Jak przyspieszyć poród?

Odliczamy każdy tydzień ciąży, nie możemy doczekać się, kiedy będzie "donoszona". W końcu pojawia się pytanie: jak przyspieszyć poród?

Jak przyspieszyć poród? - to pytanie zadaje sobie wiele mam, które przekroczyły 38 tydzień ciąży. To od tego tygodnia mówi się o ciąży donoszonej, a porodem w terminie nazywa się ten pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży. Gdy zbliża się termin porodu przyszłe mamy nie mogą się już doczekać spotkania z maluszkiem. Wcześniej oszczędzały się, uważały, aby nie robić niczego, co mogłoby zachęcić dziecko do szybszego wyjścia, pod koniec ciąży - wręcz przeciwnie.

Jak przyspieszyć poród?

Nie ma uniwersalnego sposobu, który zadziałałby na wszystkie kobiety. Najczęściej to dziecko decyduje o tym, kiedy przyjdzie na świat. Co możemy zrobić, aby ułatwić mu podjęcie tej decyzji?

  • aktywność fizyczna. Ruch sprzyja rozpoczęciu akcji porodowej. Nie mówimy to o przebiegnięciu maratonu, wyszorowaniu podłóg i okien w mieszkaniu, ani o bieganiu po schodach w górę i w dół. Po prostu wstań z kanapy - wybierz się na spacer, maszeruj szybciej niż w ostatnich miesiącach, ale też nie forsuj się zbytnio. Poćwicz - w ciąży nie jest polecany pełen wymachów aerobik, zdecyduj się na łagodną gimnastykę, jogę;
  • seks. To bardzo przyjemny sposób na przyspieszenie porodu. W tych ostatnich tygodniach nie będzie ci wygodnie w każdej pozycji, ale na pewno znajdziesz odpowiednią. Co nam daje seks? Oprócz rozkoszy, to także masaż szyjki macicy oraz jej rozwieranie (dzieje się tak dzięki zawartej w nasieniu prostaglandynie). Kolejny punkt to stymulacja brodawek - w jej trakcie wytwarza się oksytocyna, hormon, który wzmacnia czynność skurczową macicy;

To także może cię zainteresować: Wszystko o seksie w ciąży: co wolno w każdym trymestrze?

  • napar z liści malin. Wiele kobiet uważa, że to picie herbatki z liści malin sprawiło, że udało im się przyspieszyć poród. Czy to prawda? Napar z malin raczej nie sprawi, że poród nadejdzie szybciej, ale gdy już zaczną się skurcze będą one efektywniejsze. Napar z liści malin wzmacnia mięśnie macicy (podobnie działa napar z liści poziomek). Pamiętaj, aby sięgać po prostu po ususzone listki, a nie o słodzony granulat do sporządzenia herbatki.

Jak wywołać poród? Z tym trzeba uważać

Wśród metod na wywoływanie porodu pojawia się także wiele dyskusyjnych, których lepiej nie stosować. Z których sposobów na przyspieszenie porodu lepiej zrezygnować?

  • olej rycynowy, czopki glicerynowe, napar z liści senesu - wszystko to wzbudza aktywność jelit, ma działanie przeczyszczające. Niektórzy uważają, że jest to skuteczny sposób na wywołanie porodu, lepiej jednak z niego zrezygnować. Po pierwsze dlatego, że nie jest to udowodnione, po drugie - może skończyć się bólem brzucha, a on nie jest czymś, na co czekamy w ostatnich tygodniach ciąży. Przed porodem organizm sam zmusi nas do wizyty w toalecie, nie musimy mu o tym przypominać;
  • ostre jedzenie. Na forach internetowych znajdziemy opowieści kobiet, które twierdzą, że jedzenie ostrych potraw takich jak dania kuchni meksykańskiej sprawiły, że udało im się przyśpieszyć poród. Czy to naprawdę działa? Nie jest to potwierdzone. Zamiast wizyty na porodówce możemy się jednak nabawić zgagi, niestrawności i innych nieprzyjemnych dolegliwości;
  • surowy ananas. Podobnie jest z jedzeniem surowego ananasa. Nie poleca się spożywania go na początku ciąży, ze względu na zawartość odpowiedzialnej za zmiękczanie szyjki macicy bromeliny. Wiele kobiet sięga po ananasy pod koniec ciąży. Jednak i w tym przypadku, bardziej prawdopodobne jest to, że nabawimy się niestrawności, a nie to, że wylądujemy na porodówce.

Pod koniec ciąży lepiej nie zadręczać się ciągłym myśleniem, jak przyśpieszyć poród. W ciąży na pewno nie będziecie wiecznie, maluszek na pewno prędzej czy później zdecyduje się przyjść na świat. Życzymy wam porodu zgodnie z planem!

To także może cię zainteresować: Sposoby na dobry poród

W którym tygodniu ciąży przyszło na świat Twoje dziecko?
Więcej o:
Copyright © Agora SA