Katar w ciąży - przyczyny. Jak sobie z nim radzić?

Katar w ciąży to nie zawsze objawy infekcji, zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły. Ponieważ jednak przyszłe mamy nie mogą stosować wielu preparatów z apteki, które przynoszą szybką ulgę, ta błaha dolegliwość potrafi uprzykrzyć życie. Jakie są przyczyny kataru w ciąży? Jak sobie z nim radzić? Jakie są domowe sposoby na katar?

Katar w ciąży - przyczyny

Katar w ciąży może mieć rożne, często nieoczywiste przyczyny. Bywa symptomem infekcji, o czym mogą świadczyć inne objawy, takie jak kaszel, chrypa, drapanie w gardle, powiększone węzły chłonne, podwyższona temperatura, osłabienie, ból mięśni i stawów, rozbicie i złe samopoczucie. Jeśli pojawi się zielony lub żółty katar w ciąży i ból głowy problemem mogą być zatoki.

Zdarza się, że katar w ciąży jest objawem alergii, zarówno tej, która dokuczała wcześniej, jak i takiej, która pojawiła się dopiero po zapłodnieniu. To możliwe, ponieważ reakcje organizmu podczas ciąży trudno przewidzieć. Może się zdarzyć, że nagle stanie się on wrażliwy na alergeny lub dodatkowe substancje, które dotychczas nie sprawiały problemu. Gdy przyczyną kataru w ciąży jest alergia, może pojawić się także łzawienie oczu, kichanie, wysypka czy inne symptomy alergii.

Jednak katar w ciąży, zwłaszcza ten długotrwały, może mieć jeszcze inne podłoże. Okazuje się, że to jeden z objawów ciąży. Doświadcza go nawet co trzecia przyszła mama. Dlaczego tak się dzieje? Za katar w ciąży mogą odpowiadać hormony, a konkretnie estrogeny i progesteron, które wywołują obrzęk błon śluzowych nosa. Zmiany hormonalne mogą także prowadzić do zwiększenia ilości śluzu, a i sprawić, że wydzielina staje się gęsta i trudna do usunięcia. Inną przyczyną kataru w ciąży jest większa ilość krwi, co może prowadzić do obrzęku drobnych naczyń krwionośnych w nosie oraz zatorów w otaczających tkankach. Katar w ciąży, który nie jest związany z alergią i infekcją, może się pojawić już w drugim miesiącu ciąży i ustąpić dopiero w połogu, po narodzinach dziecka.

Katar w ciąży - jakie leki?

W ciąży nie można przyjmować przypadkowych leków, także tych, które są sprzedawane bez recepty i wydają się bezpieczne. Należy uważać, ponieważ nawet łagodne tabletki do ssania czy krople do nosa mogą mieć negatywny wpływ na rozwijający się płód. Leki na katar czy kaszel, a także każdą inną dolegliwość w ciąży powinny być zażywane tylko na zalecenie lekarza.

Jakie są bezpieczne leki i krople na katar w ciąży? O poradę zawsze należy poprosić lekarza lub farmaceutę. Dozwolone zwykle są środki, które są roztworami wody morskiej z solą morską lub 0,9-procentowy roztwór soli fizjologicznej. Są przy tym skuteczne - szybko nawilżają śluzówkę nosa. Jeśli zalega w nim wydzielina, po chwili od aplikacji specyfiku można efektywnie i swobodnie opróżnić nos.

Katar alergiczny w ciąży, w zależności od nasilenia objawów, wymaga zastosowania miejscowych i ogólnoustrojowych leków przeciwalergicznych i przeciwhistaminowych. Nie stosuj ich na własną rękę, zawsze wymagana jest konsultacja z lekarzem. Co na katar w ciąży? Na większości leków dostępnych bez recepty znajdziemy informację, że nie można ich stosować w ciąży. To głównie dlatego że nie prowadzone są badania, sprawdzające ich wpływ na ciążę. 

Infekcje wirusowe przez okres ciąży bardzo wczesnej, powinny być leczone zawsze w takiej asyście czy nadzorze lekarza. Dlatego że przegapienie pewnych objawów zapalnych, nasilenia się tej infekcji, gorzej wpływa na przebieg ciąży niż nawet krótkotrwałe podanie antybiotyku, wtedy, kiedy jest to konieczne

- uważa ginekolog-położnik dr Grzegorz Południewski. Jak leczyć przeziębienie w ciąży? Zobaczcie, co mówi specjalista:

Zobacz wideo

Domowe sposoby na katar w ciąży

Sposobów na radzenie sobie z katarem jest mnóstwo, jednak nie wszystkie środki są dozwolone w ciąży. Co robić? Pomogą nie tylko bezpieczne produkty z apteki, ale i domowe sposoby na katar i kaszel w ciąży. Z pewnością dobrym pomysłem są inhalacje na katar w ciąży. Wystarczy nachylić okrytą ręcznikiem głowę nad miską z gorącą, parującą wodą, pomogą również nebulizacje (np. z soli fizjologicznej).

Podstawa to przyjmowanie większej ilości płynów. Co pić? Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, ale również herbata z sokiem malinowym, cytryną lub miodem.

Nie mniej ważne jest spanie z głową uniesioną wyżej, używanie nawilżacza powietrza, zwłaszcza w sezonie zimowym, unikanie potencjalnie drażniących substancji. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna - jeśli tylko stan zdrowia pozwala, należy spacerować, pływać lub uprawiać jogę prenatalną bądź wykonywać inne ćwiczenia dla przyszłych mam.

Na infekcję pomoże również czosnek, który zawiera substancje działające jak naturalne antybiotyki (fitoncydy). Jest szczególnie skuteczny, gdy wydzielina jest wodnista. Na infekcje doskonałe są także naturalne, domowe syropy (np. z cebuli). Nie dość, że działają przeciwzapalnie, nawilżająco i łagodząco, to i wspierają odporność. Warto też zwiększyć ilość witaminy C w diecie, dlatego trzeba jeść więcej warzyw i owoców bogatych w witaminę C. To na przykład czarna porzeczka, papryka czerwona, natka pietruszki, kiwi, pomarańcze, truskawki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.