Pozapołogowe zapalenie piersi może mieć tragiczne skutki

Większość kobiet kojarzy zapalenie piersi z okresem połogu, kiedy to głównym powodem problemów jest zastój pokarmu. Okazuje się jednak, że 5 proc. kobiet może mieć problemy również w późniejszym czasie, a w dodatku nie jest ona w żaden sposób związana z przebyciem ciaży. Warto się badać, bo w skrajnym przypadku w grę może wchodzić nowotwór.

Przyczyny zapalenia pozapołogowego piersi

Pozapołogowe zapalenie piersi wiąże się przede wszystkim z zakażeniem bakteryjnym, które spowodowane jest zatorem wydzieliny w przewodach mlecznych. Wydzieliny wiążą się z nieprawidłowościami wskutek zaburzeń hormonalnych. Jeśli wydzielina nie może wydostać się z sutka na zewnątrz, dochodzi do zastoju i poszerzenia przewodów mlecznych. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być np. powodem nadmiernego stresu albo skutkiem niepożądanym przyjmowanych leków.
Innym powodem, dla którego może dojść do zapalenia, jest efekt uboczny powiększania piersi, przy pomocy wkładek silikonowych. Implanty silikonowe są częstą przyczyną stanu zapalnego, bo powodują stymulację układu odpornościowego. Często tego typu zabiegi kończą się ich usunięciem.  
Eksperci wskazują, że przy okazji zapalenia sutka, które nie jest w żaden sposób związane z karmieniem piersią i okresem połogu, konieczne jest przeprowadzenia badania histopatologicznego. Ma ono bowiem wykluczyć podejrzenie brodawczaków, czy nawet samego nowotworu.

Pozapołogowe zapalenie piersi - objawy

Prawie połowa chorych spotyka się z powstawaniem ropnia na granicy brodawki sutkowej. Poza tym osoby ciepiące na pozałopołogowe zapalenie sutka skarżą się na bolesny naciek na powierzchni w okolicy brodawki. Widoczne są również zaczerwienienia w okolicy sutka.

Samobadanie piersi - kiedy i jak je wykonujemy?

Pozapołogowe zapalenie piersi - leczenie

Najczęstszym sposobem leczenia jest antybiotykoterapia. Wcześniej jednak należy pobrać materiał z ropnia (poprzez nakłucie) do badania bakteriologicznego. Trzeba bowiem dokładnie wykluczyć nowotworowy charakter zmian, czy chorobę Pageta. Zdarza się, że ropień jest tak duży, że sam przebija się przez powłokę skórną, wówczas konieczne jest zastosowanie tamponady. W niektórych przypadkach lekarz sam może stwierdzić konieczność tamponady i rozcięcia. Wszystkie te działania, to tylko leczenie doraźnie, bowiem najważniejsze jest to, żeby zdiagnozować skutecznie przyczyny nadmiernego wydzielania prolaktyny.

Pozapołogowe zapalenie sutka, a choroba Pageta

Choroba Pageta jest rzadką odmianą raka piersi. Występuje ona głównie wśród kobiet po menopauzie. W większości przypadków stwierdzana jest u kobiet, które nie były nigdy w ciąży. Choroba diagnozowana jest przede wszystkim w wieku 50+.
Okazuje się, że choroba Pageta, jest o tyle niebezpieczne, że często towarzyszy ona całkowicie innej zmianie nowotworowej wewnątrz piersi. Lekarze uważają, że część komórek wędruje kanałami mlekonośnymi do samego sutka. Warto zatem przeprowadzić dokładne badanie. Innym powodem występowania choroby jest nieprawidłowy podział komórek.

Może cię również zainteresować:

Zapalenie piersi - przyczyny, objawy, leczenie

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.