Poród od A do Z. Co warto wiedzieć o porodzie?

Poród w teorii jest sekwencją procesów, których efektem jest wydalenie płodu z macicy. Poród w praktyce, zwłaszcza dla rodziców, jest jednym z najbardziej emocjonujących momentów w życiu. Niezależnie od spojrzenia, poród jest wydarzeniem, do którego należy się przygotować: tak teoretycznie, jak i praktycznie. O czym pamiętać?

Poród z definicji to szereg następujących po sobie procesów, które mają na celu wydalenie z macicy płodu. Początek porodu powinien mieć miejsce w 40. tygodniu ciąży, choć możliwe są odchylenia dwutygodniowe. Za początek porodu uważa się moment wystąpienia regularnych, bolesnych skurczów macicy oraz zmiany zachodzące w szyjce macicy (skrócenie i zgładzenie).

Skurcze przepowiadające i porodowe. Jak je od siebie odróżnić?

Zobacz wideo

Poród od A do Z: torba do szpitala

Torba do porodu powinna być spakowana co najmniej miesiąc przed wyznaczonym przez ginekologa terminem rozwiązania. Co powinno się w niej znaleźć, a co jest zbędne?

W torbie do porodu powinny znaleźć się rzeczy zarówno dla mamy, jak i dziecka. Lista jest długa, ponieważ obejmuje:

  • ubrania (do porodu i po porodzie dla kobiety, biustonosz laktacyjny z odpinanymi miseczkami, ubranka dla maluszka - zmiana na trzy dni),
  • akcesoria i gadżety (telefon, ładowarka, kocyk),
  • artykuły higieniczne (na przykład pieluszki, podkłady porodowe, żel pod prysznic, szczoteczka do zębów, wkładki laktacyjne, ręczniki),
  • dokumenty, wyniki badań i konsultacji oraz opracowany przez ciężarną plan porodu.

Do szpitala należy wziąć tak dużo rzeczy, ile jest potrzebnych i tak mało, jak to tylko możliwe. Ma to związek nie tylko z małą ilością miejsca na szpitalnych salach, ale i z wszechobecnymi zarazkami szpitalnymi. Nie należy zatem zabierać zbyt dużej ilości ubrań dla siebie oraz dziecka, książek i czasopism, pluszaków i grzechotek dla noworodka, poduszki do karmienia (chyba że można ją całą wyprać w wysokiej temperaturze), zbyt dużej ilości kocyków, ręczników, pieluszek tetrowych, a także kosmetyków o intensywnym zapachu (mogą przeszkadzać dziecku).

Poród od A do Z: zwiastuny porodu

Jakie objawy zwiastują poród? Poprzedza go zwykle:

  • obniżenie dna macicy. Ma to miejsce trzy-cztery tygodnie przed porodem, ale i później, czasem wcale. Jest to związane z wstawianiem się główki do wchodu miednicy,
  • skurcze - zarówno przepowiadające, jak i porodowe. Skurcze przepowiadające są nieregularne i występują w ciągu ostatnich dni przed porodem. Z kolei skurcze porodowe mogą zapoczątkować proces skracania i rozwierania się szyjki macicy. Charakterystyczne dla nich jest to, że nie zanikają po kąpieli, prysznicu, a nawet po zmianie pozycji,
  • odejście krwistego śluzu z pochwy, czyli wydalenie czopa śluzowego, który zamyka kanał szyjki,
  • odejście wód płodowych (choć może to nastąpić także w pierwszej fazie porodu),

Przed porodem mogą pojawić się objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka, wilczy apetyt czy brak łaknienia.

Poród od A do Z: jak przebiega poród?

Poród składa się z trzech etapów: etapu rozwierania szyjki macicy, fazy parcia i fazy łożyskowej.

  1. Pierwsza faza porodu to etap rozwierania szyjki macicy. Najczęściej to najdłuższy etap porodu. Zaczyna się od skurczów mięśni macicy. Te nasilają i pojawiają się coraz częściej. O ile początkowe dają o sobie znać co kilkanaście minut i trwają kilkadziesiąt sekund, o tyle na finiszu pierwszej fazy porodu można mieć wrażenie, że między skurczami nie ma przerw. Na tym etapie zaczyna się proces obkurczania macicy. Skurcze trwają do momentu, gdy rozwarcie, czyli średnica otworu szyjki macicy, osiągnie 10 cm.
  2. Drugi etap porodu - faza parcia. Drugi etap porodu trwa od kilku minut do dwóch godzin. To okres od pełnego rozwarcia ujścia szyjki macicy do momentu pojawienia się dziecka na świecie. Przy pełnym rozwarciu szyjki macicy pojawia się silna potrzeba parcia, a płód jest wypychany przez kanał rodny: poprzez skurcze macicy i parcie, czyli silne wypychające ruchy przepony.
  3. Trzeci okres porodu - faza łożyskowa. Trzeci okres porodu, czyli faza łożyskowa (lub poporodowa), to najkrótszy etap porodu. Trwa kilkanaście minut. Zaczyna się od momentu przyjścia dziecka na świat. Wówczas macica, pod wpływem bezbolesnych skurczów, rodzi łożysko. Jeśli tak się nie stanie, konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy. W tym czasie lekarz sprawdza, jak kurczy się macica, czy nie ma krwotoku. Zostają nałożone szwy, jeśli doszło do nacięcia bądź pęknięcia krocza.

Po narodzinach maluszek poddawany jest ocenie: ile waży, ile mierzy, testowi Apgar (skala oparta jest na pięciu parametrach, które oceniają stan dziecka) oraz innym niezbędnym procedurom.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.