Pęcherz moczowy w ciąży - częste problemy

Pęcherz moczowy w ciąży - częste problemy z nim związane dokuczają wielu przyszłym mamom. Do potrzeby częstego oddawania moczu, co jest charakterystycznym objawem ciąży zwłaszcza w pierwszym i trzecim trymestrze, dochodzą inne niedogodności.

Pęcherz moczowy w ciąży - częste problemy. Przyczyny

Dlaczego pęcherz moczowy w ciąży sprawia problemy? Ma to związek z tym, że :

  • organizm wytwarza znacznie więcej progesteronu, który rozluźnia mięśnie - także zwieracza. Ten staje się słabszy i mniej szczelny. W efekcie następuje upośledzenie perystaltyki. W związku z tym mocz może zalegać wewnątrz pęcherza, co sprzyja namnażaniu się bakterii,
  • powiększająca się macica coraz bardziej uciska pęcherz. Z upływem czasu pozostawia mu coraz mniej miejsca,
  • pod koniec ciąży szczelność cewki moczowej dodatkowo osłabiają rozciągnięte mięśnie dna miednicy, które podtrzymują pochwę, macicę i pęcherz.

Problemy z pęcherzem często wymagają przyjmowania antybiotyku. Czy można przyjmować je w ciąży?

Zobacz wideo

Problemy z pęcherzem moczowym w ciąży. Mimowolne popuszczanie moczu

Częstym problemem kobiet w ciąży jest nie tylko częste bieganie do toalety w odpowiedzi na uczucie parcia na pęcherz, które pojawia się tak w ciągu dnia, jak i nocą. Ta przypadłość jest typowym i powszechnym objawem ciąży. Bardziej uciążliwe i krępujące jest mimowolne popuszczanie moczu gdy dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, czyli podczas kaszlu, kichania czy dużego wysiłku.

Nietrzymanie moczu w ciąży to naturalny skutek uciskania powiększającej się macicy na narządy wewnętrzne, w tym na pęcherz moczowy. Po porodzie problem zwykle znika samoistnie. Zjawisko wysiłkowego nietrzymania moczu podczas ciąży dotyczy ponad połowy kobiet, jest więc zjawiskiem powszechnym.

Pęcherz moczowy w ciąży: zapalenie pęcherza

Infekcje w obrębie pęcherza moczowego w czasie ciąży zdarzają się często. Zapalenie pęcherza moczowego to najczęściej występująca infekcja układu moczowego. Wynika to przede wszystkim z zachodzących w organizmie ciężarnej zmian hormonalnych, które wpływają na zmniejszenie napięcia mięśni pęcherza moczowego i moczowodu. Nie bez znaczenia jest ucisk macicy i utrudnienia w odpływie moczu, a także zmiany pH pochwy.

Objawy infekcji pęcherza to:

  • częste i bolesne parcie na mocz,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • częste oddawanie niewielkich ilości moczu,
  • ból podczas oddawania moczu,
  • niemożność opróżnienia pęcherza,
  • ból w podbrzuszu,
  • bóle okolicy nadłonowej (ból pęcherza),
  • obecność krwi w moczu - mocz ma zabarwienie różowe lub czerwone,
  • mocz staje się mętny.

Infekcji pęcherza moczowego w ciąży nie można lekceważyć, ponieważ bakterie mogą zająć także nerki. Nieleczone zapalenie w obrębie układu moczowego może prowadzić do zahamowania wzrostu wewnątrzmacicznego płodu, pęknięcia błon płodowych czy niedokrwistości u matki, a nawet przedwczesnego porodu.

Problemy z pęcherzem moczowym w ciąży. Jak sobie radzić?

Infekcje układu moczowego są niebezpieczne, dlatego nie wolno ich bagatelizować. Należy dołożyć starań, by im zapobiegać, leczyć i łagodzić dolegliwości.

Co robić, gdy dokuczają problemy z pęcherzem moczowym? Aby uniknąć niespodzianek związanych z wysiłkowym nietrzymaniem moczu warto ćwiczyć mięśnie Kegla. To napinanie i rozluźnianie mięśni okolic krocza. Warto też na co dzień używać podpasek, by uniknąć krępujących sytuacji.

Nie mniej ważne jest utrzymywanie higieny okolic dróg rodnych, co zmniejsza ryzyko infekcji. Należy pamiętać, że w czasie ciąży w pochwie, pod wpływem działania hormonów, środowisko zmienia się z kwaśnego na zasadowe, co sprzyja bakteriom.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego w ciąży najczęściej wymaga podania antybiotyku. Terapię można wspierać domowymi sposobami. Co robić? Zwiększyć spożycie płynów powyżej dwóch litrów dziennie, aby rozcieńczyć mocz i przyspieszyć jego wydalanie. Do diety należy włączyć produkty zawierające dużą ilość witaminy C. Szczególnie ważna jest żurawina. Badania kliniczne z użyciem żurawiny amerykańskiej wskazują, że wyciągi, przetwory i preparaty z niej uzyskane mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu chorób dróg moczowych. Jej spożywanie może chronić przed nawrotami infekcji dróg moczowych. Podczas zapalenia pęcherza w ciąży należy prowadzić oszczędzający tryb życia, często też leżeć na lewym boku. Na ból pęcherza pomogą ciepłe okłady. Wystarczy do podbrzusza przyłożyć ciepły termofor.

Więcej o:
Copyright © Agora SA