało. Dzięki podkładom poporodowym kobiety w okresie połogu mogą czuć się pewnie, komfortowo i swobodnie.

Podkłady poporodowe umożliwiają zachowanie higieny w okresie połogu. Są niezbędnym elementem wyprawki do porodu. Można powiedzieć, że stanowią element profilaktyki połogowych stanów zapalnych.

Podpaski czy podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe są nie tylko duże i wyjątkowo chłonne, ale i przewiewne. Z uwagi na duże krwawienie w pierwszych dniach po porodzie oraz konieczność wietrzenia krocza nie zaleca się stosowania zwykłych podpasek. Podkłady poporodowe można nosić pod majteczkami (tak figami, jak i majtkami z siateczki), ale i wykorzystywać je jako zabezpieczenie podczas leżenia bez bielizny w celu wietrzenia krocza. Dostęp powietrza zapobiega infekcjom połogowym.

Jak stosować podkłady poporodowe?

Podkłady porodowe stosuje się tak, jak zwykłe podpaski. Najważniejsze jest, by je dość często zmieniać i nie dopuścić tym samym do infekcji.

Nie mniej ważne jest, by w połogu podmywać okolice intymne po każdej wizycie w toalecie. Warto sięgać po szare mydło lub delikatny, bezpieczny i sprawdzony płyn do higieny intymnej. Nie należy używać gąbek czy myjek do okolic intymnych, ze względu na obecność bakterii. Do osuszania lepszy niż klasyczny ręcznik będzie ręcznik papierowy bądź strumień powietrza z suszarki. Kąpiele w tym okresie nie są wskazane.

W połogu jak najczęściej warto wietrzyć krocze. Wystarczy leżeć bez bielizny, jedynie z podłożonym podkładem.

Jakie podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe można zakupić w aptekach, sklepach internetowych i stacjonarnych z artykułami dla dzieci i mam. Wybór jest spory, a podkłady poporodowe różnią się miedzy sobą nie tylko ceną i dostępnością, ale również rozmiarem, komfortem i tym, z czego je wykonano.

Najlepsze podkłady poporodowe są:

  • bardzo chłonne, szybko pochłaniają i zatrzymują wilgoć wewnątrz,
  • szerokie, mające profilowany kształt, o optymalnej wielkości (niektóre, choć wyglądają jak małe pieluszki jednorazowe, są wygodne),
  • przyjazne dla skóry: nie przywierają i nie wywołują podrażnień,
  • miękkie, delikatne, przyjemne dla skóry. Ważne, by podkład poporodowy nie rozwarstwiał się,
  • oddychające, umożliwiające cyrkulację powietrza. Powinny też neutralizować nieprzyjemne zapachy,
  • komfortowe w użytkowaniu dzięki obecności szerokiego paska samoprzylepnego, który pozwala na utrzymanie podkładu w miejscu - tak podczas stania czy leżenia, jak i poruszania się,
  • dobrej jakości. Podkłady poporodowe zwykle wykonane są z bawełny. Można również kupić podkłady poporodowe certyfikowane, wykonane z bawełny organicznej, bez substancji chemicznych, chloru, dioksyn, pestycydów, GMO, bez silnie alergizujących składników zapachowych i barwników.

Jak długo stosować podkłady poporodowe?

Podkłady poporodowe są niezbędne, ponieważ po porodzie pojawiają się odchody połogowe. To nic innego jak krwawienie z dróg rodnych kobiety, które świadczy o tym, że zachodzi proces oczyszczania się macicy. Po narodzinach dziecka odchody połogowe są obfite, z czasem ich ilość się zmniejsza. Zmienia się także ich wygląd. Początkowo są krwiste, ze skrzepami krwi, następnie stają się różowe, później brązowe, żółte bądź białe i śluzowate. Odchody połogowe ustają zwykle wraz z końcem połogu, to jest około szóstego tygodnia po porodzie.

Jak długo podkłady poporodowe? Ponieważ odchody mają charakter zanikowy, może się okazać, że podkłady poporodowe po kilku dniach, kiedy wydzielina po porodzie zacznie zanikać i stanie się śluzowata, można zmienić na bawełniane podpaski, a następnie wkładki higieniczne. Nie wolno stosować tamponów przez cały okres połogu. Ponieważ większość kobiet zwłaszcza na początku połogu bardzo obficie krwawi, warto kupić dwa-trzy opakowania podkładów.

Wiemy, że podkłady poporodowe powinny znaleźć się w torbie, którą zabierzemy ze sobą do szpitala. A o co z wyprawki dla maluszka powinniśmy zadbać? Zobaczcie:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA