Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Poród w domu - czy to duże ryzyko?
Poród w domu - czy możemy sobie na to pozwolić?
Poród w domu to temat dosyć rzadko poruszany. Bardziej znamy go z zachodnich filmów niż z własnej praktyki, czy doświadczeń znajomych. Co ciekawe, w Holandii w takich warunkach rodzi się aż 30 procent dzieci! U nas jednak to nadal rzadkość.
Czy to duże ryzyko i przejaw nieodpowiedzialności? Tylko w nielicznych przypadkach. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań śmiało możemy zdecydować się na poród w takich warunkach.
Taka metoda pociąga za sobą szereg korzyści dla mamy i dziecka. Po pierwsze zostają uwzględnione wszelkie potrzeby i preferencje przyszłych rodziców. Poza tym zyskujemy spokój i wolność od szpitalnych procedur. Mamy także zapewnione poczucie bezpieczeństwa, gdyż nad wszystkim czuwa doświadczona położna.
Dlaczego mimo tych korzyści polscy rodzice nie są nadal przekonani do tej metody? Po pierwsze, w przypadku jakichś komplikacji w trakcie porodu, nasza obecność poza szpitalem jest ogromnym utrudnieniem. To właśnie z tej przyczyny kobiety, które mają już za sobą trudne porody, nie mogą zdecydować się w przyszłości na rodzenie w warunkach domowych.
Są jeszcze inne problemy. Po porodzie w szpitalu dziecko ma zapewnione obowiązkowe szczepienia i badania. Z kolei gdy rodzimy w domu, musimy załatwiać wszystko sami. To utrudnienie, które bardzo często zniechęca przyszłych rodziców do tej metody.
Poród w domu - jaka jest cena i czego będziemy potrzebować?
Planując poród w takich warunkach należy liczyć się także z kosztami. Za takie rozwiązanie w naszym kraju zapłacimy średnio około 2 tys. zł (ceny wahają się od 1500 zł do 2500 zł). Położna będzie miała ze sobą sprzęt potrzebny do porodu. Z kolei z własnej strony dobrze jest przygotować coś za pomocą czego będziemy chronili meble i podłogę (np. folia remontowa).
Przed podjęciem decyzji co do wyboru położnej dobrze jest skontaktować się z kimś kto taki poród ma już za sobą i będzie mógł powiedzieć nam coś o jakości usługi świadczonej przez konkretną specjalistkę. Oferty położnych możemy znaleźć na stronie dobrzeurodzeni.pl
Zobacz także: Poród w domu - prawdy i mity
Przeciwwskazania do porodu w domu
Decyzja o porodzie w domu powinna być skonsultowana ze specjalistą, gdyż istnieje kilka sytuacji, w których taki poród nie może się odbyć. Kiedy konkretnie takie rozwiązanie nie jest bezpieczne? Oto spis najważniejszych przeciwwskazań do porodu w warunkach domowych:
- choroby matki (kardiologiczne, genetyczne itp.)
- powikłania w trakcie ciąży (np. cukrzyca ciążowa)
- poronienia w trakcie wcześniejszych ciąży
- poprzednie porody o niewłaściwym przebiegu
- cesarskie cięcie przy poprzednim porodzie
- bardzo młody wiek matki
Zobacz także:
-
Pedagog o pracach domowych: Rodzice w prywatnych szkołach chcą, aby było zadawane
-
Co prowadzi do rozwodu? Psychologowie dają wskazówki. Tych 30 błędów nie popełniajcie
-
Wdowa z dwójką dzieci: Jestem nie do pary, ale chodzę na imprezy
-
Najpopularniejsze imiona dla dzieci ostatniej dekady. Teraz to Zuzanna i Antoni, a 10 lat temu?
-
Dziecko z wredną miną podbija serca internautów. "Wygląda tak na każdym zdjęciu" - twierdzi mama
- Umowa na zastępstwo a ciąża - co warto wiedzieć?
- Seplenienie: przyczyny, rodzaje wady, ćwiczenia
- Ciąża na wypowiedzeniu. Jak zmienia się sytuacja pracownicy?
- Dziadkowie uprowadzili wnuka. Stwierdzili, że: "Chodzi o dobro dziecka"
- Promocje na Święta w dyskontach. Inteligentny robot sprzątający ułatwi porządki