Bezsenność w ciąży i sposoby na jej zwalczanie

Bezsenność to zmora wielu osób. Szczególnie mocno ten problem dotyka kobiet w ciąży. Jak z zaburzeniami snu może poradzić sobie przyszła mama? Czy są jakieś sprawdzone, domowe sposoby, ułatwiające zasypianie?

Bezsenność w ciąży

Na bezsenność w ciąży skarży się wiele kobiet. Ta przypadłość pojawia się u kobiet, które nigdy wcześniej nie skarżyły się na problemy z zasypianiem. I wcale nie jest to dziwne czy niestandardowe. Wydaje się rzeczą całkiem naturalną, że przyszła mama ma kłopoty z zasypianiem, gdy często zmuszona jest biegać do łazienki, w głowie natłok myśli, nogom dokuczają skurcze, do tego dochodzi uciążliwa zgaga dająca dyskomfort i jeszcze najchętniej leżałaby nago, bo ciężko już wytrzymać z poczucia gorąca. Najgorsze, że trudno znaleźć wygodną pozycję; powiększający się brzuch mocno ogranicza układanie się do snu. Można sobie tłumaczyć, że te kłopoty z zasypianiem mają przygotować kobietę na częste nocne pobudki związane ze wstawaniem do dziecka, które urodzi się lada moment. Kto wie, może natura to całkiem dobrze zaplanowała?

Jakie są pierwsze objawy ciąży? Zobaczcie:

Zobacz wideo

Sposoby na bezsenność w ciąży

Niezależnie od powodu, dla którego ciężarna ma przymusową walkę z zaburzeniami snu, dobrze jest poznać i korzystać z kilku sposobów przyczyniających się do łatwiejszego zasypiania. Sen jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu; u osób chronicznie niewyspanych mogą pojawić się poważne problemy z wykonywaniem codziennych czynności.

Oto porady dla przyszłych mam, które chciałby lepiej spać:

  1. Postaraj się zadbać o odpowiednią dawkę ruchu w ciągu dnia. Organizm, który miał okazję zmęczyć się w ciągu dnia, będzie bardziej zmęczony wieczorem i szybciej zaśnie. Ważne jednak, aby do intensywności podchodzić z umiarem, a przede wszystkim nie forsować się późnym wieczorem. Ćwiczenia pobudzają organizm, dodając energii, zatem pobudzanie przed snem nie jest dobrym pomysłem.
  2. Nie objadaj się przed snem. Na dwie-trzy godziny przed spaniem powinno się spożyć lekki posiłek, który nie obciąży organizmu. Poza tym, dzięki temu zmniejszysz również ryzyko wystąpienia uciążliwej zgagi.
  3. O ile nie dobrze jest zbyt mocno najeść się przed snem, to równie dużym błędem jest próba zasypiania z pustym żołądkiem. Staraj się zjeść wieczorem coś lekkiego, małą przekąskę, albo wypić szklankę ciepłego mleka. Dietetycy zalecają spożycie posiłku białkowego z węglowodanami złożonymi. Może to być taki zestaw, jak: owoce i ser, jogurt z rodzynkami lub żurawiną, czy owsiane ciastka.
  4. Staraj się wyciszyć przed snem, uspokoić gonitwę myśli. Staraj się skupić na pozytywnych i miłych sprawach, a w jak najdalsze zakamarki pamięci przesunąć wszelkie kłopoty - z mężem, kłótnie z teściową czy problemy z przyjaciółką.
  5. Nie przyjmuj zbyt dużo płynów przed snem - im więcej wypijesz na noc, tym częściej będziesz czuła potrzebę skorzystania z toalety.
  6. Unikaj kofeiny w godzinach wieczornych. Chodzi tu nie tylko o kawę, ale również o wszelkie inne produkty, w których występuje kofeina. To samo dotyczy cukru, szczególnie w połączeniu z kofeiną (np. czekolada). Chodzi o to, by przed snem unikać jedzenia rzeczy dodatkowo pobudzających organizm.
  7. Zaplanuj sobie wieczorny rytuał - najlepiej, aby była to czynność o charakterze relaksującym, która nawiązuje do przygotowania się do snu. Mogą to być rzeczy, które kojarzą się z wieczorem i zasypianiem jak np. czytanie ulubionej książki, słuchanie ulubionej muzyki, najlepiej spokojnej, wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych, zażycie ciepłej (ale nie gorącej) kąpieli czy masaż wykonany przez męża.
  8. Zadbaj o komfort i wygodę - w tym celu użyj poduszek lub specjalnej poduszki do spania dla ciężarnych kobiet. Taka poduszka ułatwia dopasowanie pozycji, w której nie dokucza duży, ciążowy brzuch. Pamiętaj także o wygodnym materacu.
  9. Wietrzenie pomieszczenia, w którym śpisz ma ogromne znaczenie dla poprawy jakości snu. Spanie w pokoju z małą ilością świeżego powietrza jest bardzo trudne, tak samo jak w gorącym pokoju. Nie używaj zbyt ciepłej kołdry, dodatkowych koców wtedy, kiedy nie jest to konieczne - a zazwyczaj w czasie ciąży nie jest, ponieważ przyszłe mamy często skarżą się na to, że wiecznie jest im zbyt gorąco.
  10. Jeśli nic nie pomaga i nadal każdej nocy walczysz z bezsennością, spróbuj porozmawiać ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę. W niektórych przypadkach lekarze zalecają swoim pacjentom stosowanie leków nasennych. Dlatego zanim zdecydujesz się zażyć jakichkolwiek środki nasenne - na receptę lub bez, porozmawiaj ze specjalistą. Być może będzie on skłonny zaproponować ci łagodne preparaty, które będą całkiem bezpieczne dla ciebie i dziecka.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.