Ból brzucha w ciąży. Kiedy powinien niepokoić?

Ból brzucha w ciąży, choć zdarza się często, dla przyszłych mam zawsze jest powodem do obaw. Ponieważ wywoływać go mogą tak przyczyny naturalne, jak i patologie, nie wolno go lekceważyć. Jeśli dolegliwości są dokuczliwe bądź budzą niepokój, należy skontaktować się z lekarzem.

Ból brzucha w ciąży. Przyczyny

Ból brzucha w ciąży może pojawić się na każdym etapie ciąży, w każdym trymestrze, tak na początku, jak i na jej finiszu. Może mieć różne przyczyny, choć zwykle nie oznacza patologii. Najczęściej jest objawem fizjologicznym. Wywołują go zmiany zachodzące w organizmie, rozwijające się dziecko i powiększająca się macica.

Zaparcia podczas ciąży to częsty problem. Jak sobie z nimi radzić?

Zobacz wideo

Za ból brzucha w ciąży zwykle odpowiada:

  • rozciąganie macicy i więzadeł, powiększająca się macica, ucisk macicy na narządy, rozluźnianie więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych,
  • ruchy dziecka,
  • skurcze Braxtona-Hicksa (nieskoordynowana czynność skurczowa macicy),
  • ciąża pozamaciczna (ektopowa). Ponieważ zarodek umiejscawia się poza jamą macicy, jego prawidłowy rozwój nie jest możliwy. Niezbędne jest jego usuniecie,
  • zapalenie przydatków, skręt jajników, pęknięcie torbieli jajnika,
  • zapalenie wyrostka, zatrucie pokarmowe, niedrożność jelit,
  • zahamowanie przepływu moczu, zapalenie pęcherza moczowego, kolka nerkowa,
  • poronienie, poród przedwczesny,
  • przedwczesne odklejenie się łożyska.

Ból brzucha w ciąży jako naturalny objaw

Pojawiające się we wczesnej ciąży bóle brzucha najczęściej mają związek z zagnieżdżeniem zarodka w macicy. Zarówno na początku ciąży, jak i w jej trakcie, mogą pojawić się dolegliwości przypominające bóle miesiączkowe. Dzieje się tak, ponieważ narządy rodne są obrzmiałe i tkliwe wskutek wzrostu poziomu hormonów i dopływu większej ilości krwi.

Dyskomfort w podbrzuszu potęguje rosnąca macica, która powiększa swą objętość, by zapewnić miejsce tak dla płodu, jak i łożyska oraz worka owodniowego. Narząd rośnie i rozciąga trzymające go więzadła oraz uciska inne narządy leżące w pobliżu. Nie bez znaczenia jest rozluźnianie więzadeł stawów krzyżowo-biodrowych.

Przyszłym mamom często towarzyszy kłucie w podbrzuszu oraz ból brzucha. Dolegliwości zwykle nasilają się w drugim trymestrze, co ma związek z szybkim rozwojem i wzrostem dziecka oraz rozciąganiem macicy. Szybko powiększający się narząd sukcesywnie zwiększa nacisk na okoliczne narządy.

Ból brzucha w ciąży, zwłaszcza na jej finiszu, mogą wywoływać zdecydowane bądź energiczne ruchy dziecka. Innym powodem dyskomfortu w podbrzuszu mogą być tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa, nazywane inaczej nieskoordynowaną czynnością skurczową macicy. Pojawiają się po 20. tygodniu ciąży. Ich zadaniem jest przygotowanie się do porodu. Wyczuwalne, niebolesne skurcze, które się nie nasilają są treningiem macicy przed zbliżającymi się narodzinami dziecka. Ich cechą charakterystyczną jest to, że występują nieregularnie. Po 36. tygodniu ciąży pojawiają się natomiast skurcze przepowiadające, które charakteryzują się twardnieniem brzucha i zwiększoną bolesnością. Skurcze regularne, których częstotliwość i siła wzrastają, są oznaką, że zaczyna się poród.

Ból brzucha w ciąży. Kiedy powinien niepokoić?

Niepokojące jest, gdy ból brzucha w ciąży manifestuje się pod postacią bolesnych, regularnych skurczów, jest kłujący i silny. Ponieważ mogą to być objawy poronienia bądź przedwczesnego porodu, przyszła mama powinna jak najszybciej udać się do lekarza lub na izbę przyjęć w szpitalu. Co jeszcze powinno budzić obawy?

Jeżeli bóle brzucha w ciąży pojawiają się wraz ze skurczami, plamieniem czy krwawieniem z dróg rodnych, twardnieniem brzucha, parciem ma mocz. Może to świadczyć o odklejaniu się łożyska, być objawem rozpoczynającego się poronienia albo przedwczesnego porodu, wskazywać na zapalenie pęcherza moczowego, a także innych chorób w obrębie układu moczowego. Jeżeli bólom brzucha w ciąży towarzyszą wymioty, biegunka lub gorączka, może to świadczyć o zatruciu pokarmowym czy zapaleniu wyrostka robaczkowego.

Choć ból brzucha w ciąży to dość częsta i niekoniecznie groźna dolegliwość, nie należy go lekceważyć. Ponieważ dolegliwości mogą mieć różne przyczyny, każdy niepokojący epizod należy zgłosić lekarzowi, który w razie potrzeby zaleci odpowiednie badania i wdrożyć leczenie. Warto przy tym pamiętać, że przyszłe mamy nie powinny bez konsultacji z lekarzem stosować żadnych leków rozkurczowych oraz przeciwbólowych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA