Wypadanie włosów po ciąży - czy to normalne? Jak sobie pomóc?

Wypadanie włosów po ciąży jest procesem naturalnym. By uniknąć stresu, powinna o tym wiedzieć każda świeżo upieczona mama. Łysienie poporodowe nie jest najczęściej powodem do zmartwień, choć obawy z nim związane są zrozumiałe. Niepokojące wrażenie może potęgować fakt, że w ciąży włosy są zwykle gęste, lśniące i w zaskakująco dobrej kondycji. Po porodzie to się zmienia. Dlaczego tak się dzieje?

Wypadanie włosów po ciąży to zjawisko normalne. Zmaga się z nim każda świeżo upieczona mama - tak zarządziła natura. Różnice mogą jedynie dotyczyć intensywności zjawiska. O ile niektóre kobiety wypadania włosów po ciąży mogą nie zauważyć, o tyle innym włosy wychodzą garściami.

Jak długo wypadają włosy po ciąży? To kwestia indywidualna. Uspokajająca jest wiadomość, że z czasem sytuacja się stabilizuje i mija. Zwykle problem znika samoistnie, do dziewięciu miesięcy po porodzie, gdy wycisza się burza hormonalna. Niemniej normą jest, że po ciąży można stracić do 1/3 włosów.

Wypadanie włosów po ciąży - przyczyny

Świeżo upieczonym mamom włosy zaczynają wypadać około drugiego-trzeciego miesiąca po urodzeniu dziecka. Dlaczego tak się dzieje? Czemu wypadają włosy po ciąży?

Po pierwsze wynika to z odmiennego cyklu życia włosa w ciąży. Ten zwykle składa się z trzech faz. To:

  1. anagen, czyli faza wzrostu, która trwa od dwóch do ośmiu lat,
  2. katagen, czyli faza przejściowa, która trwa mniej więcej dwa tygodnie. W tym czasie włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia,
  3. telogen, czyli faza spoczynku mieszka włosowego, który trwa od dwóch do czterech miesięcy i kończy się wypadnięciem włosa.

Podczas ciąży, za sprawą podwyższonego poziomu estrogenów, mieszki włosowe nie przechodzą w fazę przejściową i spoczynkową. Oznacza to, że nie wypadają, stąd zwykle jest ich więcej. Kiedy po porodzie poziom estrogenu spada, włosy stają się matowe i słabe, a i zaczynają wypadać. Są wśród nich zarówno te, które powinny właśnie wypaść zgodnie ze swoim cyklem życia, jak i te, które nie wypadły podczas ciąży. To dlatego wrażenie, że wypada dwa razy więcej włosów jest uzasadnione. Tak po prostu się dzieje.

Po drugie - za wypadanie włosów po ciąży odpowiadają nie tylko hormony ciążowe, ale i styl życia. Piękne włosy w ciąży to nie tylko dzieło natury, ale i efekt zażywanych witamin oraz minerałów, zdrowego odżywiania, oszczędnego trybu życia i unikania stresu. Sytuacja diametralnie zmienia się po narodzinach dziecka. Świeżo upieczona mama najczęściej nie dba już tak o siebie, często stosuje dietę eliminacyjną, co może prowadzić do niedoboru witamin i składników mineralnych, które są potrzebne także włosom. Nie bez znaczenia jest stres związany z opieką nad dzieckiem czy laktacją (stres nasila produkcję prolaktyny, której zbyt duża ilość jest przyczyną wypadania włosów). Jest coś jeszcze: wypadanie włosów po ciąży a karmienie piersią. Czy to ma związek? Okazuje się, że tak i to nie tylko za sprawą diety eliminacyjnej. Nie bez znaczenia jest spadek poziomu progesteronu oraz obecność prolaktyny.

Wypadanie włosów po ciąży - kiedy do lekarza?

Wypadanie włosów po ciąży nie wymaga leczenia, chyba że towarzyszą mu inne dolegliwości bądź ma ono charakter intensywny i niepokojący. Dlatego czasem trzeba poprosić o pomoc lekarza. Warto się do niego zgłosić, gdy:

  • włosy wypadają w naprawdę dużych ilościach,
  • wypadanie włosów przedłuża się, trwa ponad dziewięć miesięcy od porodu,
  • pojawia się łupież i inne schorzenia skóry głowy,
  • widoczne są prześwity skóry głowy, pojawia się miejscowe łysienie.

Powyższe objawy mogą wskazywać na chorobę bądź poważny niedobór pierwiastków, zwykle wapnia, cynku lub żelaza. Być może konieczna jest suplementacja bądź stosowne badania.

Wypadanie włosów po ciąży - jak sobie pomóc?

Co na wypadanie włosów po ciąży? Aby je wzmocnić, warto:

  • dbać o optymalną dietę, która jest bogata w mikro- i makroelementy oraz witaminy z grupy B, witaminę PP czy E oraz cynk, miedź i żelazo. W menu powinny znaleźć się: ryby, jaja, ciemne pieczywo i makarony, gruboziarnista kasza, brązowy ryż, warzywa i owoce,
  • stosować szampon i odżywkę wzmacniające osłabione włosy lub produkty przeznaczone do wypadających włosów,
  • sięgać po bezpieczne także dla kobiet karmiących wcierki, mgiełki, ampułki czy maski wzmacniające włosy i odżywiające cebulki,
  • zażywać dozwolone preparaty witaminowo-mineralne. O pomoc w wyborze warto poprosić lekarza bądź farmaceutę. To ważne, ponieważ nie wszystkie preparaty są wskazane dla mam karmiących piersią,
  • stosować domowe mikstury w formie płukanej i masek. Pomoże sok ze startej czarnej rzodkwi czy sok z brzozy lub pokrzywy, napary z rumianku czy pokrzywy, skrzypu polnego lub łopianu. Jeśli karmisz piersią, zanim zaczniesz je stosować, także - dla pewności - skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Na pokrzepienie. Zobaczcie humorystyczne podejście do tematu wypadania włosów po ciąży:

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.