Czop śluzowy - jak wygląda i kiedy odchodzi?

Czop śluzowy to korek z galaretowatego śluzu, który pełni w czasie ciąży ważną rolę - chroni rozwijający się płód przed bakteriami i infekcjami. Tworzy się zaraz po zapłodnieniu, a jego odejście świadczy o tym, że ciało rozpoczęło proces przygotowań do porodu. Wypadnięcie czopa śluzowego to znak, że znalazłaś się na ostatniej prostej

Czop śluzowy to zbity i galaretowaty kawałek śluzu, który szczelnie zamyka ujście szyjki macicy u ciężarnych kobiet. Jest bardziej gęsty niż typowa wydzielina z pochwy i pojawia się tuż po zapłodnieniu. Jest on także nazywany korkiem śluzowym, ponieważ faktycznie go przypomina. Tworzy blokadę między macicą a pochwą, dzięki czemu pełni rolę bariery ochronnej. Chroni rozwijający się płód przed bakteriami i infekcjami, uniemożliwiając drobnoustrojom wnikanie do wnętrza macicy.

Odejście czopa śluzowego następuje na finiszu ciąży, ale nie świadczy o tym, że za moment nastąpi rozwiązanie. To jedynie sygnał, że szyjka macicy się rozszerza, a ciało rozpoczęło przygotowania do akcji porodowej. Wyłącznie na podstawie wypadnięcia czopu trudno jest przewidzieć, kiedy poród rzeczywiście się rozpocznie.

Objawy porodu. Czy to już?

Kiedy odchodzi czop śluzowy?

Czop śluzowy odchodzi na ostatnim etapie ciąży. Choć to naturalny proces - i tak niejedna przyszła mama na widok grudki śluzu na bieliźnie panikuje, bojąc się, że dzieje się coś złego. Tymczasem wydalenie czopa śluzowego ma miejsce, gdy macica zaczyna przygotowania do porodu. Dzięki temu szyjka macicy będzie mogła się rozszerzyć i otworzyć, by utorować dziecku drogę - kanał rodny. Gdy czop wypada, szyjka macicy skraca się i mięknie.

Ponieważ szyjka macicy otwiera się stopniowo, po odejściu czopa śluzowego poród nie następuje od razu. Niektóre kobiety wydalają czop śluzowy na kilka tygodni przed porodem, innym ciężarnym odchodzi on dopiero na trakcie porodowym. U wielu pań od odejścia czopu śluzowego do właściwej akcji porodowej mija kilka godzin. Przyszłym mamom, które zaobserwowały wypadnięcie czopu śluzowego specjaliści zalecają, by powstrzymywały się od współżycia. Dziecko, pozbawione ochrony i bariery, jest bardziej narażone na infekcje.

Jak wygląda czop śluzowy?

Czop śluzowy jest elastyczny, śliski, gęsty i najczęściej przezroczysty, choć może być też zabarwiony na:

  • biało,
  • żółto,
  • brązowo,
  • różowo.

Brązowa otoczka wokół wydalonego czopu śluzowego wskazuje na obecność starszej krwi, a czerwona lub różowa świadczy o obecności w śluzie krwi świeżej.

Czy zabarwienie czopa śluzowego powinno budzić niepokój? Nie. Powód tego jest prosty - szyjka macicy podczas ciąży jest silnie ukrwiona i wrażliwa, a kiedy rozwiera się przed porodem, łatwo dochodzi do pękania jej małych naczynek krwionośnych. To tłumaczy obecność krwi w czopie.

Jak odchodzi czop śluzowy?

W momencie odchodzenia czopu śluzowego w całości, ciężarna kobieta może zauważyć na bieliźnie niewielką kulkę gęstego śluzu - bezwonną i galaretowatą.
Jednak wiele ciężarnych nie zauważa wydalenia czopu śluzowego, ponieważ pod koniec ciąży zwiększa się ilość wydzielin z pochwy, stąd można go przeoczyć. Specjaliści twierdzą, że odejścia czopu śluzowego nie dostrzega mniej więcej połowa kobiet w ciąży.

Sprawę komplikuje fakt, że czop śluzowy nie zawsze odchodzi w całości. Może być wydalany sukcesywnie, stopniowo, w częściach. Wtedy łatwo przegapić jego pojawienie się, ponieważ nie różni się wówczas od typowej wydzieliny; jest po prostu zbitym kawałkiem gęstego śluzu.

Czop śluzowy - co powinno budzić niepokój?

Odejście czopu śluzowego na finiszu ciąży jest zjawiskiem normalnym. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy zagraża to zdrowiu dziecka. Kiedy odejście czopa śluzowego powinno budzić niepokój. Co powinno skłonić do kontaktu z lekarzem?

Niezwłocznie skonsultuj się z ginekologiem, gdy zaobserwujesz znaczną ilość krwi w czopie śluzowym, wydalonym przed 36. tygodniem ciąży lub gdy stwierdzisz krwistoczerwone krwawienie z pochwy. Może to oznaczać krwawienie z dróg rodnych lub przedwczesne otwieranie się szyjki macicy.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA