Okres w ciąży - czy to możliwe?

Okres to oznaka, że kobieta nie jest w ciąży. Pojawia się jednak wiele głosów, które temu zaprzeczają. Czy okres w ciąży jest więc możliwy?

Okres w ciąży: czy można mieć w trakcie ciąży miesiączkę?

Powszechnie znanym objawem ciąży jest brak okresu. Spóźniająca się miesiączka jest więc dla kobiet jednym z sygnałów, że w jej organizmie może rozwijać się nowe życie. 

Zobacz wideo

Jednak często słyszy się, że jakaś pani miała okres w ciąży. Na forach internetowych pojawia się wiele wątków poświęconych temu zagadnieniu. Niektóre panie są święcie przekonane, że w tym czasie można normalnie miesiączkować. Jednak nazywając to w ten sposób popełniają spory błąd.

Miesiączka jest oznaką, że kobieta nie jest w ciąży. W trakcie okresu złuszcza się błona macicy, a ciało kobiety przygotowuje się na przyjęcia dziecka. Dlatego w trakcie ciąży miesiączka nie jest już potrzebna i ustępuje.

To, co kobiety nazywają miesiączką w ciąży jest tak naprawdę krwawieniem z pochwy. Trwa ono często przez kilka dni i jest dosyć intensywne, dlatego wiele kobiet myli je z normalną menstruacją.

Okres w ciąży nie jest więc możliwy, a każda pani, u której pojawia się tego typu objaw, powinna skonsultować się z lekarzem.

Zobacz także: Czego nie wolno w ciąży?

Krwawienie w ciąży: kiedy nie jest to nic groźnego?

Pojawia się pytanie: czy krwawienie w ciąży to objaw czegoś groźnego? Często rodzi się lęk, że nasza ciąża może być zagrożona. Jednak nie zawsze taki symptom świadczy o tym, że dzieje się coś złego.

Bać się nie musimy na przykład, gdy pojawia się wczesne krwawienie ciążowe. Występuje ono od 2 do 4 tygodnia od zapłodnienia. Dotyczy to około 20 proc. kobiet. Związane jest ono z procesem zagnieżdżania się zarodka. Takie delikatne krwawienie nie wiąże się zazwyczaj z niczym groźnym i nie towarzyszą mu żadne uciążliwe dolegliwości. Jednak dla pewności warto wykonać USG, aby sprawdzić, czy jajko umieściło się w odpowiednim miejscu i nie mamy do czynienia z tzw. ciążą pozamaciczną. Niegroźne plamienia w trakcie ciąży mogą występować także po stosunku seksualnym.

Krwawienie z pochwy nigdy nie powinno być lekceważone. Aby uniknąć stresu, każdy taki objaw powinien być skonsultowany z lekarzem.

Okres w ciąży: co powinno nas zaniepokoić?

Kiedy krwawienie powinno nas zaniepokoić?

  • duże ilości ciemnobrązowej gęstej krwi, która zawiera także skrzepy tkanki
  • ostre bóle podbrzusza
  • bóle w dolnej części pleców
  • duża intensywność i obfitość krwawienia
  • nudności i wymioty

Takie objawy są sygnałem, że  w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jak najszybciej musimy więc zgłosić się do lekarza. Może to być na przykład wspomniana już ciąża pozamaciczna.

Tego typu problem powstaje, gdy jajko zagnieżdża się poza macicą - np. w jajowodzie lub szyjce macicy. To bardzo groźna sytuacja dla zdrowia i życia matki. Oprócz krwawienia pojawiają się także nudności, wymioty i zawroty głowy. Gdy ma miejsce także bardzo obfity krwotok oznacza to, że mogło dojść już do pęknięcia jajowodu. Niestety w każdym przypadku ciąży pozamacicznej konieczne jest usunięcie płodu.

Intensywne krwawienie może być także oznaką poronienia. Krew ma wówczas kolor ciemnobrązowy lub żywoczerwony. Towarzyszy mu zazwyczaj bardzo intensywny ból w podbrzuszu oraz w dolnej części pleców. Do poronień dochodzi zazwyczaj przed 8 tygodniem ciąży.

Zobacz także:

Czego nie wolno w ciąży?

Poród w domu

Ciąża miesiąc po miesiącu

Kawa w ciąży - czy szkodzi?

Więcej o:
Copyright © Agora SA