Program Ciąża plus - darmowe leki w czasie ciąży, zwiększona dzienna dawka żywieniowa i nie tylko

Program Ciąża plus ma wejść w życie jeszcze przed wyborami. Zmiany przewidują wprowadzenie darmowych leków dla kobiet w ciąży. Co dokładnie proponuje Ministerstwo Zdrowia? Jakie jeszcze wsparcie dla rodzin przygotowano?

Ciąża plus to robocza nazwa programu, który dla kobiet w ciąży przygotowuje Prawo i Sprawiedliwość. Zmiany zostały zaproponowane w Projekcie o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczą one darmowego dostępu do leków, których potrzebują kobiety w ciąży. "Dzięki temu przyszli rodzice nie będą się obawiać, że podczas całego okresu ciąży nie będzie ich stać na konieczne lekarstwa" - czytamy w programie Prawa i Sprawiedliwości.

Ciąża plus. Darmowe leki dla kobiet w ciąży

Co to oznacza w praktyce? Jak napisano w projekcie, od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza ginekologa do porodu, kobiety będą miały dostęp do bezpłatnych leków. Miałaby powstać lista najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży leków dostępnych na receptę, które zostaną sfinansowane ze środków publicznych. Zastrzeżono także, że refundacja obejmie jedynie leki powszechnie dostępne na rynku, a nie te, które wymagają sprowadzenia z zagranicy.

Receptę, oznaczoną literą "C", będzie mógł wypisać lekarz ginekolog, posiadający umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprawnienia otrzymają także lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarze specjaliści, jak diabetolog czy hipertensjolog.

A co z lekami w czasie porodu i połogu? One będą finansowane na dotychczasowych zasadach, ponieważ wchodzą w zakres świadczeń gwarantowanych.

Jak podkreślała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, program Ciąża plus jest elementem polityki prorodzinnej rządu. W najbliższych latach może nim zostać objętych 380 tysięcy kobiet rocznie. W projekcie zapisano także kroki, jakie należy podjąć, gdy limit wydatków na refundację leków dla kobiet w ciąży zostanie przekroczony. Analizę ma prowadzić Minister Zdrowia, a gdy okaże się, że w pierwszym półroczu danego roku limit wydatków zostanie przekroczony o 60 procent, zostanie wdrożony mechanizm korygujący. Ma on polegać na ograniczeniu listy refundowanych leków dla kobiet w ciąży.

Program Ciąża plus - od kiedy wchodzi w życie?

Zmiany mają wejść w życie jeszcze przed wyborami. W projekcie, jako planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów podawano trzeci kwartał 2019.

Dieta Mamy, czyli poprawa standardów żywieniowych na porodówkach

Kolejna zmiana dotyczy jedzenia, które w szpitalach otrzymują kobiety w ciąży i po porodzie. Ministerstwo Zdrowia rusza z nowym programem - pilotaż ma trwać dwa lata, a jego pełna nazwa to "Standard szpitalnego żywienia kobiet w ciąży i w okresie poporodowym - Dieta Mamy". Jak napisano w rozporządzeniu, jego cele to m.in.:

  • podniesienie jakości żywienia pacjentek,
  • zwiększenie satysfakcji pacjentek z hospitalizacji,
  • zwiększenie wiedzy pacjentek dotyczącej zasad zdrowego żywienia,
  • wyrobienie dobrych nawyków u pacjentek w zakresie właściwego odżywiania.

Na oddziałach, na których przebywają kobiety w ciąży i po porodzie, nie tylko zwiększa się stawka żywieniowa (do 18,20 zł za osobodzień pobytu na oddziale). Kobiety mają mieć także dostęp do konsultacji dietetycznych czy informacji dotyczących prawidłowego odżywiania.

Rozporządzenie zakłada także, że osoby, które towarzyszą kobietom w ciąży i po porodzie (w domyśle - ojcowie) będą miały możliwość wykupienia posiłków, które będą otrzymywać pacjentki. "Dzięki temu osoba towarzysząca będzie mogła poświęcić więcej czasu swojej rodzinie, razem zjeść posiłek itd. Nie będzie też konieczności przynoszenia na oddział własnej żywności, często niezalecanej kobiecie w ciąży lub karmiącej, która mimo to ją również spożywa" - czytamy w uzasadnieniu.

Czego nie można jeść w ciąży? Zobacz, których produktów lepiej unikać:

Zobacz wideo

Rodzice nie płacą za pobyt w szpitalu przy dziecku

To nie koniec. Kolejnym wyjściem naprzeciw oczekiwaniom rodziców jest zniesienie opłat za pobyt w szpitalu przy dziecku. Rodzice i opiekunowie na szpitalnych oddziałach już nie dziwią, do niedawna musieli oni jednak zapłacić za możliwość czuwania przy dziecku. Po zmianach, od 3 lipca tego roku, nie płacimy za udostępnienie miejsca do spania, pościel czy korzystanie z mediów. Wszystkie koszty związane z towarzyszeniem rodzica przy dziecku w szpitalu są pokrywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Nie tylko Ciąża plus. Pomoc w wychowaniu dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do skorzystania z pomocy w opiece nad dziećmi oraz w ich wychowaniu. Pomoc mogą uzyskać m.in. rodziny, które mają trudności z wychowywaniem i opieką nad dzieckiem, wychowują dzieci niepełnosprawne czy oczekują dziecka z ciąży zagrożonej. Dostępne są różnego rodzaju formy pomocy, jak porady psychologiczne, pomoc prawna czy usługi opiekuńcze.

Mama w pracy, dziecko w przyzakładowym żłobku

W programie PiS na ten rok znajdziemy także informację o zmianach, które mają umożliwić matkom podjęcie elastycznych form zatrudnienia, m.in. pracy z domu. "Z jednej strony będzie to korzystne dla matek mogących w każdej koniecznej chwili zająć się małym dzieckiem, z drugiej pozwoli na kontynuację kariery zawodowej. Taka forma pracy pozwoli utrzymać stałą relację pracownika z zakładem pracy, inaczej niż w sytuacji, w której pracownik musi z powodów rodzinnych całkowicie z pracy zrezygnować. Praca zdalna to coraz popularniejsza forma wykonywania obowiązków służbowych" - czytamy w opublikowanym dokumencie.

Pojawia się tam także informacja o przyzakładowych żłobkach i przedszkolach. Zmienić się mają m.in. procedury otrzymania pozwolenia na ich otwarcie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA