Hipotrofia płodu - co to jest i jak się ją leczy

Hipotrofia płodu to schorzenie, które dotyczy ok. 3-10 proc. ciąż i polega na ograniczeniu wzrostu płodu. Hipotrofia występuje w dwóch postaciach - symetrycznej bądź asymetrycznej. Czym się te typy hipotrofii różnią? Kto jest nią zagrożony? Jak leczyć hipotrofię?

Hipotrofia płodu, czyli wewnątrzmaciczne ograniczenie rozwoju płodu, inaczej IUGR dotyczy ok. 3-10 proc. wszystkich ciąż. Hipotrofia polega na ograniczeniu wzrostu płodu - jest on mniejszy, niż powinien być na danym etapie ciąży. Istnieją dwa typy tego schorzenia - hipotrofia symetryczna oraz hipotrofia asymetryczna płodu. Czym się one różnią?

Zobacz wideo

Hipotrofia symetryczna płodu

O hipotrofii symetrycznej płodu mówimy, gdy zarówno jego wzrost, jak i masa są niższe, niż powinny być w danym momencie ciąży. Płód jest wyraźnie mniejszy, ale proporcjonalny - zmniejszeniu ulegają wszystkie części ciała dziecka. Hipotrofia symetryczna może pojawić się do 20. tygodnia ciąży - do tego momentu może zadziałać czynnik patogenny, wywołujący schorzenie - i stanowi 20 proc. przypadków. Do przyczyn tej postaci hipotrofii można zaliczyć choroby chromosomowe płodu, infekcje pierwotniakowe (np. toksoplazmoza) lub wirusowe (np. ospa wietrzna, różyczka, opryszczka), zakażenia wewnątrzmaciczne. Schorzenie może być konsekwencją alkoholizmu matki oraz palenia papierosów w ciąży. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest również wyższe u kobiet, które są niskiego wzrostu. Zahamowanie wzrostu płodu dotyczy również większości ciąż mnogich.

Hipotrofia asymetryczna płodu

Hipotrofia asymetryczna płodu polega na nieproporcjonalnym zmniejszeniu rozmiaru ciała dziecka - podczas gdy główka i kończyny rosną prawidłowo, obwód brzuszka jest mniejszy, niż powinien być. Niedorozwój dotyczy wszystkich narządów oprócz serca, mózgu i nadnerczy. Ta postać schorzenia może pojawić się po 20. tygodniu ciąży i stanowi 80% wszystkich jego wystąpień. Przyczynami hipotrofii asymetrycznej mogą być: nadciśnienie tętnicze, cukrzyca ciążowa, niedokrwistość, niedożywienie matki, choroby nerek, wady serca. Do niebezpieczeństw, które niesie ze sobą choroba, zalicza się wyższe ryzyko niedotlenienia płodu, jego hipoglikemię (niedocukrzenie) oraz hiperlipidemię (podwyższony poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi). 

Hipotrofia płodu - zagrożenia i leczenie 

Obserwowanie i leczenie hipotrofii płodu jest konieczne, ponieważ schorzenie zwiększa ryzyko niedotlenienia i innych komplikacji okołoporodowych, a także może być przyczyną przedwczesnego porodu oraz podjęcia decyzji o cesarskim cięciu. Zdarzają się również przypadki obumarcia płodu po 36. tygodniu ciąży. Gdy podczas badania USG IUGR zostanie stwierdzone, należy podjąć kroki, aby wspomóc rozwój dziecka. W tym celu pobudzony musi zostać przepływ krwi do łożyska. Lekarze najczęściej zalecają matkom leżenie na lewym boku (ta pozycja ułatwia dotlenienie płodu przez lepsze ukrwienie macicy) oraz dietę bogatą w magnez, kwas foliowy i witaminę C, ubogą natomiast w czerwone mięso. Oczywiście niedozwolone jest spożywanie alkoholu oraz palenie papierosów. Leczenie hipotrofii płodu wymaga niekiedy środków farmaceutycznych - lekarze przepisują leki wspomagające przepływ krwi. 

Konsekwencje po porodzie 

Dziecko, które urodzi się z hipotrofią, jest mniejsze i waży mniej niż 2500 gramów. Jest zagrożone wystąpieniem niskorosłości, a w przyszłości cukrzycy typu 2, choroby wieńcowej, nadciśnienia tętniczego lub insulinooporności. Wzrasta również ryzyko opóźnienia rozwoju umysłowego oraz zahamowania fizycznego rozwoju. U ok. 15% dzieci, zmiany, wywołane przez IUGR, mogą być nieodwracalne. Większość przypadków (85%) jednak kończy się unormowaniem wzrostu przed ukończeniem 4. roku życia. 

Jak zapobiegać hipotrofii?

Przede wszystkim na czas ciąży zrezygnuj z alkoholu i palenia papierosów. Nie zapominaj o odpoczynku - leż na lewym boku, by ułatwić przepływ krwi do łożyska. Unikaj kontaktu z osobami chorymi na choroby zakaźne i dbaj o odpowiednią dietę. Pamiętaj, że nie masz wpływu na wszystkie czynniki, bądź pod stałą kontrolą ginekologa i, jeśli pojawi się podejrzenie hipotrofii, nie panikuj, ale podejmij leczenie pod okiem swojego lekarza. 

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA