Odchody połogowe - co warto o nich wiedzieć? Jak dbać o higienę w połogu?

Odchody połogowe, czyli wydzielina wydobywająca się z pochwy po porodzie, towarzyszą każdej kobiecie, która urodziła dziecko zarówno siłami natury, jak i przez cesarskie cięcie. Ich wygląd i charakter zmieniają się wraz z postępującym procesem gojenia się rany macicy. Z czego składają się odchody połogowe i jak wyglądają? Jak dbać o higienę po porodzie? Kiedy odchody połogowe powinny zaniepokoić?

Odchody połogowe (łac. lochia) to wydzieliny z rany jamy macicy. Ich pojawienie się od razu po porodzie jest zjawiskiem naturalnym - to widoczne objawy oczyszczania się jamy macicy z resztek po porodzie. Wydalanie odchodów trwa często do końca połogu, to jest przez 6. tygodni po porodzie. W tym czasie jama macicy obkurcza się, goi i regeneruje.

Zobacz wideo

Po porodzie oksytocyna, która wywołuje laktację, inicjuje obkurczanie się macicy, która w procesie inwolucji, czyli zmian wstecznych, nie tylko wraca do normalnych rozmiarów i kształtów sprzed ciąży, ale i oczyszcza się ze zbędnych tkanek. Tym samym odchody połogowe to krew i skrzepy, fragmenty nabłonka, śluz i inne tkanki. Ich ilość, skład i wygląd wciąż się zmieniają.

Odchody połogowe - barwa, konsystencja, ilość

Barwa odchodów połogowych, a także ich konsystencja i ilość zmieniają się wraz z upływem czasu. W 1.-3. dobie odchody są krwiste, przypominają obfitą menstruację. Bywa, że zawierają domieszkę skrzepów. Mogą wypływać nieustannie, ale i mieć charakter plamień. Odchody poporodowe początkowo mogą mieć mdły zapach, jednak później powinny być bezwonne.

Pod koniec pierwszego tygodnia odchody połogowe stają się półpłynne - brunatnokrwiste lub brązowawe. Z czasem jaśnieją i pod koniec drugiego tygodnia połogu (10-14 dzień) zmieniają barwę na brudnożółtą (śmietankowatą lub białawą). Jest to spowodowane zwiększoną ilością leukocytów. Pod koniec trzeciego tygodnia odchody połogowe stają się szarobiałe, skąpe i wodniste. Po 4.-6. tygodniach, czyli na finiszu połogu, odchody połogowe zanikają.

Należy pamiętać, że odchylenia od normy są stosunkowo częste, dlatego u każdej kobiety po porodzie nie tylko wygląd, ale i ilość odchodów połogowych może być inna. Jest to uzależnione od wielu czynników, między innymi od tego, czy poród odbył się drogami natury czy przez cesarskie cięcie, znaczenie ma także jego przebieg, powikłania czy wykonane zabiegi medyczne.

Odchody połogowe a higiena

Ponieważ odchody połogowe zawierają bakterie pochwowe, do namnażania których dochodzi w 2.-3. dniu połogu, a i są doskonałą pożywką dla innych bakterii, na przykład z okolicy odbytu, konieczna jest właściwa higiena krocza w połogu. Tylko w ten sposób można uniknąć zakażenia. Co robić, a czego unikać?

W początkowej fazie połogu warto korzystać z podkładów poporodowych lub pieluch dla dorosłych. Później wystarczą duże, chłonne podpaski. Po porodzie nie wolno stosować tamponów. Podpaski należy zmieniać często i regularnie.

Bardzo ważne jest także podmywanie się przy każdej zmianie podpaski oraz po skorzystaniu z toalety. Warto zadbać o dostęp powietrza do okolicy krocza. Zaleca się zarówno noszenie przewiewnej, wygodnej i bawełnianej bielizny, jak i „wietrzenie krocza”. W początkowej fazie połogu, na pierwsze dni po porodzie, doskonałym pomysłem jest noszenie jednorazowych majtek połogowych wykonanych z siateczki.

Ponieważ krwawienie staje się intensywne po wzmożonym wysiłku fizycznym, nie jest on zalecany, szczególnie w początkowym okresie połogu.

Odchody połogowe - kiedy iść do lekarza?

Ponieważ odchody połogowe zwiększają ryzyko infekcji, umożliwiając bakteriom namnażanie się w okolicach krocza i pochwy, a i świadczą o zachodzących w obrębie macicy procesach, czasem stają się powodem pilnej konsultacji lekarskiej. Wizyty u lekarza wymaga sytuacja, gdy w połogu:

  • po 2-3 dniach ustabilizowanego już krwawienia staje się ono bardzo intensywne, trwa kilka minut,
  • wydzielina jest jasnoczerwona po 4. dniu po porodzie,
  • wydalane są większe kawałki tkanek,
  • krwawienie jest silne i obfite,
  • odchody połogowe mają nieprzyjemny zapach,
  • pojawiły się dreszcze i gorączka,
  • pojawiło się uczucie rozbicia, pogorszenie samopoczucia.
  • proces wydalania odchodów połogowych nagle zatrzymał się, czyli wydzielina nie pojawia się dłużej niż pół doby.

Powyższe sygnały mogą świadczyć o pojawieniu się zakażenia połogowego lub innej infekcji, mogą również wskazywać na nieprawidłowości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA