Jak wywołać poród? Sposoby na wywołanie porodu po terminie

Termin porodu minął, a dziecku nadal nie śpieszy się na świat? Spokojnie, nawet, jeśli w tej chwili wydaje ci się inaczej, w ciąży nie będziesz wiecznie. Jak wywołać poród? Podpowiadamy.

Jak wywołać poród? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które dotarły do 40 tygodnia. Dla wielu przyszłych mam termin porodu to data święta, chciałyby, aby właśnie tego dnia urodziło się ich dziecko. Trzeba jednak pamiętać, że termin porodu to jedynie umowna data, dziecko urodzi się w terminie jeśli przyjdzie na świat między 38 a 42 tygodniem ciąży.  Jeśli chcielibyśmy już wziąć dziecko w ramiona, możemy wypróbować różnych sposobów na wywołanie porodu po terminie.

Co robić, aby wywołać poród?

Sposobów na wywołanie porodu po terminie jest kilka, możesz m.in.:

  • więcej się ruszać. Oczywiście nie mówimy tu o wielkim fizycznym wysiłku, czy o myciu okien (w ciąży zmienia się środek ciężkości, lepiej nie wspinać się na drabinę albo taboret). Wybierz się na spacer, spróbuj trochę poćwiczyć. Ułatwione zadanie mają kobiety, które zostaną mamami po raz kolejny - one ciągle są w ruchu
  • uprawiać więcej seksu. Podczas stosunku dochodzi do masażu szyjki macicy, a także do jej rozwierania (dzięki zawartej w nasieniu prostaglandynie). Z tym wiąże się kolejny punkt, czyli
  • masaż piersi. Podczas stymulacji brodawek wytwarzana jest oksytocyna, która wzmacnia czynność skurczową macicy

Więcej domowych sposobów na wywołanie porodu (i informację, czy one naprawdę działają) znajdziecie tutaj: Domowe sposoby na wywołanie porodu: ciasto, ananas, seks. To działa?

Kroplówka na wywołanie porodu

Gdy domowe sposoby zawodzą, dziecku nie śpieszy się do wyjścia, przyszła mama musi zameldować się w szpitalu, gdzie poród będzie indukowany. Najczęściej stosowaną metodą, jest podawanie kroplówki na wywołanie porodu, czyli tej zawierającej oksytocynę. Na ten hormon powodujący skurcze macicy kobiety różnie reagują, u niektórych akcja porodowa rozpoczyna się już po podaniu pierwszej kroplówki z oksytocyną, u innych konieczne jest kilkukrotne podanie. Należy jednak pamiętać, że kroplówki na wywołanie porodu nie można stosować w nieskończoność. Równolegle z oksytocyną często wykonuje się także masaż szyjki macicy (z użyciem żelu zawierającego prostaglandynę). Indukcja porodu to także przebicie pęcherza płodowego - ostateczna i nieodwracalna metoda.

Przeczytaj także:

Po terminie porodu - o tym warto pamiętać

W końcowych tygodniach ciąży częściej będziesz pojawiała się na wizytach kontrolnych, regularnie będziesz miała wykonywane KTG, trzeba także pamiętać o kontroli ruchów płodu. Jeśli minął 42 tydzień ciąży, a domowe sposoby zawodzą najprawdopodobniej czeka cię indukcja porodu. Jednak i tu nie ma reguły - niektórzy lekarze decydują się na nią w okolicach 40 tc, inni cierpliwie czekają. Ważne, aby pozostawać pod kontrolą lekarską, sprawdzać ilość wód płodowych, tętno dziecka.

To także może cię zainteresować:

Kiedy zaczyna się poród? Te objawy to znak, że to już [7 OZNAK PORODU]

Więcej o:
Copyright © Agora SA