Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: cierpi na nie księżna Kate i 2 proc. kobiet w ciąży

Hyperemesis gravidarum, czyli niepowściągliwe wymioty ciężarnych, to dość rzadka, ale bardzo uporczywa dolegliwość. Niech nie zmyli was jej polska nazwa - niepowściągliwe wymioty ciężarnych to nic wesołego.

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to przypadłość, o której jest głośno za sprawą księżnej Kate. Pałac Kensington poinformował właśnie, że książęca para spodziewa się trzeciego dziecka. Dlaczego informacja tak szybko została potwierdzona? Pierwsze doniesienia o tym, że Kate i William będą mieli kolejnego potomka pojawiły się po tym, gdy księżna pod koniec sierpnia zjawiła się na ostrym dyżurze w Szpitalu Króla Edwarda VII w Marylebone. Podobnie jak w poprzednich ciążach, cierpi ona na niepowściągliwe wymioty ciężarnych - wizyt w szpitalu może być więcej, a spekulacje mogłyby się mnożyć. Z wiadomych przyczyn księżna Kate musiała także zrezygnować ze swoich obowiązków. Oficjalne potwierdzenie ciąży było więc rozsądnym wyjściem.

Czym są niepowściągliwe wymioty ciężarnych o których - za sprawą księżnej - zrobiło się znów głośno i czym różnią się od "normalnych" mdłości?

Niepowściągliwe wymioty ciężarnych: co to

To nic innego, jak nasilona postać mdłości i wymiotów, które towarzyszą kobietom w pierwszych tygodniach ciąży. O ile poranne (i nie tylko) nudności są dość częstą przypadłością, to niepowściągliwe wymioty ciężarnych dotykają maksymalnie dwóch procent przyszłych mam. Nie ma jednej definicji, która charakteryzowałaby tę przypadłość, najczęściej mówi się przy nich o odwodnieniu, utracie masy ciała (powyżej 5 proc. wagi sprzed ciąży) czy zaburzeniach elektrolitowych. Przede wszystkim są one niepowściągliwe - nie przechodzą, są nagłe, nie pojawiają się jedynie o konkretnej porze (dokuczają także w nocy). Uniemożliwiają jedzenie, picie, boimy się wyjść z domu, cokolwiek zaplanować.

"Zwyczajne" mdłości utrudniają normalne funkcjonowanie i sprawiają, że wiele kobiet nie wspomina pierwszego trymestru ciąży zbyt dobrze. Te z nas, które ich doświadczyły, bez problemu wyobrażą sobie, z czym zmaga się księżna Kate, która cierpi na najcięższą wersję ciążowych nudności.

Wymioty ciężarnych, które nie przechodzą

O ile nad porannymi mdłościami możemy jakoś zapanować (pomocny jest imbir albo przegryzienie czegoś zanim wstaniemy z łóżka), tak z niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych nie jest już tak łatwo. Najczęściej konieczna jest hospitalizacja i dożylne podanie płynów.

Ciągłe nudności i wymioty nie tylko utrudniają  funkcjonowanie, mogą doprowadzić m.in. do odwodnienia i znacznej utraty wagi. "Normalne" mdłości zazwyczaj ustępują wraz z zakończeniem pierwszego trymestru, niepowściągliwe wymioty ciężarnych mogą trwać aż do 22. tygodnia ciąży. Połowa ciąży spędzona w toalecie? Nie brzmi to najlepiej...

Objawy hyperemesis gravidarum to:

  • nudności i wymioty,
  • odwodnienie,
  • utrata masy ciała (powyżej pięciu proc.),
  • ketonuria,
  • skrajne zmęczenie (a nawet zasłabnięcia),
  • niskie ciśnienie, wysokie tętno,
  • zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej.

Najcięższa postać porannych mdłości: skąd się bierze?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jeśli chodzi o ciążowe nudności w ogóle, mówi się o związku z gonadotropiną kosmówkową, która osiąga maksymalne stężenie w pierwszym trymestrze ciąży - wtedy, kiedy nudności są najbardziej dokuczliwe. Niepowściągliwe wymioty ciężarnych często związane są z nadczynnością tarczycy - kobiety, które się z nią zmagają, ciążowe dolegliwości przechodzą o wiele ciężej. Hyperemesis gravidarum łączone są także z poziomem hormonów płciowych (estrogenów i progesteronu), cukrzycą, astmą oraz stresem.

Jeśli cierpiałaś na tę formę mdłości w poprzedniej ciąży, niestety, wielce prawdopodobne jest, że i w kolejnych będą ci towarzyszyć. W grupie ryzyka są także kobiety, które:

  • spodziewają się pierwszego dziecka,
  • są w ciąży mnogiej,
  • w rodzinie mają kobiety, które cierpiały na niepowściągliwe wymioty ciężarnych.

Zagrożenia płynące z HG

Jak przy każdych wymiotach, które trwają długo, największym ryzykiem jest odwodnienie. W ciąży zagrożona jest mama, dla dziecka zawsze znajdą się substancje odżywcze, kosztem kobiety.

Jeśli dochodzi do skrajnego odwodnienia i znacznej utraty wagi (powyżej pięciu procent) niepowściągliwe wymioty mogą mieć także wpływ na płód - zachodzi ryzyko poronienia, wcześniejszego porodu, wad wrodzonych, niskiej wagi urodzeniowej.

Jak już wspomniałam, podstawowym zabiegiem wykonywanym podczas hospitalizacji są kroplówki nawadniające. Drugi krok to farmakoterapia, która pomoże zahamować wymioty. Lekarz wybierze leki, które nie zagrażają dziecku, a im szybciej zostaną podane - tym lepiej dla obojga.

Powikłania są rzadkie, należy jednak pamiętać, że nudności nie możemy bagatelizować - ważne jest podanie kroplówki, aby nie doszło do odwodnienia.

Jak sobie radzić?

Podobnie, jak w przypadku porannych mdłości, przy tych trwających przez cały dzień, staraj się jeść często, ale małe porcje, pij małymi łykami (albo ssij kostkę lodu). Z takimi dawkami zazwyczaj organizm radzi sobie lepiej. Trzeba zadbać o odpowiednią dostawę elektrolitów: potas, magnez dostępne są w sokach. Płyny - woda to najlepiej tolerowany napój. Nie pij napoi słodkich i gazowanych. Warto także unikać pokarmów bogatych w żelazo, pikantnych oraz kofeiny. Niestety, często imbir - który najczęściej polecany jest w walce z mdłościami - przynosi odwrotny skutek, niż byśmy chcieli i nudności nasilają się, zamiast ustać.

Pamiętaj, że żadnych wymiotów (oraz biegunki) nie powinnaś lekceważyć. Powodują one utratę elektrolitów z organizmu co nasila ich występowanie. Już jeden dzień (4-5 wizyt w łazience) może sprowokować znaczne problemy. Jeżeli osłabienie, senność uniemożliwia Ci normalne funkcjonowanie lub jedzenie i picie, koniecznie zgłoś się do lekarza. Może okazać się konieczne wyrównanie utraty płynów i elektrolitów oraz długotrwałe stosowanie leków przeciw wymiotnych.

Nudności uważane są za jeden z objawów ciąży, jednak nie są czymś, co należy bagatelizować - twój lekarz prowadzący powinien wiedzieć o wszystkim. Sposoby na niepowściągliwe wymioty ciężarnych? Przede wszystkim - wizyta u lekarza.

To także może cię zainteresować:

Butla z gazem? Gaśnica? Czym według dzieci jest syfon - kultowy przedmiot PRL-u? [WIDEO]

Więcej o:
Copyright © Agora SA