Ciąża biochemiczna - na czym polega? Przyczyny i objawy

Ciąża biochemiczna to rodzaj wczesnego poronienia, ponieważ oznacza obumarcie zarodka na bardzo wczesnym etapie, czyli do 6. tygodnia od zapłodnienia. Mówi się o niej, gdy test ciążowy lub badanie bHCG wypada pozytywnie, ale nie jest możliwe wykrycie ciąży podczas USG bądź badania ginekologicznego. Na czym polega ciąża biochemiczna? Jakie są jej przyczyny i objawy? Jaki ma wpływ na kolejne ciąże?

Co to jest ciąża biochemiczna?

Ciąża biochemiczna dotyczy nawet 50 proc. wszystkich ciąż. To wczesne poronienie (poronienie biochemiczne), czyli obumarcie zapłodnionego jaja płodowego i wydalenie go. Ponieważ sytuacja ma miejsce zanim jajo zagnieździ się w jamie macicy lub krótko po implantacji, tak naprawdę ciąża biochemiczna nie jest ciążą.

Ile trwa ciąża biochemiczna? Do bardzo wczesnego poronienia dochodzi przed 6. tygodniem. Medycyna nie jest w stanie im zapobiec.

Zobacz wideo

Przyczyny ciąży biochemicznej

Przyczyny wczesnego poronienia przy ciąży biochemicznej nie są możliwe do stwierdzenia na tak wczesnym etapie ciąży. Specjaliści przyjmują, że ciąża biochemiczna ma związek z:

  • poważnymi wadami rozwojowymi zarodka, przeszkodami w jego zagnieżdżeniu się w macicy. O ciąży biochemicznej mówi się, że to naturalna selekcja. Organizm sam wydala nieprawidłowe zarodki, nie dopuszcza do rozwoju ciąży,
  • niewłaściwą budową komórek rozrodczych. Zapłodniona zostaje pusta komórka jajowa, która nie ma szansy na rozwój,
  • czynnikami, które nie pozwalają na zagnieżdżanie się zapłodnionego jaja w jamie macicy, niedostatecznym przygotowaniem do przyjęcia zarodka śluzówki macicy,
  • infekcjami i chorobami we wczesnej ciąży. To na przykład świnka czy różyczka, a także infekcje układu moczowego i w obrębie narządów płciowych,
  • anomaliami w budowie narządów rodnych,
  • nieprawidłowym rozwojem trofoblastu, z którego rozwija się łożysko,
  • bliznami i zmianami w obrębie śluzówki, po przebytych zabiegach chirurgicznych, aborcji, endometriozie, wcześniejszych poronieniach,
  • zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza poziomu progesteronu,
  • niskim poziomem żelaza we krwi,
  • nadużywaniem narkotyków, alkoholu i papierosów,
  • innymi czynnikami: intensywnym wysiłkiem, stresem i skokami ciśnienia na przykład podczas częstych podróży lotniczych, ogólnym złym stanem zdrowia, niewłaściwą i ubogą dietą, która nie zaspokaja zapotrzebowania energetycznego, nadwagą bądź otyłością.

Nie jest prawdą, że najwięcej ciąż biochemicznych zdarza się przy podejmowaniu prób zapłodnienia metodą in vitro. Prawdopodobnie opinia ta ma związek z faktem, że organizm kobiety, w związku z przeprowadzaną procedurą in vitro, jest monitorowany od momentu zapłodnienia. O ile więc wszystkie przypadki ciąży biochemicznej i poronień są odnotowywane, o tyle wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że była we wczesnej ciąży.

Ciąża biochemiczna - objawy

Szacuje się, że nawet połowa ciąż kończy się wczesnym poronienie. Kobiety często nie zdają sobie z tego sprawy. Poronienie biochemiczne objawia się obfitym krwawieniem oraz silnymi bólami podbrzusza.

Pojawiające się krwawienie łatwo pomylić z menstruacją. To dlatego kobiety traktują je jak spóźnioną miesiączkę. Nie wiążą go z obumarciem jaja płodowego i poronieniem biochemicznym. Ciąża biochemiczna często pozostaje niezauważona. Wiele kobiet do lekarza zgłasza się już po poronieniu, z uwagi na silne bóle w podbrzuszu. Namacalnym dowodem jest pozytywny test ciążowy i brak zarodka w obrazie ultrasonograficznym (USG). Poronienie biochemiczne przeważnie przebiega niezauważenie.

Ponieważ w ciąży biochemicznej zarodek zostaje wydalony z organizmu wraz z krwawieniem, sytuacja nie wymaga pomocy: interwencji chirurgicznej, leczenia farmakologicznego czy hospitalizacji. Jeżeli do poronienia dochodzi w okolicy 10. tygodnia ciąży, konieczny jest zabieg. Łyżeczkowanie macicy wykonuje się w szpitalu.

Ciąża biochemiczna a kolejna ciąża

Po poronieniu biochemicznym, jeżeli zarodek został wydalony z organizmu kobiety samoistnie, można podjąć próby zajścia w ciążę już podczas kolejnej owulacji. Nie ma przeciwwskazań medycznych.

Poronienie, do którego doszło po 10. tygodniu od zapłodnienia i zagnieżdżenia się zarodka w macicy wymaga wizyty u lekarza i oczyszczenia macicy z pozostałości tkanek. Tym samym zachodzi konieczność łyżeczkowania macicy. W takiej sytuacji starania o dziecko można podjąć nie wcześniej niż po 3, a nawet 6 miesiącach. Ciąża biochemiczna nie wymaga leczenia ani nie wpływa na płodność w kolejnych cyklach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA