Pępowina: budowa, role, problemy z pępowiną

W trakcie ciąży pępowina stanowi połączenie pomiędzy łożyskiem a płodem i umożliwia, by organizm matki dostarczał płodowi tego, co jest mu niezbędne do życia. O "przecięciu pępowiny" mówi się dosłownie w kontekście porodu, ale także w przenośni, gdy chodzi nam o dorosłą osobę, która jest zbyt zależna od swoich rodziców.

Pępowina jest niezbędna do prawidłowego rozwoju płodu w organizmie matki. To ona zaopatruje go w tlen i pożywienie. Dlatego tak ważne jest, by budowa pępowiny była prawidłowa, ponieważ każde zaburzenie może wiązać się z groźnymi konsekwencjami dla zdrowia płodu.

Pępowina – budowa i funkcje

Pępowina to rodzaj przewodu o długości około 60 cm. W początkowej fazie składa się z czterech naczyń krwionośnych, z których jedno zanika około ósmego tygodnia ciąży. W późniejszej fazie pępowina składa się z dwóch tętnic i jednej żyły. Naczynia krwionośne znajdują się w dość twardej, sztywnej tubie, wypełnionej galaretowatą substancją.

Jeden koniec pępowiny jest zrośnięty z brzuchem płodu, drugi zaś łączy się z łożyskiem w jego centralnej części. W miejscu, w którym pępowina łączy się z płodem, naczynia zaczynają się dzielić na coraz mniejsze rozgałęzienia tak, że przy łączeniu z łożyskiem, osiągają wielkość drobnych naczyń włosowatych.

Poród w domu. Czym różni się od tego w szpitalu?

W trakcie całej ciąży przez pępowinę docierają do płodu tlen oraz substancje pokarmowe, co zapewnia mu prawidłowy rozwój. Przez tętnicę pępowinową odprowadzane są produkty przemiany materii w organizmie dziecka. Dzięki odpowiedniej budowie pępowiny nie dochodzi do mieszania się krwi matki i krwi dziecka. Po porodzie pępowina jest odcinana w miejscu, w którym wyrasta z brzucha dziecka, czego doskonale widocznym "skutkiem" jest pępek.

Pępowina – problemy i zaburzenia

Każda nieprawidłowość w budowie pępowiny stanowi zagrożenie dla zdrowia dziecka. Problem stanowią nawet zagięcia pępowiny, które mogą doprowadzić do niedrożności żył i tętnic pępowinowych.

Kłopot stanowi również zbyt długa lub zbyt krótka pępowina. Zbyt długa może spowodować, że pępowina owinie się wokół ciała płodu i dojdzie do trudności podczas porodu. Jeśli pępowina owinie się wokół szyi, może dojść do niedotlenienia płodu. Zbyt krótka pępowina może dosłownie ciągnąć łożysko, co kończy się jego odklejeniem i stanowi zagrożenie dla ciąży.

Duże niebezpieczeństwo stanowi wypadnięcie pępowiny, którego przyczyną jest zbyt duża ilość wód płodowych. W efekcie dochodzi do niedotlenienia płodu. Jeśli lekarz stwierdzi wypadnięcie pępowiny, przeprowadza cesarskie cięcie.

Może cię też zainteresować:

Pierwsze objawy ciąży: warto się nimi sugerować?

Wody płodowe - jak powstają i dlaczego są takie ważne?

Łożysko przodujące - przyczyny, leczenie, rozpoznanie

Łożysko - budowa, funkcje, kiedy powstaje

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.